אובחן הורמון המעכב התפשטות של סרטן השד

מחקר ישראלי איבחן הורמון המעכב התפשטות סרטן השד. קולטן מיוחד להורמון, שזוהה בתאים הסרטניים, עשוי להפוך יעד לטיפול נגד המחלה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

אחד הכיוונים המתפתחים במחקר בשנים האחרונות, הוא בדיקת הקשר בין המערכת ההורמונלית להתפתחותם של גידולים סרטניים. חוקרים ישראלים מהמעבדה האנדוקרינית-אונקולוגית במרכז לחקר הסרטן שבמרכז הרפואי שיבא, זיהו לאחרונה אחת החוליות המקשרות בין הורמונים לסרטן: הורמון 1-GLP, האחראי על הפרשת האינסולין בגוף, ונמצא כמעכב גדילה של תאי סרטן השד, בתרביות וכן במחקרים בעכברים.

ה-1-GLP שייך לקבוצת הורמוני האינקרטין. כ-70% מהאינסולין המופרש בתגובה לאכילת מזון, לצורך הורדת רמות הסוכר בדם, מקורו בפעילות הורמון 1-GLP. ברפואה ניתן ההורמון כדי לעודד הפרשת אינסולין לאחר אכילה. ירידה ברמות ההורמון נקשרת במחקרים להתפתחות סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר.

החוקרים ביקשו לבחון את הקשר בין ההורמון לסרטן השד. "מאחר וההורמון גורם להתחדשות תאים בלבלב, החשש היה שבאותה מידה הוא עלול לגרום גם לשגשוג של תאים סרטניים בשד", מסבירה ד"ר תמי רובינק, אחת החוקרות מהמעבדה האנדוקרינית-אונקולוגית בשיבא.

צוות החוקרים בחן תרביות מעבדה של תאי סרטן שד, ומצא כי הורמון 1-GLP המוחדר לתאים, לא רק שאינו מעודד את שגשוגם, אלא אף מעכב אותם. החוקרים זיהו כי ההורמון אף גורם למוות מכוון של התאים הסרטניים, תהליך המכונה "אפופטוזיס". במחקר שנערך בהמשך בעכברים מתארים החוקרים הקטנה של הגידולים הסרטניים לאחר חשיפה להורמון.

לצוות החוקרים שותפים חגי ליגומסקי, שביצע את העבודה במסגרת דוקטורט, ד"ר עידו וולף המנהל את המחלקה האונקולוגית בשיבא ופרופ' אברהם קרסיק, מנהל המכון האנדוקריני בבית החולים. העבודה מומנה על ידי הקרן ע"ש ריבה ויואל קושיצקי, והממצאים התפרסמו בחודש יוני בכתב העת הרפואי "Breast Cancer Research and Treatment".

מחקר אמריקאי שפורסם החודש מחזק את הממצאים, ומגלה כי ה-1-GLP מעכב גם את שגשוגם של תאים סרטניים במעי הגס, כפי שנמצא במחקר שבוצע בתאים במעבדה ובעכברים. ההורמון 1-GLP אינו יציב בגוף, ולדברי רובינק, "קשה להזריק אותו ישירות. חולי סוכרת נזקקים להורמון, אך הוא מתפרק בגוף בתוך שתי דקות, ולכן נעשה שימוש בתרופה שהיא נגזרת של ההורמון, וזו שימשה גם למחקר בעכברים".

גילוי נוסף הנלווה למחקר קשור בקולטן להורמון 1-GLP. פרט לקולטן המוכר להורמון, שזוהה בעבודות קודמות בלבלב, החוקרים איתרו קולטן לא מזוהה המצוי בתאי סרטן השד. "ההורמון גרם להפעלת שרשרת של אירועים בתאים הסרטניים, שהובילה למות התאים, וראינו שהקולטן בתאים אלה שונה מהקולטן המוכר של ההורמון", מסבירה רובינק. בימים אלה נמשך המחקר לאפיון הקולטן החדש. "מדובר בקולטן העשוי להיות ברקמות נוספות בגוף, למשל בשרירים, בכבד ובתאי השומן, בכל המקומות בהם ההורמון עשוי לעורר פעולות מיטיבות. זיהוי הקולטן יוכל להוות מטרה לפיתוח טיפולים ייעודיים", אומרת רובינק.

החוקרים לא מצאו השפעה מזיקה כלשהי של ההורמון על תאים בריאים שאינם סרטניים. ההורמון שזוהה בעבודה, עשוי לשפוך אור על הקשר בין סרטן וסוכרת מסוג 2, שכבר הוכח במחקרים בעבר. במחקר שנערך בקופת חולים מכבי והתפרסם באפריל 2010, נמצא כי נשים מעל גיל 21 שלקו בסוכרת, נמצאות בסיכון גבוה ב-25% לפתח סרטן, ובאופן ספציפי בסיכון גבוה ב-96% לסרטן באיברי מערכת הרבייה. הן בסיכון גבוה ב-61% לפתח סרטן בבלוטת התריס ובסיכון גבוה ב-46% לפתח סרטן במערכת העיכול. במחקר לא נמצא קשר דומה בקרב גברים, להיפך, הסיכון לגברים סוכרתיים לפתח סרטן הערמונית, נמוך ב-47% מהסיכון באוכלוסייה.

במחקר שכממה מממצאיו פורסמו לאחרונה ב"הארץ", דיווחו החוקרים משיבא כי איתרו הורמון בשם "קלוטו" (Klotho), הפעיל בתהליכי הזדקנות, ומעכב התפתחותם של גידולים סרטניים בלבלב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ