רופא נתניהו מתווך במגעים עם המתמחים

בקרב נציגי המתמחים גוברת ההבנה כי רק יו"ר ההסתדרות הרפואית אידלמן יוכל לשפר את ההסכם שנחתם, בעזרתו של ראש הממשלה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

במערכת הבריאות החלו בימים האחרונים במגעים קדחתניים להוביל לפגישה בין נציגי הרופאים המתמחים לבין יו"ר ההסתדרות הרפואית, הד"ר ליאוניד אידלמן. זאת, במטרה להגיע למתווה לפתרון המשבר, עם התפטרותם המתוכננת של 840 מתמחים לאחר החג.

בימים האחרונים גוברת ההבנה בקרב חלק מנציגי המתמחים בבתי החולים כי הדרך המרכזית לפתרון היא בהידברות עם יו"ר ההסתדרות הרפואית אידלמן, שכן רק ביכולתו, כיו"ר הארגון היציג של הרופאים במדינה, להביא את דרישותיהם בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. המתווך במגעים בין המתמחים לאידלמן הוא הרופא האישי של משפחת נתניהו, הפרופ' אליעזר רחמילביץ', המשמש גם מנהל המחלקה להמטולוגיה במרכז הרפואי וולפסון. רחמילביץ' היה גם זה שתיווך בזמנו והביא לפגישה בין אידלמן, בעת ששבת רעב, לבין נתניהו.

במגעים גובשו ארבע דרישות מרכזיות שאותן מבקשים נציגי המתמחים להעלות בפני אידלמן: קיצור תקופת ההסכם שנחתם למשך תשע שנים; ביטול חובת התורנויות של רופאים מומחים, דרישה שכבר החלו מגעים כדי למצוא לה פתרון; הקמת ועדת מעקב שתדאג לאכיפת ההסכם ותוספות שקליות, מעבר לעלות ההסכם. לדברי מקור במערכת הבריאות, "מאחר שלא ניתן לפתוח את ההסכם שנחתם, היחיד שיכול כרגע להביא את הדרישות הללו לראש הממשלה הוא יו"ר ההסתדרות הרפואית, המייצג את הרופאים כולם, בהם המתמחים". ההערכה בקרב מקורבים למגעים כי אם יושגו תוספות מעבר להסכם שנחתם, מתמחים ספורים אמנם יתמידו בהתפטרותם, אולם רובם יבקשו לשוב לעבודה סדירה ברפואה הציבורית.

מתמחים מגישים מכתבי התפטרות.צילום: מילרוד מוטי

בתגובה לדברים אמר אידלמן ל"הארץ" כי "בשבועות האחרונים אני פוגש מדי יום עשרות רופאים, בהם גם בכירים וגם מתמחים. בזמנו שמחנו שהמתמחים בחרו להקים נציגות שלהם, ושמחנו לשתף אותם בדיונים. אני רואה בהסתדרות הרפואית בית לכלל הרופאים בישראל, ודלתנו פתוחה בפני נציגות הרופאים הצעירה כדי לדון על כל הנושאים העומדים על הפרק". רחמילביץ אישר את הדברים.

ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, הד"ר חזי לוי, פרסם בשבוע שעבר הנחיות להיערכות מערכת הבריאות לקראת התפטרות המתמחים. מרבית ההתפטרויות ייכנסו לתוקף בין 4-7 באוקטובר. במערכת הבריאות קיים חשש רב מפני השיבושים שייגרמו כתוצאה מהצעד הזה, בעיקר בימי החגים הקרובים המתבססים על עבודת משמרות בקרב הרופאים, שצפויה להיפגע באופן משמעותי ביותר כתוצאה מהצעד. בין הצעדים שנשקלים כעת: סגירה ואיחוד של מחלקות, ביטול ניתוחים לא דחופים וביטול תורים לטיפולים לא דחופים במרפאות החוץ, שרופאיהן אמורים לתגבר את המחלקות החסרות בכוח אדם. בנוסף לכך, לוי הורה על ביטול כלל החופשות והנסיעות של מנהלי בתי החולים ומנהלי המחלקות שבהן קיים ריכוז גבוה של רופאים מתפטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ