תיאטרון בובות: לא משחק ילדים

טיפול בתיאטרון בובות מסייע להקלת מצוקות המאושפזים במחלקות השיקומיות בבית רבקה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

א', בן 70, הוא אדם ערירי המתגורר בהוסטל. לפני כמה חודשים נפצע והועבר לטיפול בבית החולים השיקומי בית רבקה. הוא נטה להתבודד ומיעט לדבר עם אנשי הצוות בבית החולים, ששייך לשירותי בריאות כללית וממוקם בפתח תקוה. במהרה התברר כי אין קרובי משפחה שיגיעו לבקרו, והוחלט להפנותו לקבוצת תמיכה העושה שימוש בכלי טיפולי מיוחד - תיאטרון בובות.

לפני כחודשיים, באחד המפגשים, התבקשו משתתפי הקבוצה לבחור בובה מתוך מבחר מגוון ולספר על התחושה שהיא מעוררת. להפתעת הצוות, א' ביקש להשתתף בהפעלה. "הוא בחר בובה של אשה מחייכת וסיפר שהוא רואה בה דמות של מלאך, שהגיע לבקר אותו בבית החולים", מספרת עדי גווילי, עובדת סוציאלית המרכזת את הפרויקט עם גליה לינצ'יץ. "הוא אמר שזה עושה לו טוב שמישהו מגיע לבקר אותו באשפוז. באמצעות הבובה הוא הצליח לבטא את תחושת הבדידות שהיה שרוי בה".

הפרויקט פועל זה שמונה חודשים. בקבוצה משתתפים שמונה עד עשרה מאושפזים, כל מפגש אורך 45 דקות והטיפול מיועד למטופלים בעלי רמה קוגניטיבית סבירה, בהתאם להערכה השיקומית הראשונית שעובר כל מאושפז. כרגע בוחנים בבית רבקה את הרחבת הפרויקט, באופן שיאפשר גם למאושפזים הסובלים מפגיעות קוגניטיביות להשתתף בו.

בתחילת כל מפגש צופים המשתתפים במחזה שבו משתתפות שתי בובות - האחת בדמות קשיש מאושפז המציג מונולוג והאחרת כבנו הבוגר המגיע לבקרו. בתום ההצגה מתבקשים המאושפזים לדבר על תגובותיהם הרגשיות למחזה, ונפתח דיון קבוצתי בנושאים כמו יחסים בין-דוריים במשפחה, ציפיות ואכזבות והתמודדות עם האשפוז. בהמשך מתבקשים המאושפזים לבחור בעצמם בובות, שבאמצעותן הם מבטאים את רגשותיהם ונפתחים עוד יותר. "באמצעות הבובות, המטופלים עושים השלכה של התחושות האמיתיות שלהם", מספרת גווילי.

רק מחקרים ספורים בדקו את היעילות של תיאטרון בובות במסגרת טיפולים רפואיים, בעיקר בילדים. במחקרים שנערכו בארצות הברית בשנות ה-60 וה-70 נמצא כי משחק בבובות מפחית את תחושות החרדה של ילדים הממתינים לניתוח. במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע מופעל בשש השנים האחרונות הפרויקט "בית חולים לדובים", בידי אגודת הסטודנטים לרפואה של אוניברסיטת בן-גוריון.

במסגרת הפרויקט, ילדים בגיל ארבע-חמש מגני ילדים בבאר שבע מתבקשים להביא את הדובי הביתי שלהם לבית החולים, כדי שהסטודנטים יערכו לו "בדיקה רפואית". מחקר הוכיח כי פעילות זו מפחיתה ב-33% את רמת החרדה של ילדים מפני המפגש עם רופאים. מחקרים נוספים התמקדו בטיפול בנפגעי טראומה, לרבות נפגעי תקיפה מינית, בעזרת בובות.

בימים אלה מתועד הפרויקט החדש בבית רבקה, כדי לבחון כתיבת מאמר לתיאור יעילות הטיפול בבובות גם בקרב מאושפזים מבוגרים וקשישים. לדברי גווילי, "המאושפזים מייחסים לבובה ייצוג של מציאות מדומה, המאפשרת למטופל לשנות מציאות לפי צרכיו ולהתבטא ללא פחד מגינוי או מדחייה".

במפגשים נתקל הצוות בתגובות מרגשות. גווילי מספרת, למשל, על מטופלת שסיפרה על קשיים ביחסיה עם בנה, המתגורר עמה, ובאמצעות בובה שייצגה אותו הצליחה להביע את כעסה כלפיו. "משתתפת אחרת, שרצתה לתמוך בה, בחרה בובה בדמות הקשישה והביעה דרכה כעס כלפי אותו בן: 'אתה כבר לא בן 16, תשכיר דירה!' אמרה בשמה של הבובה. בכל המפגשים נוכחנו שתיאטרון הבובות משמש אמצעי המחשה למצב שבו נמצאים רוב המטופלים, ומשמש כלי המאפשר להם להיפתח".

האם מצבם של א' ושל מאושפזים אחרים השתפר בזכות הטיפול בבובות? "היכולת לבטא רגשות כבר מעידה על התקדמות", אומרת גווילי. "חשוב לזכור שבבית החולים יש עובדים רפואיים, המתמקדים בחלק של השיקום הפיסי. הבובות מאפשרות לעודד גם תהליכים רגשיים ותגובות של בכי, הנהון, הסכמה ופתיחות אנושית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ