המלחמה בסרטן השד - כריתה מלאה או חלקית?

נשים החולות בסרטן השד עומדות פעמים רבות בפני הדילמה של ביצוע כריתת שד מלאה או חלקית. כששתי האופציות קיימות, מתחיל דיון מורכב לבחירת השיטה המתאימה

ד"ר איתמר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר איתמר אשכנזי

בסוף אוגוסט מלאו 18 שנים לפטירתה מלוקמיה של אופירה נבון, רעייתו של יצחק נבון, נשיאה החמישי של מדינת ישראל. בשנותיה במשכן הנשיא חלתה נבון בסרטן אחר, סרטן השד. לאחר שהובאו בפניה האפשרויות, היא בחרה באופן בלתי שגרתי שלא לעבור כריתת שד מלאה. בכך היתה לאחת הנשים הראשונות בארץ שבחרו באופציה של כריתה חלקית, שבה נכרת הגידול תוך השארת מרבית השד.

ההחלטה לוותה בזמנה בדיון ציבורי רחב, בעיקר משום שכריתת שד חלקית לא היתה אז טיפול מקובל בארץ, ולרוב העדיפו לבצע כריתת שד מלאה. אופירה נבון עמדה על דעתה ובכך העלתה את המודעות לזכותו של החולה לבחור את הטיפול המתאים לו.

חשוב לזכור את הסטטיסטיקה, שלפיה אחת מכל תשע נשים עלולה לחלות בסרטן השד. כיום, 32 שנים לאחר שנבון חלתה בסרטן השד, כריתה חלקית היא כבר אופציה מקובלת המאפשרת למרבית הנשים לעבור ניתוח שהיקפו קטן, אך יעילותו משביעת רצון ואף טובה למדי במקרים מסוימים, במיוחד בהשוואה לכריתת שד מלאה. זמינותה של כריתת השד החלקית מובילה בשנים האחרונות נשים רבות להתמודד עם הדילמה המורכבת במסגרת הייעוץ הרפואי לקראת הניתוח.

ככלל, ב-30 השנים האחרונות חל שינוי משמעותי באפשרויות ובשיטות הטיפול, כמו גם בנתוני השרידות של הנשים לאחר שחלו בסרטן השד (וטופלו). הטיפול בסרטן השד כולל כמה שלבים: ניתוח, בכריתה מלאה עם או בלי שחזור, או בכריתה חלקית; ניתוח של בלוטות בית השחי, שגם בו יש כמה אופציות - כריתה של מרבית הבלוטות או כריתה של בלוטת הזקיף, כימותרפיה, הקרנות ומתן טיפול הורמונלי. מובן שאין צורך בכל שלבי הטיפול בכל מקרה. ההחלטה להציע טיפול זה או אחר תלויה בגורמים כמו מצב בריאותה הראשוני של המטופלת, העדפותיה ותכונות הגידול הסרטני שממנו היא סובלת.

סיכוי להחלמה

כיצד מחליטים מה עדיף, כריתת שד מלאה לעומת כריתת שד חלקית? ההחלטה על ביצוע כריתת שד מלאה או חלקית תלויה במידת התאמתה של האשה לטיפול. חשוב לציין, כי לא כל הנשים החולות בסרטן שד מתאימות לכריתת שד חלקית, ויש כאלה שייאלצו לעבור כריתה מלאה. למשל, נשים הסובלות ממספר גידולים סרטניים באזורים שונים בשד.

מרכזים רפואיים שונים בעולם המערבי נבדלים זה מזה בשכיחות הנשים שעוברות כריתת שד חלקית. בארה"ב, לפי ההערכות, כ-60% מהחולות עוברות כריתה חלקית. בעבר דווח כי שכיחות הכריתה החלקית משתנה מאזור לאזור במדינה - בחוף המזרחי עוברות 75% מהמטופלות כריתה חלקית, לעומת 40% במערב התיכון.

במידה שאין התוויות נגדיות נוספות, נשים שחלו בסרטן השד יוכלו לבחור בין כריתה מלאה לחלקית. רצוי לזכור כי מאז בחרה נבון בכריתה חלקית, הצטבר מידע רב על היתרונות והחסרונות של כל אחת מהגישות, מה שמאפשר בחירה מושכלת יותר.

שאלה החשובה ביותר היא אם אחת האופציות מעניקה סיכוי גדול יותר להבריא מהמחלה. בשנות ה-70 וה-80 נערכו שישה מחקרים שונים בצפון אמריקה ובאירופה, כדי לענות על שאלה זו. אלפי נשים השתתפו במחקרים, ותוצאותיהם הראו כי מבחינת ההישרדות לאורך שנים, אין יתרון אמיתי לכריתת שד מלאה על פני כריתה חלקית. כלומר, אי אפשר לומר כי אשה שבחרה בכריתה מלאה תחיה יותר מזו שבחרה בכריתה חלקית או להיפך. מרבית הנשים שהשתתפו במחקרים סבלו מגידולים שגודלם היה קטן מארבעה סנטימטרים, והמידע על גידולים גדולים יותר מוגבל.

היתרון בבחירה בכריתת שד חלקית ברור. המטופלת יכולה לבחור בניתוח שיאפשר לה לשמור על השד, בלי שהדבר יקטין את סיכוייה לשרוד. אם כך, מה החסרונות בבחירה בכריתה חלקית? בשני מחקרים מרכזיים שפורסמו ב-2002 בכתב העת הרפואי "New England Journal of Medicine" נמצא, כי התפתחות גידול סרטני חוזר באותו שד במהלך עשרים השנים הבאות הופיעה בקרב 2% מהנשים שעברו כריתה מלאה (כריתה של שד לעולם אינה מושלמת), 16% מהנשים שעברו כריתה חלקית עם תוספת קרינה לשד ו-40% מהנשים שעברו כריתה חלקית ללא תוספת קרינה.

מרבית הנשים שעברו כריתה חלקית, שסבלו מגידול נוסף, עברו כריתה חוזרת, הפעם מלאה, בלי שהדבר השפיע על סיכויי ההישרדות שלהן. ממחקרים אלו אנו למדים כי סיכויי ההישנות של המחלה אחרי כריתת שד חלקית גבוהים יותר מאשר אחרי כריתה מלאה, וכי תוספת קרינה תקטין משמעותית את הסיכון לחזרה של הגידול.

ניתוח חוזר

יש בעיה נוספת בכריתת שד חלקית: היא מחייבת לוודא כי הגידול הסרטני הוצא בשלמותו ושולי הכריתה סביבו נקיים מתאים ממאירים, עניין שבזמן ניתוח קיים קושי להעריכו. לעתים המנתח מעריך כי רקמת השד מסביב לגידול שנכרת בעלת שוליים בריאים, אך הבדיקה הפתולוגית הסופית מראה אחרת. ייתכן שעדיין יש תאים ממאירים ברקמת השד שהושארה, המגדילים באופן ניכר את הסיכון לחזרת הגידול.

השכיחות של נוכחות תאי גידול בשוליים לאחר כריתה חלקית, לפי מחקרים שונים, נעה בין 4% ל-40%. מובן שבמקרה של נוכחות תאים ממאירים בשוליים יהיה צורך בניתוח נוסף, עניין שאינו פשוט כלל ועיקר.

כמו כן, רצוי לדעת כי גם אם הכריתה החלקית אפשרית, לא תמיד התוצאה הקוסמטית תהיה טובה. יש נשים העוברות את הניתוח ופרט לצלקת, כמעט שלא ניתן לזהות שעברו ניתוח כריתה של חלק מהשד. לעומת זאת, יש נשים שאצלן הכריתה גורמת לשינוי משמעותי ולעתים לעיוות בגודל השד. הדבר תלוי לרוב בגודל הגידול ובמיקומו. כירורגים בעלי ניסיון בכריתה חלקית יוכלו להעריך את מידת העיוות שעלול להיווצר.

אמנם היקף הניתוח בכריתת שד חלקית קטן יותר, אך זמן ההרדמה קצר בכמחצית השעה בלבד. לסיכום, מאז בחירתה של אופירה נבון בכריתת שד חלקית, גדל מספר החולות בסרטן שד הבוחרות באפשרות זו. בחירה בכריתה חלקית לא בהכרח מפחיתה את סיכויי ההישרדות וכמובן מאפשרת שמירה על השד, שהוא מאפיין נשי חשוב. עם זאת, בהחלטה על הטיפול המתאים כדאי להביא בחשבון מרכיבים רפואיים, תוצאות קליניות, היבטים גנטיים, היבטים של גיל, מצב המחלה ועוד, כדי שהתוצאה תהיה מיטבית.

הכותב הוא כירורג שהתמחה בכירורגיה אונקולוגית וסגן מנהל מחלקה כירורגית ב' במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ