הושגה פשרה: המתמחים דוחים התפטרותם עד ליום ב'

ביום שני בצהריים יתכנס בית הדין לעבודה לדון בהתפתחויות. אם לא יושג הסדר בין הצדדים עד אז, יתקיים דיון בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים69
דן אבן

בבית הדין הארצי לעבודה אושר הלילה (חמישי) הסדר פשרה נוסף בין הרופאים המתמחים למדינה. במסגרת ההסדר, ישעו המתמחים את התפטרותם עד ליום שני בחצות, ויקיימו בימים הקרובים משא ומתן בחסות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ביום שני בשעה 14:00 יתכנס בית הדין לדון בהתפתחויות. במידה ולא יושג הסדר בין הצדדים עד אז, ידון בית הדין בבקשתה המקורית של פרקליטות המדינה להוציא צווי מניעה כנגד המתמחים המתפטרים.

הדיון בבית הדין לעבודה נערך החל משעות הצהריים עד שעות הערב. נשיאת בית הדין נילי ארד התכנסה במהלך היום לדיונים בדלתיים סגורות עם מנהלי בתי החולים והמתמחים, בניסיון להגיע לפשרה בין הצדדים. במהלך הדיון יצאו הצדדים מספר פעמים להתייעצויות.

"זהו מצב שכל הצדדים יכולים להפסיד ממנו", הבהירה ארד במהלך הדיון והוסיפה כי "אם תכלית המאבק היא להיטיב עם התנאים בתוך ההסכם, ניתן להגיע לכך בהידברות". במהלך הדיון הועלתה מחדש בקשת המדינה להוציא צווי מניעה כנגד הרופאים המתמחים. תחילה ביקשה המדינה הוצאה גורפת של צווי מניעה לכלל המתמחים, בטענה כי מדובר בהתפטרות קולקטיבית. לחילופין דורשת המדינה להוציא צווי מניעה מדורגים להתפטרויות במחלקות חיוניות בהם מעל למחצית מהמתמחים מתפטרים, כדי למנוע סיכון לחיי אדם.

מתמחים בבית הדין לעבודה בירושלים צילום: סלמן אמיל

הבוקר החל בסערה לאחר שעשרות רופאים בבתי החולים החליטו להפר את החלטת בית הדין ולא הגיעו לעבודתם. ההחלטה שהוציאה ארד יום קודם לכן קבעה כי ההתפטרות מושעית עד היום בשעה 14:00 בצהריים, זאת לאחר שהמתמחים סרבו לבקשתו ראש הממשלה בנימין נתניהו להשעות את ההתפטרויות למשך שבועיים, עד סוף חג הסוכות.
בבית החולים איכילוב לא הגיעו היום לעבודתם 46 מתמחים במחלקות האורתופדית (15), נשים (9), נוירוכירורגיה (7), עור (6), נוירולוגית (5) ואף-אוזן-גרון (4). כן דווח על מתמחים ספורים שלא הגיעו לעבודתם בבית החולים שיבא. בבית החולים רמב"ם קיימו המתמחים המתפטרים אסיפה ונמנעו מלהתחיל את יום העבודה במחלקות.

לאור ההתפתחויות הופעלו לחצים מצד משרד הבריאות על מנהלי בתי החולים להשיב את המתמחים לעבודה עד השעה 11:30, ולהעביר רשימה שמית של מתמחים שבחרו שלא לשוב לעבודה ולנקוט כנגדם הליכים פליליים בגין ביזיון בית הדין. לאור זאת בחרו המתמחים לשוב לעבודתם, ובמשרד הבריאות בוטל האיום. בהנהלת המשרד הבהירו כי במידה ומתמחים יבחרו להפר בעתיד החלטות או צווים של בית הדין, יזום המשרד פעילות דומה לפתיחת הליכים כנגד המפרים.

מתמחים בבית הדין לעבודה בירושלים צילום: סלמן אמיל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ