רופאים בכירים: לא נאפשר פעילות סדירה בבתיה"ח |

נתניהו כינס את שטייניץ וליצמן לדיון חירום במשבר במערכת הבריאות

מוקדם יותר הביעו רופאים בכירים, סטאז'רים וסטודנטים לרפואה תמיכה גורפת בעזיבת המתמחים. הערב מתקיים גם דיון בצווי המניעה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אחר הצהריים (שני) את שר האוצר יובל שטייניץ ואת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לדיון דחוף במשבר במערכת הבריאות.

הבוקר הגישה פרקליטות המדינה בקשה דחופה נוספת לדיון בבית הדין לעבודה בבקשתה להוציא צווי מניעה דחופים כנגד התפטרויות הרופאים המתמחים בטיעון של "נזקים בלתי הפיכים שייגרמו לציבור החולים ולמערכת הבריאות". הדיון בנושא צפוי להתקיים הערב. במקביל, נשקלת במשרדי הבריאות והמשפטים האפשרות להוצאת צווי ריתוק נגד המתמחים המתפטרים, במידה שהמצב בשטח ידרדר.

בינתיים מתבררים מימדי ההיעדרות של המתמחים. הבוקר לא הגיעו לעבודה לפחות 313 מתמחים בבתי החולים איכילוב (106), רמב"ם (77), מאיר (71), וולפסון (19), בני ציון (18), בילינסון (15) ואסף הרופא (7).

מסיבת העיתונאים של הרופאים המומחים והסטאז'רים, היוםצילום: בר און דניאל

במסיבת עיתונאים שכונסה הבוקר, הביעו הרופאים המומחים, הסטאז'רים והסטודנטים לרפואה את תמיכתם במתמחים המתפטרים. נציגי הרופאים הבכירים הודיעו מארגון רופאי בתי החולים ארב"ל- שהוקם לאחרונה במסגרת המחאה - כי הם לא יאפשרו פעילות סדירה בבתי החולים, ויבצעו פעולות חירום בלבד. לפי הודעתם, מרפאות החוץ יהיו סגורות וניתוחים לא דחופים יידחו.

מה יוחלט בדיון בבית הדין לעבודה? דברו על כך בפייסבוק

במקביל הודיעו הסטאז'רים כי הם יסרבו להחליף את הרופאים המתמחים המתפטרים. לדברי אלעד בן ארצי, נציג הסטאז'רים לרפואה, "אנו רוצים להביע זעזוע עמוק מהאופן בו מטפלת המדינה במשבר העמוק ביותר שידעה הרפואה הציבורית בישראל מאז היווסדה. מדובר בפרפורי גסיסה של המערכת, ואנו מביעים תדהמה, כרופאים לעתיד, מהתייחסות רשויות השלטון לעמיתינו המתמחים".

בית החולים רמב"ם, היוםצילום: פריד חגי

למעלה ממחצית הסטאז'רים הפועלים כיום בבתי החולים, 330 מתוך 600, הודיעו כי לא יחלו את תקופת ההתמחות בתום הסטאז' הצפוי באפריל 2012. הסטאז'רים גם הבהירו כי יסרבו להחליף את המתמחים המתפטרים. "מרגע זה לא נוכל לעשות כל שביכולתנו כדי לסתום את החור הגדול שנפער במערכת, נסרב להחליפם במחלקות ונסרב לחתום על תרופות", הבהיר בן ארצי.

ד"ר צבי קליין, בכיר בארגון רופאי בתי החולים מהמרכז הרפואי מאיר, אמר: "לא נאפשר הפעלה סדירה של בתי החולים, נאפשר פעולת חירום בלבד ופעולות דחופות. המתמחים הם חוד החנית, אך כולנו יחד איתם. זהו משבר של הרפואה הציבורית ממנהל המחלקות עד צעיר המתמחים. כולם סובלים מהמשבר. בשעה שהרופאים המתמחים נדחקים לפינה, ואיש לא מדבר איתם, נדאג שאיש לא יפגע בנפשו ובחייו, חלילה, אך בתי החולים לא יעבדו במתכונת סדירה".

קליין הבהיר כי "נמזער נזקים, אך שיהיה ברור לכולם, מערכת הבריאות לא עובדת מהבוקר כסדרה. לא נהווה תחליף לרופאים המתמחים, שהם כוח האדם האיכותי ביותר, עמוד התווך של הרפואה בבתי החולים".

גם הסטודנטים לרפואה הצהירו על תמיכתם במאבק המתמחים והודיעו כי בכוונתם לא לפתוח את שנת הלימודים האקדמית בבתי הספר לרפואה ברחבי הארץ ב-30 באוקטובר. לדברי אנטון ורשבסקי מהתאחדות הסטודנטים לרפואה בישראל, "אנו רואים כיצד רופאים מומחים ומתמחים עושים ימים כלילות, מקריבים את המיטב, ולעיתים גם את בריאותם, רק כדי לתת מזור למצוקת המטופלים. לא נסכים לשבת בשקט, בעוד מנהיגי המדינה מפקירים את הרפואה הציבורית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ