בני 40 ומתקשים לראות. איך מתמודדים עם זה?

ענת רובינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענת רובינסון

קשה לכם לקרוא? היד מנסה להרחיק את הדף, אבל היא קצרה מדי? הפסקתם לקרוא ספרים כמו שאהבתם בעבר? זוהי תזכורת קטנה שהגעתם לגיל העמידה.

רבים בגילאי 40-50 חשים בתופעה, אבל מתעלמים ממנה. הם מפחיתים בהדרגה את שעות הקריאה או סובלים מכאבי ראש, מעייפות ומצריבה בעיניים. כדאי לא להתעלם מהבעיה. פתרונות פשוטים יכולים לשפר את איכות החיים.

איבוד הדרגתי של היכולת לראות בבירור אובייקטים קרובים, המופיע סביב גיל 40, מכונה פרסביופיה. כדי לקבל תמונה מדויקת של אובייקט קרוב (30-35 ס"מ), העין ממקדת בו את הראייה בתהליך שנקרא אקומודציה. תהליך זה מושג על ידי שינוי בקמירות העדשה בתוך העין, באמצעות התכווצות של שריר. התכווצות השריר משפיעה על הזונולות - חוטים עדינים המחזיקים את עדשת העין, וגורמים לשינוי בקמירותה. כשהעין מביטה רחוק, השריר רפוי. כשממקדים את המבט באובייקט קרוב, השריר מתכווץ. השינוי בקמירות העדשה מאפשר מיקוד ברור של העין גם באובייקט רחוק וגם בעצם קרוב.

תהליך זה מחייב פעילות תקינה של השריר, בריאות של הזונולות וגמישות ושקיפות של העדשה. אנו נולדים עם יכולת אקומודציה גבוהה מאוד, שיורדת בהדרגה. בגיל 25 יכולת האקומודציה יורדת לחצי מכוחה בעת הלידה, ובגיל 60 היא יורדת כמעט לאפס.

פרסביופיה אינה מחלה, אלא חלק מתהליכי ההזדקנות של העין, בדומה לתהליכים אחרים שעובר הגוף (קמטים בעור, שיער לבן). מגיל צעיר יחסית יורדת יכולת המיקוד לטווח קרוב. השפעת השריר המותח את הזונולות נחלשת והעדשה מאבדת את גמישותה בהדרגה. תהליך זה גורם לירידה ביכולת האקומודציה של העין, ועקב כך לקושי בקריאה. זוהי הפרסביופיה. התהליך הדרגתי, אבל לרוב חשים בו אחרי גיל 40.

הסימנים האופייניים של פרסביופיה כוללים קושי בקריאה ממרחק, נטייה להרחקת הדף מהפנים לשיפור החדות (עד שהיד כבר לא ארוכה מספיק), קושי בקריאה בתנאי תאורה לא טובים, כאבי ראש, עייפות וצריבה בעיניים בעת קריאה. בנוסף מופיע קושי בביצוע פעילויות עדינות ומדויקות, כמו השחלת חוט במחט. בדיקה של רופא עיניים תוכל לאשר את האבחנה, לאחר שתישלל האפשרות שיש בעיות אחרות הפוגעות בראייה.

משקפיים או ניתוח

יש פתרונות לשיפור הראייה למרחק קרוב, שיכולים לסייע לסובלים מפרסביופיה. בין הפתרונות הקיימים כיום: התאמת משקפיים לקריאה בלבד, משקפיים בי-פוקליים או מולטיפוקליים, המשלבים ראייה למרחקים שונים, או עדשת מגע חד-עינית - תיקון באמצעות עדשת מגע בעין הלא דומיננטית.

בשיטה זו עין אחת רואה למרחק והשנייה רואה קרוב. המוח לומד להעדיף את התמונה הברורה לכל מרחק מהעין הנכונה, וכך מושגת ראייה טובה. אבל לא כולם נהנים משיטה זו ויש המתלוננים על סחרחורת, בחילה ואי-נוחות. שיטה זו אינה מתאימה לאנשים הזקוקים לראיית עומק בעבודתם, כמו אדריכלים, מנתחים, טייסים וטכנאים העובדים בעולם תלת-ממדי.

יש גם פתרונות כירורגיים: ניתוח רפרקטיבי בקרנית, בדומה לשימוש בעדשה חד-עינית, עשוי להשיג אותה מטרה בניתוח של עין אחת בלבד (לרוב העין הלא דומיננטית) לראייה לטווח קצר. לפני ההחלטה על ניתוח מומלץ לנסות מצב זה עם עדשת מגע חד-עינית.

קיימות כמה שיטות לביצוע ניתוחים רפרקטיביים לפרסביופיה. יש לקבל מידע בעניין זה מהרופא המנתח. לחלופין אפשר לעבור ניתוח תוך-עיני להחלפת העדשה הטבעית בעדשה מלאכותית, שנעשה במקרים שבהם יש קטרקט בעדשה או במקרים של קוצר ראייה קשה מאוד.

לאנשים בריאים, בני 40 ופחות, מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים אחת לחמש שנים. אחרי גיל 40 כדאי להיבדק כל שנה-שנתיים. לאנשים המרכיבים משקפיים או עדשות מגע, או לאלה הסובלים ממחלות עיניים, מומלץ להיבדק לעתים תכופות יותר, בהתאם להמלצת רופא העיניים שלהם. לכולם חשוב להגן על העיניים מקרינת אולטרה-סגול (UV) באמצעות משקפי שמש.

הכותבת היא רופאת עיניים בכירה, מנהלת מרפאות עיניים בבית החולים בילינסון בפתח תקוה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ