לראשונה: ביציות נשאבו מבת 17 שנפטרה

חן אייאש מתה בתאונת דרכים בכפר סבא לפני שבוע וחצי. משפחתה הסכימה לתרום את איבריה וקיבלה אישור לשאוב ביציות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא הורה בשבוע שעבר לאפשר שאיבת ביציות מנערה בת 17 שנהרגה בתאונת דרכים ואיבריה נתרמו להשתלות. מדובר במקרה הראשון בו מתיר בית המשפט שאיבת ביציות מנפטרת בישראל.

חן איידה אייאש, תושבת השרון, נפגעה באורח קשה בתאונת דרכים לפני שבוע וחצי ברחוב וייצמן בכפר סבא. היא הובהלה לבית החולים מאיר בעיר ואושפזה במשך שבוע במצב קשה, וביום רביעי האחרון קבעו הרופאים כי היא מתה מוות מוחי. משפחתה של אייאש הסכימה לתרום את איבריה להשתלות, וביום חמישי בערב בוצע הניתוח להוצאת האיברים בבית החולים מאיר.

איבריה של חן הצילו את חייהם של ארבעה חולים בהשתלות שבוצעו בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. במקביל, קיבלה המשפחה את אישורו של בית המשפט לשאוב ביציות מחן והן הועברו להקפאה בבית החולים. הלווייתה של חן נערכה בהשתתפות מאות אנשים ביום שישי בבית העלמין נווה הדר בהוד השרון.

נוי אייאש, אחותה הגדולה של חן, סיפרה כי "שבוע נעשו ניסיונות להחיות את חן על ידי רופאים רבים, רבנים והילרים, אך ללא הצלחה. חשוב שאנשים שיחשבו פעמיים ויתרמו את איברי יקיריהם להשתלות, כי האיברים האלה של אנשים במצב של מוות מוחי יכולים להציל חיים של אנשים שיכולים לחיות ולהמשיך את החיים בעולם". נוי ביקשה שלא להתייחס להחלטת המשפחה לשאוב את הביציות מאחותה שנפטרה.

חן אייאש. תצלום רפרודוקציה

לדברי גורם רפואי המעורב בפרטים, המשפחה ביקשה תחילה להפרות את הביציות שהוצאו מגופה עם זרע, ולהקפיאם כעוברים מופרים, תהליך המעלה את הסיכויים להיריון עתידי בהשוואה לביציות המוקפאות ללא הפריה, אולם בבית החולים מאיר סרבו להפרות את הביציות ללא אישור שופט.

בית המשפט התיר בשלב זה רק את שאיבת הביציות, אולם לא ברור מה יוחלט לגבי עתידן. עד כה טרם התייחס החוק הישראלי לסוגיית שאיבת ביציות מנפטרת, והנושא אינו מקבל התייחסות בחוק הביציות שנכנס לתוקפו לאחרונה בפברואר 2011.

באשר לשימוש בזרע מנפטר, לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה משנת 2003, השימוש בזרע שהוצא מנפטר לצורך הפריה מתאפשר רק לבת הזוג, ואילו הורים המבקשים לעשות שימוש בזרע שהוצא מנפטר נדרשים להגיש בקשה פרטנית בבית המשפט.

בנוגע למקרה הנוכחי, במשרד הבריאות הבהירו כי "החלטת בית המשפט התקבלה באופן עצמאי, מבלי לשמוע את עמדת משרד הבריאות, במעמד צד אחד. משרד הבריאות לא מכיר את פרטי המקרה". מהמרכז הלאומי להשתלות נטען כי "המקרה לא קשור אלינו בכלל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ