מנתחים באופן פרטי, מבוטחים על ידי בי"ח ציבורי

מערכת הבריאות מעודדת, למעשה, את רופאיה לנצל אותה לרעה: היא נושאת בנטל הביטוח של מי שמנתח באופן פרטי אחרי, לפני ולפעמים גם בזמן העבודה בבתי החולים הציבוריים

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבירמה גולן
אבירמה גולן

הנה עובדה מוכרת וידועה לכל רופא בכיר - שמדלג בין המחלקה שבה הוא עובד בבית החולים הציבורי לבין חדר הניתוח באסותא או בהרצליה מדיקל סנטר - ולמעשה למערכת הבריאות כולה, וודאי גם למשרד האוצר, אבל נעלמת משום מה מעיני הציבור: הביטוח שמשלם בית החולים הציבורי, ואשר נועד לכסות את עלות התביעות שהרופא עלול לספוג בגין רשלנות רפואית, מכסה גם את עלות התביעות הנובעות מניתוחים פרטיים.

מנהל אחד מבתי החולים הגדולים הציג בפני "הארץ" מסמכים שמהם עולה כי הביטוח שבית החולים שלו משלם מגיע ל-1,700 שקלים לשנה לרופא. כמחצית מן הסכום הזה משלם הרופא עצמו. תקרת הביטוח נעה בין 3 ל-4 מיליון דולר, ויש רופאים שהפוליסה שלהם מכסה תביעות בגובה של עד 5 מיליון דולר. הסכמי הביטוח נעשים עם בית החולים כולו, לא עם כל רופא לחוד, ובתי החולים השונים חתמו הסכמים שונים.

לעומת זאת, בידי "הארץ" פוליסות ביטוח של רופאים שעזבו את המערכת הציבורית, מנתחים אך ורק באופן פרטי ומשלמים את פוליסת הביטוח שלהם בעצמם. כאן מדובר בסכומים אחרים לחלוטין. אחד הרופאים, שרשימת התביעות בגין רשלנות רפואית שהוגשה לו עד היום קצרה יחסית, משלם, עבור פוליסה המכסה תביעות בגובה של עד 5 מיליון דולר, 30,000 דולר לשנה, ועוד השתתפות עצמית בגובה 10 אלפים דולר לכל תביעה.

המסקנה: מערכת הרפואה הציבורית נושאת, למעשה, בנטל הביטוח של הרפואה הפרטית שמקיימים רופאיה אחרי, לפני ולפעמים גם בזמן העבודה בבתי החולים הציבוריים. במלים אחרות - מערכת הבריאות בישראל מעודדת, למעשה, את רופאיה לנצל אותה לרעה כדי להמשיך ולעסוק ברפואה הפרטית, על חשבון הציבור. הסכומים שמשלמים בתי החולים לחברות הביטוח נמוכים, יחסית. מה שמעורר, כמובן, את השאלה למה חברות הביטוח לא מעלות את עלויות הביטוח, לנוכח ריבוי התביעות. במלים אחרות - מה טיב ההסכמים בין בתי החולים לבין חברות הביטוח, ובאיזו מידה הציבור מודע להם. בתי החולים, כמו חברות הביטוח, לא ששים למסור פרטים על ההסדרים ביניהם.

בשבע בבוקר, בהרצליה מדיקל סנטר, תפוסת חדרי הניתוח מלאה. בחדר ניתוח אחד עובד מנתח פלסטי פרטי. בשני - מנתח פלסטי חצי פרטי, כלומר רופא המשמש יועץ בכיר לאחת מקופות החולים, והיא זו הנושאת בעלות הביטוח שלו. בשני חדרי הניתוח הנוספים עמלים שני כירורגים בכירים מבית חולים גדול במרכז הארץ. מיד כשיסיימו לנתח, ימהרו אל המחלקה ויספיקו להשתתף בסבב הרופאים.

אלא שבעשר, בזמן שאחד הבכירים יהיה עסוק בישיבת צוות חשובה, הביפר שלו יצפצף: הפציינטית שניתח בבוקר בהרצליה התעוררה במצב רעוע. הבכיר ייאלץ לעזוב את המחלקה ולטוס להרצליה. אם מצבה יחמיר - חייה בסכנה. בבית החולים הפרטי הלוא אין מחלקת טיפול נמרץ. זה המקרה הסביר. ומה אם הביפר מזעיק אותו כשהוא באמצע ניתוח? והלוא גם זה כבר קרה.

"חברים שלי מבתי החולים במרכז קנו אופנועים משוכללים כדי לקצר את משך הנסיעה המטורפת הזאת", אומר מנהל מחלקה בהדסה. מנהל המרכז הרפואי סוראסקי (איכילוב), פרופסור גבי ברבש, הודה בכנס "כלכליסט" בשבוע שעבר כי "אנחנו מתחרים בידיים קשורות מול המערכת הפרטית. התחרות היא כבר לא רק אחרי שעות העבודה במשרה מלאה אלא גם בבוקר".

ביטוח הפרקטיקה הפרטית על ידי המערכת הציבורית נולד כחלק מהסכמי עבודה קיבוציים, כשרופאים מעטים בלבד ניתחו מחוץ למערכת. המרפאות הפרטיות, עם חדרי הניתוח המשוכללים, לא קמו עדיין, ושיעור התביעות בגין רשלנות רפואית היה נמוך יחסית. לכן עד לפני עשר שנים בערך היתה משמעותו זניחה.

אלא שבשנים האחרונות חל מהפך בשני התחומים. ובעוד בארה"ב - שם נושאים הרופאים בעלות הביטוח היקר בעצמם - עוזבים מומחים רבים את המקצוע בגלל ריבוי התביעות, בישראל מתרחשת תופעה הפוכה: אחד אחד ובאין רואה חוזרים ה"פרטיים" למערכת הציבורית.

לפני כשנתיים פנו ידידים של כירורג פרטי ידוע למנהל בית חולים גדול במרכז, והציעו למנהל בית החולים לקבל אותו למחלקה שעזב לפני שנים. המנהל, שחשב שהרופא מעוניין בעיקר ביוקרת בית החולים שלו, ואולי אף בתקציבי מחקר, ערך כמה בירורים והחל לחשוד שמדובר בסיבה אחרת.

"לא יכולתי לקבל אדם שהמניע שלו נסתר, בלשון המעטה", הסביר השבוע. "יש היום די הרבה רופאים בעלי סיכון מקצועי גבוה - פלסטיקאים, גינקולוגים וכירורגים - שבורחים בחזרה למערכת הציבורית, ולפחות חלקם משתמשים בה לרעה. אין בזה כל היגיון: ניהולי, מקצועי, ודאי שלא מוסרי", הוא אומר. בית חולים אחר, חזק ומבוקש פחות, קיבל לבסוף את הרופא והוא מועסק שם במשרה חלקית.

בוויכוח המתנהל עתה במערכת הבריאות, ובין ראשי המערכת וההסתדרות הרפואית לבין משרד האוצר, נחשף רק קצה הקרחון של חוליי המערכת, אבל כל הצדדים נזעקים, לכאורה, לשמירה על "הרפואה הציבורית". לנוכח הסידור המעוות הזה, המכסה את פעילותו הפרטית של הרופא, ולמעשה משמש תמריץ לניצול המערכת על חשבון הציבור, הגדרת המערכת כ"ציבורית" נשמעת מזויפת למדי.

עלייה תלולה בתביעות רשלנות רפואית בשנים האחרונות

בשנים האחרונות מתמודדת מערכת הבריאות עם עלייה תלולה בתביעות רשלנות רפואית שאיתן נאלצים להתמודד בתי המשפט. לפי נתוני החברה לניהול סיכונים ברפואה, הפועלת במסגרת סוכנות הביטוח מדנס, בעוד בשנת 1994 דווח על כמאה תביעות רשלנות רפואית בלבד, עד שנת 2008 הגיע מספרן לכ-1,200 - נתון שהיה נכון גם לשנה שעברה.

בשיעור הסיכון הכספי, המקצועות הרפואיים המותקפים ביותר זה שנים בתביעות רשלנות רפואית הם רפואת שיניים ותחום הגינקולוגיה והמיילדות (17%), כך לפי סיכום נתוני התביעות משנת 1991 עד 2010.

בינואר 2011 העלה דו"ח חשב משרד הבריאות כי ההוצאה של בתי החולים הממשלתיים על תביעות רשלנות רפואית זינקה פי חמישה בתוך שלוש שנים, מסכום של 34 מיליון בשנת 2007 לסכום של 169 מיליון ב-2009. העלייה מוסברת בחלקה בעלייה במספר תביעות הרשלנות הרפואית, ובחלקה בשינוי בנוסחה הקובעת את יחסי החלקים בין בתי החולים למשרד הבריאות בתשלום בגין הנזקים. ובאשר לרפואה פרטית, במשרד הבריאות נמנעים בשנים האחרונות מבדיקה באשר לפעילותם של רופאים בכירים בשעות העבודה של הרפואה הציבורית בעבודתם השנייה בבתי חולים פרטיים, תופעה מוכרת בבתי חולים במרכז הארץ.

דו"ח מבקר המדינה שבדק את הנושא איתר במאי 2008 רופאים הנעדרים מעבודתם בבתי החולים הציבוריים למען עבודה בקליניקה פרטית בניגוד לחוק. בבדיקה בקרב 200 רופאים בשבעה בתי חולים נמצא כי 24 מתוכם, למעלה מעשירית, נעדרו מעבודתם בבית החולים לכאורה בפרק הזמן הנבדק בין שעתיים עד שבע שעות במשך יום עד יומיים בשבוע.

דן אבן

בית החולים הפרטי "אסותא" בתל אביב. מערכת הבריאות מעודדת את רופאיה לנצל אותה לרעה כדי להמשיך לעסוק ברפואה הפרטיתצילום: תצלום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ