תוכנית החלוקה: לא רק לרפא, גם לתחזק ולהאריך חיים

העלייה בתוחלת החיים עשויה להוביל לשינויים בחלוקה המסורתית לרפואת ילדים, משפחה וגריאטריה, וליצור שתי התמחויות חדשות: רפואת מניעה ורפואת תחזוקה

יעקב בן שאול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב בן שאול

המטרה הרפואית הנעלה ביותר היא ריפוי והארכת חיים. רפואת העתיד היא אחד הגורמים העיקריים לכך שעד מחצית המאה הנוכחית יהיו בעולם המערבי שני מיליארד בני אדם מעל גיל 50 ושלושה מיליון מעל גיל מאה. להישג הזה עשויות להיות גם השלכות שליליות, כמו קפיטליזם רפואי בממדים שלא היכרנו, והגדלת הקיטוב בחברה.

החיים הארוכים ייצרו עוני בממדי מגיפה בקרב הזקנים, ולצדם אנשים שיוכלו ליהנות מחייהם הארוכים. כתוצאה מכך נהיה עדים לשונות עצומה בתפקוד של בני אדם בהפרשי גיל של 20 ואף 50 שנה.

זקנה היא תקופת חיים קצרה, שמונה שנים בממוצע. זקן הוא מי שגילו הוא שמונה שנים פחות מתוחלת החיים הממוצעת במקום ובחתך הסוציו-אקונומי שאליהם הוא משתייך. אנשים זקנים היו מאז ומעולם, אך עד לגילוייו של לואי פסטר, תוחלת החיים הממוצעת לא חצתה את מחסום ה-40, בדומה למצב כיום בכמה ממדינות אפריקה.

שכבת הגילאים המשמעותית הראשונה של זקנים נצפתה על ידי פסיכולוגים וסוציולוגים לפני 50 שנה בלבד. החוגים הראשונים לגרונטולוגיה (חקר הזיקנה) באוניברסיטאות חיפה ובאר שבע, חוגגים רק בר-מצווה להיווסדם. המחקרים שלהם מראים שאלה המוגדרים זקנים במובן הפתולוגי, מונים כחמישית בלבד מאוכלוסיית הזקנים כולה.

למעשה, אנחנו נמצאים כיום בהתהוותה של שכבת גילאים חדשה: 50 עד 80 (ובקרוב עד מאה ויותר), הנבדלת משכבת הזקנים שמעליה בהעדר תחלואה, ובירידה אטית בכישורים הפיסיולוגיים והמנטליים, הנמשכת לאורך עשרות שנים. אלה זכו במחזור חיים נוסף, כלומר, בתוחלת חיים ארוכה מאוד במונחי הזמן המוכרים כיום.

שכבה זו תהיה בעתיד הלא רחוק הגדולה ביותר, החשובה מבחינה שיווקית, והמשפיעה ביותר על אורחות החיים, המרקם החברתי ומבנה המשפחה. ייתכן כי שכבת גיל חדשה זו תכתיב בשנים הקרובות גם שינוי בחלוקה המסורתית של רפואת ילדים, משפחה וגריאטריה, ותיצור שתי התמחויות חדשות: רפואת מניעה ורפואת תחזוקה.

במקום גילוי מוקדם

רפואת מניעה היא אחת ממטרות המאה ה-21 שהגדירו ארגון הבריאות העולמי, משרד הבריאות וקופות החולים. היא קשורה קשר ישיר להארכת תוחלת החיים, על ידי דחייתן של המחלות הכרוניות. העיקרון פשוט: מדוע לעסוק בגילוי מוקדם של מחלות אם ניתן למנוע את הופעת המחלה כליל?

המציאות מראה שידע רב כבר קיים, וכל רופא עוסק גם במניעה. זו הסיבה למתן חיסונים לתינוקות, או לבדיקות פרופיל שומנים למתבגרים בקבוצות סיכון. גם קופות החולים עוסקות בכך, אלא שבהנחיות הקליניות של ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי המשפחה לקידום תחום המניעה, עולות הבעיות המרכזיות: קוצר הזמן של רופא המשפחה, חוסר מודעות, מחסור במשאבים והעדר פיתוח בתחום הפרטי, שכן הרווחים הגדולים בשוק הבריאות באים מתרופות לחולים, ומניעת מחלות אינה כלכלית.

כבר כיום מקומות עבודה נוהגים לשלוח את עובדיהם הבכירים לבדיקות תקופתיות. הגדלת הביקוש למניעה היא שתיצור את השינוי. המודעות שחיים ארוכים אפשריים, תביא יותר ויותר אנשים לנסות לדחות את הופעת המחלות הכרוניות. התוצאה תהיה פיתוח של רפואת מניעה. אני ממתין לראשון, שיציג עצמו כרופא מניעה, שזהו עיסוקו וכל מומחיותו. לקוחותיו יהיו אנשים בריאים שיבקשו למקסם את איכות חייהם ולדחות את הופעתן של המחלות הכרוניות.

בעיה של שוויון

בעוד שרפואת המניעה ממוקדת בתחילת "הגיל השני" ומבוססת על ידע קיים, רפואת התחזוקה היא רפואת העתיד שתתרכז בקצה הגיל השני, בחולים שמיצו את יכולתה של הרפואה להאריך את חייהם, ושגופם הגיע לשלבים האחרונים של הקריסה הפיסיולוגית. בתחום הזה מחקרים כבר הראו היתכנות של שימוש בתאי גזע עובריים או התערבויות גנטיות, לרבות שימור פעילותם של גנים המשמשים כ"שומרי סף" בפני הזדקנות.

יש טכנולוגיות מהפכניות לאבחון מתחום הננו-טכנולוגיה, בכל מה שקשור להפעלת אברים מכנית ולקשר מוח-מחשב. זהו תחום רחב, "חם" מאוד מחקרית, כולל רישומי פטנטים והשקעות ממשיות.

ההישגים הללו לא יהיו נגישים לכל. למעשה, כבר כיום המשאבים הרפואיים שכולנו משלמים עליהם אינם נגישים לכל. כבר כיום בישראל הפערים בין תוחלת חיים ממוצעת של תתי-אוכלוסיות עשויים להגיע ל-20 שנה. האם יש פתרון לקיטוב הצפוי בחברה, שינבע מהצלחת המחקר להארכת חיים?

להערכתי כן. יתר על כן, המדינה הראשונה שתיתן למחקר הרפואי את מלוא המשאבים וההכשרה לחקור וללוות את אזרחיה לפי עקרונות רפואת המניעה ורפואת התחזוקה, תוביל חברה שלמה למגה חיים ותהווה "אור לגויים" בתחום שגם ישתלם כלכלית.

הכותב בעל תואר שני במנהל ציבורי, דוקטורנט בחוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה וחבר באגודה הישראלית לגרונטולוגיה וכן מחבר הספרים "מחזור החיים השני" ו"מגה חיים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ