ביה"ד אסר על המתמחים להתפטר עד הדיון הבא

נשיאת ביה"ד הארצי לעבודה קבעה שעד לדיון ביום חמישי בצהרים, דחיית ההתפטרות עומדת בתוקפה. רופאו של רה"מ שתיווך במגעים: צריך היה לתת לו הזדמנות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

פרקליטות המדינה הגישה היום (רביעי) בקשה דחופה למניעת התפטרות המתמחים מחר. הפרקליטות ביקשה מבית הדין הארצי לעבודה לקיים דיון דחוף עוד הערב, בעקבות המבוי הסתום במגעים בין המתמחים לאוצר, ובעקבות החלטת רבים מהמתחים לדחות את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להשהיית ההתפטרויות לשבועיים.

בבקשה, המוגדרת "בהולה", נטען כי בעקבות ההתפתחויות הבוקר צפויים להתפטר מעבודתם מחר לפחות 243 רופאים מתמחים בבתי החולים איכילוב (130) רמב"ם (52) שיבא (51) ובני ציון (10).

נשיאת בית הדין לעבודה, השופטת נילי ארד, קבעה דיון בעניין למחר בשעה שתיים, והחליטה כי עד אז עומדת בתוקפה ההחלטה לדחות את התפטרות המתמחים, שהתקבלה מוקדם יותר השבוע.

אחר הצהריים נפגשו הרופאים אם אנשי משרד האוצר בירושלים. בפגישה העלה אוצר מספר הצעות בפני נציגי הרופאים המתמחים: יצירת סל כלכלי לטיפול בבעיות שיווצרו לאורך תקופת ההסכם, התחייבות למודל העסקה של משרה מלאה למומחים צעירים בבתי החולים (פול- טיימרס), כניסה לתהליך מוסדר לזיהוי בעיות ספציפיות בכל אחד מבתי החולים, דיון לשיפור תנאי ההעסקה לרבות יום מנוחה שבועי, צמצום מספר התורנויות והסעות לבתי החולים.

האוצר התנה את הצעותיו בשמירת ההסכם הקיבוצי שנחתם עם ההסתדרות הרפואית: בכירי המשרד הבהירו כי בכל מצב, לא תהיה פתיחה של ההסכם. חרף ההצעות, הסתיימה הפגישה ללא תוצאות.

"אי אפשר להכריח את הסוסים לשתות"

באוצר מתחו אתמול ביקורת על דרישת המתמחים לתוספות שכר בעבור תורנויות, מעבר להסכם שנחתם. לטענתם, בהסכם נקבע שעל כל תורנות (עבודה של 16 שעות, לאחר 8 שעות העבודה הרגילות) יקבל רופא מומחה צעיר 2,999-3,651 שקל במרכז הארץ ו-3,407-4,423 שקל בפריפריה.

בתוך כך נערכים היום במערכת הבריאות להתפטרות במתכונת חירום. ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, הנחה היום את בתי החולים ברחבי הארץ להיערך מיידית למתכונת חירום החל ממחר בבוקר. בנוסף, נשקלת הפעלה של קווי חירום טלפוניים לשימוש הציבור הרחב.

פרופ' אליעזר רחמילביץ, אחד מרופאיו של ראש הממשלה, שתיווך בין המתמחים להסתדרות הרפואית ויזם את המפגש אתמול עם נתניהו, הביע אכזבה רבה מההתפתחויות.

לדברי רחמילביץ, "המעשה של המתמחים לא הוגן. ראש הממשלה אמר באופן ברור שהוא מעוניין להיכנס לעניינים. צריך היה לתת לו את ההזדמנות, צריך זמן לתת למהלך להתקדם. המתמחים ביקשו כל הזמן פגישה עם ראש הממשלה, ובסוף כשהפגישה הגיעה- והיא הייתה טובה- הם דחו את בקשתו. עשיתי את כל המאמצים להביא את הסוסים למים, לצערי אני לא יכול להביא אותם לשתות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ