בריאות | גברים במלכודת היופי

ממצאים חדשים מצביעים על עלייה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב גברים בארצות הברית ובישראל, אבל הבושה עדיין ניכרת

ד"ר אייל, ינקלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר אייל, ינקלר

לאחרונה פירסם האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית נתונים המעידים על עלייה בשיעור של 2% במספר הטיפולים האסתטיים שעברו גברים בארצות הברית בשנת 2010, בהשוואה לשנה קודמת. בניתוחים מסוימים העלייה חדה יותר.

הניתוח שבו נרשמה העלייה הגדולה ביותר הוא הרמת הפנים (המוכר בשם מתיחת פנים), שהביקוש לו גדל ב-13%. הניתוח להצמדת האוזניים, השני בשכיחותו, גדל ב-11%, ובמקום השלישי - טיפולים שונים למילוי קמטים, שהביקוש להם עלה בשנה החולפת בקרב הגברים האמריקאים, ב-10%.

בסך הכל בוצעו בארה"ב יותר ממיליון טיפולים קוסמטיים לגברים, מפעולות מינימליסטיות כמו הזרקות ומילוי קמטים ועד ניתוחים פלסטיים. הניתוח הכי פופולרי בקרב גברי ארה"ב היה ונותר ניתוח אף, אחריו ניתוחי עפעפיים ובמקום השלישי - שאיבת שומן.

העלייה במספר הניתוחים הפלסטיים המבוצעים אצל גברים היא חלק ממגמה כללית של עלייה במספר הניתוחים הפלסטיים הקוסמטיים בארה"ב, אך היא מעידה גם על מגמה ייחודית לגברים. אף על פי שלא בוצעו בשנים האחרונות בדיקות סטטיסטיות בארץ, לפי הדיווחים מהשטח קיימת מגמה דומה גם כאן. כמו בקרב הנשים, העלייה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב גברים מתרחשת בעיקר לקראת הקיץ, כשגם הם שואפים להיראות טוב יותר בים ובבריכה.

גם בישראל הניתוחים הפופולריים ביותר אצל גברים הם ניתוחי אף והצמדת אוזניים, ואלה בהם מורגשת העלייה הגדולה ביותר בשנים האחרונות הם שאיבת שומן וניתוח להקטנת שדיים. סיבה אחת לעלייה במספר הניתוחים להקטנת שדיים היא טכנולוגיה חדשנית המאפשרת ניתוח באמצעות שאיבה של השומן ובלוטת השד, בדומה לטכניקת שאיבת שומן, דרך נקב באורך סנטימטר שבצדי בית החזה, בהרדמה מקומית וללא צלקת. בתום הניתוח דרושה תקופת החלמה קלה ומהירה יותר מבעבר.

ייתכן שיש סיבות נוספות לכך שהגברים מגיעים יותר למומחים בכירורגיה פלסטית, אחת מהן היא המודעות הגוברת לאסתטיקה. יותר גברים ישראלים מקפידים על תזונה נכונה וכושר גופני. הגבר הישראלי הטיפוסי עם הכרס הוא כבר ממש לא נורמה מקובלת.

ובכל זאת, יש גברים שעבורם ניתוח פלסטי עדיין נחשב לטאבו. רבים מהם מוסרים סיבה רפואית לפקידת הקבלה, כמו הסרת שומה או צלקת ישנה, אך לא מסגירים בטלפון כי מטרת בואם היא ייעוץ לגבי ניתוח קוסמטי או מילוי קמטים.

לעתים קרובות הנשים הן שמדרבנות גברים ללכת לפרוצדורה אסתטית, ואף תומכות בתהליך. רבים מהגברים פונים בעקבות בת הזוג, אחרי שהבינו מניסיונה שה"שד אינו נורא כל כך". גברים כמעט תמיד יגיעו למרפאה מלווים בבנות זוגם, בעוד שלנשים המעוניינות בניתוח יש אומץ לבוא לבד.

בקרב גברים בגילאי 15-22 הניתוח הנפוץ ביותר הוא ניתוח אף, ואילו אצל גברים מעל גיל 50 אלה ניתוחי שאיבת שומן וניתוחי עפעפיים. ניתוח עפעפיים הוא ניתוח שלגברים קל לתרץ כבעיה רפואית, משום שעפעפיים נפולות מפריעות לקריאה ולראייה. לניתוחים פלסטיים מגיעים גברים מכל הגילאים, מכל שכבות החברה, ומכל תחומי העיסוק. גברים הפונים לניתוחים פלסטיים אינם בהכרח דוגמנים אנשי מדיה או שרירנים, כפי שנהוג לחשוב, ולא רק כאלה שמתוקף עיסוקם נדרשים לעמוד בפני קהל.

מאפיין משותף נוסף לגברים ולנשים בכל הנוגע לניתוחים פלסטיים, הוא הנטייה לפנות לניתוח פלסטי ברגעי משבר - גירושים, התאלמנות או פרידה - בשאיפה לשפר את המראה החיצוני, אולי כמעין נחמה. ודווקא אלו הרגעים בהם חייב המנתח להשיב את פני המבקשים ריקם. החלטה לעבור ניתוח פלסטי מתוך מצוקה או משבר אישי, אינה מספיק שקולה ויש בה סיכון לאכזבה גדולה אחרי הניתוח.

המנתחים המנוסים יודעים שיש לטפל רק באלה המחפשים שיפור קוסמטי במראה החיצוני, מתוך שלוות נפש יחסית, בתחושה של ביטחון עצמי והבנת ההשלכות של התהליך הניתוחי, לרבות הסיכונים והסיבוכים. או אז, גם גברים וגם נשים מסוגלים באמת לשקול את היתרונות והחסרונות ולהחליט את ההחלטה הנכונה ובזמן הנכון.

הכותב הוא מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ