מה בין דיכאון לשבץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחקר אמריקאי חדש מצביע על סיכון מוגבר לנשים הסובלות מדיכאון, לפתח שבץ מוחי. לפי המחקר, המתפרסם בכתב העת Stroke של איגוד הקרדיולוגים האמריקאי (AHA), דיכאון בקרב נשים מגדיל ב-29% את הסיכון לשבץ.

החוקרים מאוניברסיטת הרווארד ביצעו את המחקר בקרב 80,574 נשים בגילאי 54-79, העוברות מעקב במסגרת מחקר סיעודי אמריקאי, שהחל בשנת 1976.

במחקר נבדקו נתוני הנשים בין השנים 2000 ל-2006, כשאצל 22% מהן אובחן דיכאון קליני. במהלך התקופה שנבדקה, 1,033 מהנשים לקו בשבץ מוחי, ונמצא כי אבחנה בדיכאון בעבר, מגדילה ב-23% את הסיכון לפתח שבץ. אבחנה של דיכאון בהווה מגדילה את הסיכון לשבץ ב-41%. עוד נמצא כי נשים שטופלו בתרופות הפסיכיאטריות הפופולריות מקבוצת ה-SSRI היו בסיכון הגבוה ב-39% לפתח שבץ מוחי כעבור שנתיים. להערכת החוקרים, התרופות כשלעצמן אינן מהוות גורם סיכון לשבץ. הם סבורים כי הדיכאון גורם לנשים להזניח את עצמן וההזנחה היא שמגדילה את הסיכון. לדברי החוקרים, המחקר מצביע על הצורך לטפל ביתר שאת בגורמי סיכון לשבץ בקרב נשים עם דיכאון, לרבות ביתר לחץ דם, כולסטרול, סוכרת ועישון.

לפי סקר איגוד הרופאים הנוירולוגים, שממצאיו פורסמו בדצמבר ,2010 בישראל 15 אלף נפגעים מאירוע מוחי מדי שנה. האירוע המוחי השכיח בישראל הוא שבץ מוחי הכולל חסימה של כלי דם במוח (92%), וביתר המקרים מדובר בדימום מוחי (8%) - אירוע המוח הקטלני המוביל ב-81% מהמקרים לתמותה או לנכות קשה. גילם הממוצע של הלוקים באירוע מוחי בישראל הוא 72 (גברים) ו-68 (נשים), אולם גם צעירים יותר עלולים להיפגע: 25% מהחולים נפגעים מתחת לגיל 60.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ