צה"ל יגייס לשירות קרבי בעלי הפרעת קשב

צעירים רבים שסבלו מהפרעת קשב וריכוז היו מפסיקים לקבל טיפול תרופתי לקראת הגיוס, או משיגים תרופות ב"שוק השחור" כדי למנוע פגיעה בפרופיל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ראשי חיל הרפואה בצה"ל החליטו לשנות את מדיניות קביעת הפרופיל של נוער שסובל מהפרעת קשב וריכוז, ומטופל תרופתית. בעקבות השינוי, שהתבצע לאור העלייה במספר הצעירים הסובלים מההפרעה, הם יוכלו לראשונה להתגייס לשירות קרבי.

במסגרת השינוי הוחלט להכניס סעיף ליקוי של "הפרעת קשב וריכוז", שיוכל להתלוות לכל פרופיל רפואי שהוא, החל מהפרופיל הגבוה ביותר 97. על פי ההחלטה, יתאפשר לבצע הורדה בפרופיל הרפואי רק אם תימצא פגיעה בתפקוד. השינוי, פרי ועדה מקצועית שפעלה בחיל הרפואה בהשתתפות פסיכיאטרים ונוירולוגים, ייכנס לתוקף ב-1 בספטמבר.

יחד עם זאת, סעיף הפרעת קשב וריכוז שיתווסף לפרופיל 97 ימנע מהמועמד שירות צבאי במקצועות מסוימים הדורשים ריכוז מיוחד, לרבות תצפיתנים ופקחים.

עד כה כלל ספר הפרופילים הצבאי סעיף אחד להפרעת קשב וריכוז, שלטענת בכירים בחיל הרפואה לא נתן מענה לאפשרויות שיבוץ מגוונות. אם המועמד לגיוס היה מצהיר כי הוא מטופל תרופתית בעקבות ההפרעה, הוא היה מקבל פרופיל רפואי 64 והיו נמנעות ממנו אפשרויות שיבוץ רבות, לרבות ליחידות לוחמות.

בנוסף, צעירים רבים שהיו מטופלים בהפרעה כתלמידים בבתי הספר היו מפסיקים לקבל טיפול תרופתי לקראת הגיוס הצבאי, או משיגים את התרופות ב"שוק השחור" כדי למנוע פגיעה בפרופיל הרפואי שלהם. כעת מבקשים בצה"ל באמצעות המהלך גם להגדיל את מספר הדיווחים על ההפרעה.

לדברי ראש מחלקת בריאות הנפש בחיל הרפואה, אלוף-משנה ד"ר אייל פרוכטר, "כעת אין צורך לפחד מהטיפול התרופתי לעניין קביעת הפרופיל הרפואי. יש אנשים שהיו קונים את התרופות בדרכים לא חוקיות, דרך מרשמים של קרובי משפחה וחברים. המהלך החדש מאפשר ללוחם בגולני להמשיך ולקבל את הטיפול התרופתי דרך המרפאה הצבאית, מבלי שיצטרך לשקר".

השינוי המשמעותי מאפשר למעשה להגדיר מחדש את אחת ההפרעות הנחשבות לנפוצות יותר באוכלוסייה, שבה מאובחנים כיום באופן רשמי כ-51 אלף ילדים ונוער עד גיל 18 בישראל, שהם כשני אחוזים מקבוצת גיל זו.

לדברי פרוכטר, "מטרת השינוי לומר שיש כיום טיפולים תרופתיים טובים להפרעות קשב וריכוז ומדובר בטיפולים רווחים, חלקם ארוכי טווח. רק אם החייל אינו מתפקד טוב בתנאי הטיפול התרופתי, יש הצדקה להורדת הפרופיל הרפואי".

נערים המאובחנים בהפרעת קשב וריכוז שאינם סובלים מפגיעה תפקודית יקבלו פרופיל 97, שיאפשר לשבצם גם ביחידות לוחמות שונות. ואילו אם יימצא כי תפקודם פגוע, יקבלו מעתה פרופיל רפואי 45.

הורדת הפרופיל תחייב את הפניית המועמד לשירות מלשכת הגיוס לרופא צבאי מומחה. הוחלט כי ההפרעה לא תגביל את השירות הצבאי לבסיסים קרובים לבית.

"קביעת הפרופיל הרפואי תסתמך על המצב התפקודי", מבהיר פרוכטר, "אין באפשרותנו להכריח אנשים לקחת את הטיפול התרופתי, והמסר שלנו הוא כי הטיפול התרופתי כשלעצמו לא ישפיע מעתה על הפרופיל, בניגוד לעבר".

לדבריו, "למרות הסטיגמה ולמרות תופעות הלוואי, התרופות להפרעות קשב וריכוז חיוניות ואינן פוגעות בתפקוד, לא במשימות כמו נהיגה ולא בפעילות צבאית בשטח, ומורידות את הסתבכותם של הסובלים מההפרעה באירועי אלימות ומפחיתות את המשיכה לסמים כמו מריחואנה. הסטיגמה החברתית כנגד הטיפול התרופתי אינה מוצדקת".

לדברי ד"ר איריס מנור, מנהלת תחום הפרעות קשב וריכוז ברשת הבריאות החברתית "כמוני", השינוי החדש ייטיב עם הנוער הסובל מההפרעה. "הפרעת קשב עלולה להיות מסוכנת מבחינת התפקוד כשהיא אינה מטופלת. לעומת זאת, כשהיא מטופלת, כישורי הנהיגה והלמידה תקינים ומאפשרים תפקוד תקין לחלוטין. אני מברכת על גישתו של הצבא, המתייחסת לצעירים הסובלים מהפרעת קשב באופן ענייני ומאפשרת להם למצות את יכולותיהם, ללא תיוגם כבעלי לקות".

לפי הערכות, עד עשרה אחוזים מהנוער וחמישה אחוזים מהמבוגרים סובלים מההפרעה, אולם רבים אינם מאובחנים בה. בעבר כבר נידון בפורומים רבים התהליך האבחוני להפרעה לצורך קבלת הקלות בלימודים בבית הספר, הניתן בעלות של 200-300 שקל דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים, ואינו נגיש לעתים למשפחות מעוטות יכולת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ