המתמחים מסכימים לדחיית ההתפטרות ב-48 שעות בלבד

נשיאת ביה"ד לעבודה מציעה שבתמורה לדחיית ההתפטרות בעשרה ימים, ייערך משא ומתן בחסות בית הדין. השופטת צפויה לפרסם פסק דין הלילה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, הציעה הערב (שני) מתווה של פשרה כדי למנוע את התפטרות המתמחים הבוקר. לפי הפשרה, ישעו המתמחים את התפטרותם למשך עשרה ימים, ובמקביל יתקיים משא ומתן אינטנסיבי, בחסות בית הדין, ובמתכונת של גישור, בניסיון להגיע להסכמות ולמנוע את קריסתה של מערכת הבריאות. במהלך הדיון כבר העלו הצדדים מספר שמות של בכירים במשק שיוכלו לשמש כמגשרים בהליך.

למרות הסכמה עקרונית למתווה הפשרה על ידי הפרקליטות, המייצגת את האוצר ומשרד הבריאות בהליך, ועל ידי ההסתדרות הרפואית, המבקשת להימנע מהוצאת צווי מניעה כנגד המתפטרים, המתמחים הסכימו להשעות את ההתפטרויות למשך 48 שעות בלבד. נשיאת בית הדין בוחנת את הצעתם, וצפויה לקבל החלטה בהמשך הלילה.המתמחים, המיוצגים בדיון על ידי פרקליטי ארגון מרשם, המאגד את המתמחים, חוששים כי קבלת ההצעה עשויה להוות הודאה מטעמם כי התפטרותם היא מהלך קולקטיבי, באופן שיאפשר לבית הדין להוציא בעתיד צווי מניעה ולמנוע את ההתפטרויות.

עקב העיכוב במתן תשובה מצד המתמחים, החליטה ארד לדחות לפי שעה את הדיון הלילי הפומבי שתוכנן להתקיים בבקשת פרקליטות המדינה להוציא צווי מניעה כנגד המתפטרים. במהלך הלילה צפוי בית הדין לפרסם החלטה בתיק, במידה והמתמחים יחליטו לדחות את הצעת הפשרה.

הנהלת קופת חולים כללית בחרה שלא להצטרף לבקשת הפרקליטות, ולפיכך לא ברור עדיין האם פשרה שתושג במסגרת ההליך המשפטי, אם בכלל, תחול גם על המתמחים בבתי החולים שבבעלות הקופה: מאיר, בילינסון, שניידר, קפלן, כרמל, העמק, סורוקה ושלוותה, שבהם 229 מתפטרים. ההערכה כי במידה ויוצאו צווי מניעה נגד המתמחים בהליך הנוכחי, הם לא יחולו על המתפטרים הללו. גם בבית החולים הדסה, שבו 24 מתפטרים, הוחלט שלא להצטרף לבקשת הפרקליטות. מהכללית נמסר כי "אנו סבורים שהרופאים צריכים להישאר במערכת מתוך אמון, ולא מתוך כוח".

רופאים מתמחים מפגינים בתל אביבצילום: כפרי ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ