סימנים של ריכוז

מחקר ישראלי חדש מצביע על סימנים המופיעים כבר בגיל הינקות, העשויים לנבא התפתחות הפרעת קשב וריכוז

אסנת עופר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסנת עופר

סימנים מקדימים בגיל הינקות עשויים לנבא הפרעת קשב וריכוז בגיל מאוחר יותר, כך טוענת רופאת הילדים ד"ר מינה גורביץ, המבססת את טענתה על מחקר רטרוספקטיבי שערכה בשנת 2008.

המחקר כלל 58 ילדים, מבוטחי קופת החולים "מכבי", שאובחנו כלוקים בהפרעת קשב וריכוז (ADHD). כל הילדים היו במעקב מינקות, במסגרת טיפת חלב בהרצליה. קבוצת הביקורת כללה 58 ילדים בריאים, שלא אובחנו כלוקים בהפרעה.

"הפרעת קשב וריכוז נגרמת כתוצאה משילוב גורמים גנטיים וסביבתיים, כלומר, יש מבנה מוחי מסוים שתינוק נולד אתו, שיכול בנסיבות מסוימות להתפתח להפרעה", אומרת גורביץ. "אני מאמינה שישנם סימנים מוקדמים שניתן לזהות בחודשים הראשונים לחיי התינוק. בעזרת כללי התנהגות וטיפול ניתן למנוע את התפתחות התסמינים בשנים שלאחר מכן".

לפי מחקרה של גורביץ, שני הסימנים המובהקים המעידים בינקות על הפרעות קשב וריכוז, הם עיכוב בהתפתחות הלשונית והאטה בצמיחת היקף הראש. סימנים נוספים: בעיות שינה, בעיות אכילה, עיכוב בהתפתחות המוטורית והתנהגות המתאפיינת בטמפרמנט קיצוני.

סימנים נוספים שצריכים לעורר תשומת לב הם סיפור משפחתי של הפרעת קשב וריכוז, גיל הורים מבוגר, לידה קשה שכללה ניתוח קיסרי או מצוקת עובר ובעיות סוציאליות כמו גירושים או מחלה של מי מההורים. במחקר השתתפו ד"ר יעל לייטנר, מנהלת המכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי "תל אביב" וד"ר רוני גבע, פסיכולוגית התפתחותית מאוניברסיטת בר אילן. הוא הוצג בכנס הבינלאומי לרפואת ילדים שנערך בתל אביב במאי 2011.

"יש תינוקות שאני מגדירה כ'תינוקות קצה'", אומרת גורביץ. "אלה תינוקות שמתקשים להירדם או סובלים מאוד מגזים. הם בוכים לעתים תכופות, או זקוקים לטיפול רפואי לעתים קרובות". לדבריה, "אלה תינוקות שגדלים בדרך כלל להיות פעוטות חסרי סבלנות, שמזדרזים ללכת, ולכן מדלגים על שלבים חשובים מבחינת התפתחות מוטורית. ולעתים קרובות השרירים שלהם מתוחים, והם נוטים להיות רגישים מאוד. למשל, הם מגיבים בבהלה ואי שקט לשינויים ומעברים, כמו הפשטה מבגדים, הכנסה לאמבט, ועד פרידה מההורים בפעוטון".

בקצה השני של הרצף מתארת גורביץ תינוקות רגועים, "שאינם בוכים כמעט, שקטים, שמחייכים לכולם, עוברים מיד ליד ללא כל בעיה, נרדמים בכל מקום ומצב, ישנים הרבה ואוכלים ללא בעיות. אצל הילדים האלה לעתים קרובות השרירים רפויים וחלשים, התפתחותם המוטורית אטית, והם נוטים יותר להשמנה. אלו סימנים שהורה יכול להבחין בהם ולאפיין בעצמו".

לפי ספר האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, ה-DSM, אין הגדרות להפרעות קשב וריכוז בגיל הינקות, ולכן נהוג לאבחן את התופעה מגיל חמש. "לו היינו יכולים, אפשר היה לבנות תוכנית התערבותית שתעצור את התפתחות ההפרעה, מכיוון שהפרעת קשב וריכוז משולבת בדרך כלל בבעיות נלוות נוספות כגון ליקויי למידה, בעיות קואורדינציה, מוטוריקה ובעיות נפשיות", טוענת גורביץ. לטענתה, יש לאפיין את התינוק בהתאם לסימנים המקדימים שזוהו במחקרה, ומתוך כך להשליך על הנטיות התואמות, "כך שניתן להציע דרכי גידול וטיפול שיענו על הנטיות הללו, כבר בגיל הרך, על מנת לנסות למנוע התפתחות או החמרה של הפרעת הקשב ו/או הבעיות הנלוות לכך", אומרת גורביץ.

גורביץ, רופאת ילדים מזה 35 שנים, התמחתה בגסטרואנטרולוגיה ילדים בארצות הברית ובבית החולים "אסף הרופא". לאחר מכן עבדה כרופאת ילדים בקהילה. "מטרתי היא לדלות כמה שיותר פרטים שישפכו אור על התפתחותו של הילד: כיצד הוא מגיב לקשר עין, כיצד הוא מגיב לזרים ולבדיקת רופא, האם הוא מתוח או רפוי, כיצד הוא ישן, כיצד וכמה הוא אוכל, וכדומה. כל פרט תועד ונרשם", היא מסבירה.

למה זה טוב? "אני מאמינה שרופא ואחות שעוקבים אחרי ילד במסגרת טיפת חלב, יכולים וצריכים שיהיו להם כלים להבחין בסימנים מוקדמים, לאפיין את הילדים ולהנחות את בני המשפחה ואנשי המקצוע כיצד לטפל, מוקדם ככל שניתן", היא אומרת. לדבריה, בהכשרה ניתן ללמד רופאים להדריך את ההורים למשל, "להאט את ההתפתחות המהירה של 'ילדי קצה' פעלתניים, ומאידך לזרז ולהאיץ בתינוק 'האטי והחלש', לסייע לו לארגן סדר יום מובנה, לווסת אכילה, להקל על פרידה וללמדו להירדם ולישון".

גורביץ אומרת ש"אלה כללים שטובים לכל תינוק, פעוט וילד, כדי לפתח אורח חיים בריא והתפתחות תקינה, אבל כשמדובר בילד שיש לו נטייה גנטית ברורה להפרעת קשב וריכוז, הסתגלות לכללים חיונית. הכשרת רופאי ואחיות טיפת חלב עשויה לחסוך מהילד ומשפחתו, וכמובן מקופות החולים, את הצורך בטיפולים היקרים והמורכבים בעתיד או את השימוש בתרופות כדוגמת ריטלין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ