דלקת בעין: תמרור אזהרה שאסור להתעלם ממנו

* מחלות דלקתיות של העין עשויות להיות סימן ראשון להתפתחותה של מחלה אוטואימונית, הפוגעת במערכת החיסונית

ד"ר מרינה אנוק וד"ר זוהר חבוט-וילנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר מרינה אנוק וד"ר זוהר חבוט-וילנר

כמה מחלות דלקתיות מערבות את העין והרקמות שסביבה: דלקת עפעפיים, דלקת הלחמית, זיהומית או אלרגית, מחלות דלקתיות של דופן העין , דלקת של כלי הדם התוך-עיניים ואובאיטיס - מחלה דלקתית המערבת את אחד מחלקי הענבייה, החלק הפנימי בעין המצוי בין הלובן לרשתית. חלק זה מורכב מהקשתית, השריר שמאחורי הקשתית והרקמה תומכת הרשתית המכונה "דמית" (כורואיד). מחלות אלו עלולות לגרום לפגיעה קשה באיכות החיים ולהביא לירידה משמעותית בראייה.

מצב דלקתי בעיניים עלול להופיע כסמן ראשון, המעיד על התפתחותן של מחלות דלקתיות אוטואימוניות, שבהן תאי מערכת החיסון מאבדים את הסבילות החיסונית ותוקפים תאים ורקמות של הגוף עצמו.

הגורם למחלות אלו אינו ברור. לתורשה יש חשיבות בהעברתן, אבל גם גורמים סביבתיים ממלאים תפקיד נכבד בהתפתחותן. לפרק הזמן שחולף בין הופעת המחלה לאבחונה ולמתן טיפול מתאים מיוחסת משמעות מכרעת בכל הנוגע ליכולתו של החולה לראות.

מחלה אוטואימונית עלולה להתפרץ לאחר אירוע רגשי קשה, עקב שינויים הורמונליים, בגלל חשיפה לתרופות ולמזונות מסוימים ואף עקב שינויים במזג האוויר וחשיפה לשמש. להלן תיאור של כמה מחלות מקבוצה זו.

* דלקת מפרקים שגרונית פוגעת ב-0.5%-1% מהאוכלוסייה, אם כי שיעור הנשים הסובלות ממנה כפול מזה של הגברים ואף יותר. אצל כ-75% מהחולים יש רמה מוגברת של RF, נוגדן עצמי בעל חשיבות מרובה בהתפתחות התהליך הדלקתי. אצל חולים אלה ניתן להבחין בסיבוכים דלקתיים בעיניים, שהשכיחים ביותר ביניהם הם מחלות דלקתיות של דופן העין ותסמונת העין היבשה, שעשויה להופיע כחלק מתסמונת שיוגרן.

* תסמונת שיוגרן (Sjogren) מתאפיינת ביובש בעיניים ובפה, שהם משניים לתהליך אוטואימוני הגורם לפגיעה בבלוטת הדמעות והרוק. תסמינים שכיחים נוספים הם עייפות וכאבי מפרקים. המחלה פוגעת ב-0.5%-5% מהאוכלוסייה, לרוב בנשים. התלונות השכיחות הן על עין יבשה, תחושה של גוף זר או "חול" בעין, תחושת "עייפות" עינית ואי סבילות לאור. את מעורבות העין במחלה ניתן לאמוד בעזרת בדיקות מיוחדות ובהן מבחן שירמר, שבו בודקים באופן כמותי את יכולת הפרשת הדמעות.

* זאבת אדמנתית מערכתית היא מחלה אוטואימונית שבה מתפתחים נוגדנים עצמיים רבים הפועלים נגד המערכת החיסונית של הגוף, כמו ANA DNA ,Sm ANTI-RO ,ANTI-LA. אחת מכל אלף נשים לוקות בה ושכיחותה בקרב נשים היא פי עשרה מאשר בקרב גברים. המחלה נחלקת לחמש תת-קבוצות עיקריות, ששלוש מהן באות לביטוי באופן רב-מערכתי ולשתיים האחרות בעיקר ביטויים עוריים. המחלה עלולה לפגוע בעין באופנים מגוונים - מחלות דלקתיות של דופן העין, דלקת הענבייה ודלקת של כלי הדם התוך-עיניים. בנוסף ייתכנו שינויים בעיניים עקב שימוש בתרופות הניתנות לטיפול במחלה, כגון סטרואידים.

* מחלות ספונדילוארתרופתיות הן מגוון של דלקות מפרקים הפוגעות במפרקית, בגידים או במפרקי האגן. בקבוצה זו נכללות דלקת שדרה מקשחת, דלקת מפרקים פסוריאטית, דלקת מפרקים תגובתית שלרוב מתפתחת שבוע עד כמה שבועות לאחר מחלה זיהומית של דרכי המין, השתן או העיכול, וכן דלקת מפרקים המלווה מחלות מעיים דלקתיות.

מחלות אלה עלולות לגרום לדלקת הלחמית, מחלות דלקתיות של דופן העין ודלקת הענבייה. בכצ'ט היא מחלה נפוצה באגן הים התיכון, במיוחד בטורקיה, וכן במזרח הרחוק. היא נקראת על שמו של רופא העור והמדען הטורקי חולוסי בכצ'ט, שתיאר אותה לראשונה. דלקת מפרקים, התוקפת כמחצית מהחולים, לרוב במפרקים הגדולים, היא קריטריון משני לאבחנת המחלה.

המחלה נפוצה במידה שווה בקרב נשים וגברים, והגיל הממוצע להופעתה הוא 20. המעורבות העינית שכיחה והיא כוללת דלקת בענבייה, אזורי דלקת ברשתית, דלקת של כלי הדם התוך-עיניים, חסימות כלי דם ברשתית ופגיעה בעצב הראייה. מחלת בכצ'ט היא גורם מרכזי לעיוורון במדינות שבהן היא נפוצה.

מעקב רציף

מחלות דלקתיות של העין, הקשורות במחלות אוטואימוניות, מאובחנות באמצעות בירור מקיף של תולדות המחלה וסקירת מערכות מלאה. יש מקום לשקול שימוש בבדיקות הדמיה של העיניים, כגון אולטרסאונד של גלגל העין, צילום פלואורסצאין המדגים שינויים בכלי דם ברשתית, וצילום OCT המדגים במדויק את שכבות הרשתית.

הטיפול נעשית בהתאם לחומרת המחלה ולאיברים שנפגעו: האם מדובר במחלה הפוגעת רק בעין אחת או בשתי העיניים, או במחלה רב-מערכתית של העיניים והמפרקים. לעתים הטיפול הוא מקומי בלבד - בטיפות, משחות עיניים, או הזרקות סביב העין או לתוכה - לעתים הוא כולל תרופות נוגדות דלקת. בשנים האחרונות נכנסו לשימוש גם תרופות ביולוגיות.

יש חשיבות רבה למעקב רציף אחר החולים, גם כדי לאמוד את הצלחת הטיפול וגם כדי לעקוב אחר תופעות לוואי. הטיפול המיטבי בחולים אלו מסתמך על שילוב בין רופאי עיניים המומחים למחלות דלקתיות וריאומטולוגים.

ד"ר אנוק היא מומחית ברפואה פנימית וריאומטולוגיה וד"ר חבוט-וילנר היא מומחית ברפואת עיניים. שתיהן מנהלות את המרפאה המשולבת למחלות דלקתיות של העין והמפרקים במרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

איור: כנרת לוריא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ