לילות רטובים - מהם הגורמים להרטבת לילה

אחד מכל 50 מבוגרים סובל מהרטבת לילה. התופעה מטופלת בחדרי חדרים, מכיוון שעדיין לא פרצה את מחסום הבושה

עמוס נאמן ואבישלום פומרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס נאמן ואבישלום פומרנץ

אחת התלונות הנפוצות ביותר של הורים לילדים מתייחסת להרטבת לילה. התופעה, שמטילה נטל כבד על הילד ועל משפחתו, היא בעיה חברתית ופסיכולוגית היכולה להימשך גם בחיים הבוגרים.

מחקרים על הרטבת לילה מצביעים על שכיחות גבוהה של התופעה בקרב ילדים ועל ירידה משמעותית בשכיחותה לקראת העשור השני לחיים. קבוצה קטנה של ילדים הסובלים מהרטבה בגיל צעיר ממשיכים להרטיב גם בגיל ההתבגרות ואפילו כמבוגרים. אלה סובלים לא פעם מדחייה חברתית, מקושי לפתח מערכת יחסים זוגית ומפגיעה משמעותית באיכות החיים.

הרטבת לילה נחשבת בעיה מגיל חמש. עד הגיל זה מערכת העצבים ומנגנון השליטה במתן שתן בלילה אינם בשלים מספיק. כ-16% מהילדים בגיל חמש סובלים מהרטבת לילה. התופעה שכיחה יותר בקרב בנים. שיעור המרטיבים יורד בכ-15% עם כל שנה של התבגרות. רוב הילדים נגמלים מהרטבת לילה לקראת גיל 10-11. הטיפול בילדים בגיל חמש עד 11, הסובלים מהרטבת לילה, נועד לסייע למטופל להפסיק להרטיב מוקדם ככל האפשר, כדי לחסוך ממנו את המבוכה והאי נעימות שגורמת התופעה. בשנים אלה גם מנסים לאתר ילדים בעלי גורמי סיכון, שבגללם הם עלולים להמשיך להרטיב כמתבגרים וכמבוגרים.

אחרי גיל 12, שיעור המרטיבים באוכלוסייה הוא 1.5%-2%. אין ירידה משמעותית בשכיחות ההרטבה מעל גיל זה. עובדה זו רומזת, כי המרטיבים סובלת מבעיות נוספות, ההופכות את הטיפול למורכב יותר.

ילדים סובלים מהרטבת לילה בדרגות חומרה שונות. יש המרטיבים כל לילה ואף כמה פעמים בלילה ואחרים, פחות משלוש פעמים בשבוע. הסיכוי שילדים הסובלים מהרטבה חמורה ימשיכו להרטיב אחרי גיל 12, גבוה יותר. הטיפול גם יעיל פחות אצל ילדים אלה.

המרטיבים מסווגים לשתי קבוצות עיקריות: ילדים המרטיבים רק בלילה, וילדים המרטיבים בלילה, שסובלים גם בשעות היום מתסמינים כמו דחיפות ותכיפות במתן שתן, הרטבה, או התאפקות ממושכת במשך היום - המכונה רב-תסמינית.

נמצא קשר הדוק בין הרטבות לילה לעצירות. אצל מתבגרים, מבוגרים וילדים מרטיבים יש שכיחות יתר של הפרעות ביציאות. רוב ההפרעות ביציאות מתחילות בילדות, גולשות להתבגרות ולפעמים הן נמשכות גם בגיל מבוגר. בקרב מבוגרים הסובלים מהרטבת לילה יש שכיחות יתר של עצירות כרונית ובריחת צואה.

נטייה להפרעות קשב

הסובלים מהרטבת לילה מתקשים ביצירת קשרים חברתיים והישגיהם הלימודיים נפגעים. הורים המתוסכלים מהמצב עלולים לחוש רגשי אשם, חרדה ואיבוד הביטחון בכישורי ההורות שלהם. ההשפעות של הרטבת הלילה על המתבגרים ועל הוריהם עלולות לפגוע בקשר ביניהם.

מחקר על מבוגרים הסובלים מהרטבה לילית, שהסתמך על תשאול טלפוני של יותר מ-8,500 אנשים בהונג קונג, פורסם בשנת 2004 בכתב העת "British Journal of Urology International". לפי המחקר, 2.3% מהמבוגרים סובלים מהרטבת לילה. 33% מהסובלים מהבעיה נמנעו מלצאת לחופשה שנתית, 40% מהם אמרו שהם חווים סבל קשה וממושך ו-23% אמרו כי הרטבת הלילה מפריעה להם בקשרים בין-אישיים ובחיי המין.

מחקר מניו זילנד, שפורסם בכתב העת "Pediatrics" עוד ב-1994, בעקבות מעקב של 15 שנה, הראה כי ילדים מעל גיל עשר הסובלים מהרטבת לילה הם בעלי נטייה גבוהה יחסית לחרדה, מחשבות אובדניות, דיכאון והפרעות קשב וריכוז. ידוע גם שלילדים הסובלים מבעיות אלה יש נטייה לתגובה אטית לטיפול. תבנית זאת נשמרת גם בהתבגרות ומעבר לעשור השני לחיים.

יש כמה שיטות לטיפול בהרטבת לילה. למשל, פעמונית: חיישן המחובר לתחתונים או לסדין, שמפעיל פעמון ברגע שהוא נרטב ומעיר את הילד. השיטה מבוססת על התניה. לאחר תקופה מסוימת הילד מגיב ביעילות רבה יותר לתחושה של שלפוחית מלאה בזמן השינה. בניגוד לילדים צעירים הסובלים מהרטבת לילה, שרבים מהם מגיבים לטיפול בהתניה, רוב המתבגרים אינם מגיבים אליו. לגביהם הטיפול היעיל ביותר הוא תרופתי. לעתים התגובה לטיפול חלקית, כלומר רק חלק מהתסמינים נעלמים, ולעתים התגובה זמנית בלבד. במקרים מסוימים נדרש שילוב של כמה תרופות כדי למנוע את הרטבת הלילה.

המתבגרים והמבוגרים הסובלים מהרטבת לילה מפתחים עם השנים נזקים נפשיים ארוכי טווח. אמצעי אבחנה נאותים מאפשרים לאבחן הפרעות בתפקוד שלפוחית השתן והפרעות עצביות. אבחנה נכונה וטיפול נכון בעשור הראשון לחיים, עשויים להקטין את השכיחות והסבל של מרטיבי הלילה בגיל ההתבגרות ובבגרות.

ד"ר נאמן הוא אורולוג בכיר ואחראי השירות לאורולוגיית ילדים ופרופ' פומרנץ הוא מנהל יחידת כליות ילדים ומרפאת הרטבות לילה, שניהם בבית החולים מאיר בכפר סבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ