"אליעזר רחמילביץ', האם המתמחים בעצם מורדים בראש הממשלה נתניהו?"

דן אבן
דן אבן

מראיין: דן אבן

בתום שבוע סוער בפרשת הרופאים המתמחים, פרופ' אליעזר רחמילביץ' עובר במהירות מאופטימיות לפסימיות וחוזר חלילה למצב רוח אופטימי. רחמילביץ', אחד משלושת יועציו הרפואיים של ראש הממשלה ומנהל המחלקה להמטולוגיה במרכז הרפואי וולפסון, פועל כחצי שנה מאחורי הקלעים בניסיון לפשר במאבק הרופאים, שכבר הוגדר כסכסוך העבודה הארוך בהיסטוריה של מדינת ישראל.

פרופ' אליעזר רחמילביץ', מה תוכל לומר על המצב בשטח?

"אני מקווה שהמתמחים מתחילים להבין שיש בהחלט מקום לשקול את השעיית ההתפטרויות, כפי שביקש מהם נתניהו. אין לי ספק שהתערבות ראש הממשלה והמשך הדיונים עם האוצר יוכלו לקדם פתרון. החשש של המתמחים שהמומנטום יתמוסס אם ההתפטרויות יעוכבו אינו מוצדק. הסוגיות מורכבות ודורשות זמן לפתרון. יש בהסכם המון סעיפים שצריך לעבור עליהם, עם משמעויות שונות, הן עקרונית והן כספית".

מדוע לקחת על עצמך את תפקיד המתווך?

"לא לקחתי את זה על עצמי, אלא בכורח הנסיבות מצאתי את עצמי במעמד. תחילה פנה אליי יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן, שאני מכבד ומוקיר, וביקש שאעזור לקשרו עם ראש הממשלה. לא יכולתי לסרב, וכך מצאתי עצמי בתוך ישיבות של המשא ומתן. הייתי מדווח על כל התפתחות, פועל לתיאום ושיתוף פעולה בין הגורמים כשנחתם ההסכם והחל סיפור המתמחים. אז פרופ' מרדכי שני (רופא בכיר, מנהל מכון גרטנר) המליץ להם לפנות אליי וכך נוצר הקשר. למען הבריאות והמטופלים בישראל אם אני יכול לתרום, אני רואה בזה את חובתי".

כיצד אתה מנהל את מהלך התיווך הנוכחי?

"ברגע שהמתמחים הגיעו אליי, אמרתי להם שהסיכוי היחיד שלהם זה ללכת עם ההסתדרות הרפואית ויחד איתם לפנות לאוצר, וזה אכן מה שקרה. ראש ממשלה בדרך כלל לא מתערב בסכסוכי עבודה. פה בגלל שהיתה בעיה מיוחדת הוא קיבל החלטה, אך בוודאי שזה לא בא בקלות. זה לא שמרימים טלפון ואומרים לו 'צריך להיפגש עם המתמחים' ויש מענה. זה לא עובד כך, זה סיפור הרבה יותר מורכב. ההחלטה בסוף להיפגש עמם היתה שלו. אני מאמין גדול בהידברות, מכיר היטב את ראש הממשלה ומכיר את המתמחים, ושמח שיצאה פגישה טובה במגע ישיר ללא מתווכים, זה הדבר הטוב ביותר".

האם בקשתו של ראש הממשלה מהמתמחים להשעות את התפטרותם למשך שבועיים מעשית?

"הבקשה שלו ועוד איך מעשית. אתמול בלילה ישבו שר האוצר וליצמן ביחד, וימשיכו לשבת ביחד עם אנשי משרד הבריאות שיש להם חלק מאוד חשוב במערכה ועם אנשי ההסתדרות הרפואית. להתפטר אפשר כל יום, אבל להתפטר ואחר כך לחזור זה כבר סיפור הרבה יותר מורכב ומסובך. המתמחים טוענים: אנחנו כבר חודשיים מוחים וצועקים. אז צריך להבין שלמחות ולצעוק זה לא דרך לפתור בעיות. יכול להיות שיש לי כאבים ואני שוכב במיטה וצורח שכואב לי, מזה לא תבוא הישועה. אני צריך לקרוא לרופא ולבקש טיפול. ואין לשכוח שאפילו אידלמן אמר שהוא מוכן לדבר ולהיפגש עם כל מי שיש לו טענות והשגות, אבל המתמחים סירבו לקיים אתו פגישה, אפילו בצורה בוטה".

התאכזבת כשהמתמחים דחו את בקשתו של נתניהו?

"ודאי. אני מסמפת את המתמחים, הם הרופאים הטובים ביותר שיש, אך התשובה הזו לראש הממשלה לא הוגנת מבחינתם. ההתפטרות הזו לא קולקטיבית אלא אישית, אז כל עניין ההצבעות והרוב והמיעוט נראה מוזר. כל אחד צריך להחליט בפני עצמו, זה לא שהרוב קובע.

"מה שאכזב אותי זה המתמחים שאמרו 'לא מעניין אותנו שום דבר'. ההחלטות ואי השקט בשטח מראים על חוסר בהירות, ותקוותי שהמצב בשטח יירגע ויאפשר להידברות למצות את עצמה".

האם תפקודה של ההסתדרות הרפואית תקין בסיטואציה שנוצרה?

"הרופאים אינם מקשה אחת, יש בהם מגזרים שונים שלכל אחד יש הבעיות שלו והדרישות שלו. ליוויתי את השבועות האחרונים של ההסכם בין האוצר להסתדרות הרפואית, אני יודע שאידלמן וחבריו עשו מאמצים אדירים לנסות ולהגיע להסכם הטוב ביותר שניתן להשיג. נכון, עמדה בפניהם ברירה, הם היו יכולים לפוצץ את הכל, אבל מה היה קורה? לא היה הסכם. אם בוחנים את ההסכם לעומק, יש בו חלקים שכולם מסכימים שהם טובים. ההסכם לא פתר את הבעיות של כולם, ובעיקר של המתמחים, ועל רקע זה יצאה ההתנגדות".

האם לדעתך יש פה גם מרד פוליטי בנתניהו?

"לגבי המתמחים שפגשתי, אני מוכן לתת את הראש שלי שאין להם עניין פוליטי במאבק הזה, פשוט המצב במערכת הבריאות כואב להם ומציק להם. הם מתבטאים בתקשורת יום יום ושעה ושעה והכאב והתסכול שלהם כנה. אם יש פה ושם גורמים פוליטיים שמנסים לנצל את המצב, הרושם שלי שהתשובה היא 'לא', אך יכול להיות שיש גורמים פוליטיים שפועלים מאחורי הקלעים. כרגע אינני יודע מזה".

האם יש סוף לתסבוכת הזו?

"כמי שבאמת אוכל ושותה את הבעיות האלה בשבועות האחרונים, יום יום ולילה לילה, לפני שבוע או שבועיים, לפני שהחלו המהלכים הנוכחיים, הייתי די פסימי, כי רק עצם הניסיון לקרב את המתמחים לאידלמן היה מאוד מורכב ומסובך. כרגע זה לא עניין של אופטימיות או פסימיות, צריך להגיע להישגים, צריך לפתור את הבעיה. כל זמן שהמשא ומתן והמומנטום נמשכים והמתמחים משעים את התפטרויותיהם, צריך לנצל כל שנייה כדי להתקדם ולא להרים ידיים".

תגובות