במערכת הבריאות מעריכים: בתי החולים יקרסו תוך ימים

בעקבות התפטרות המתמחים הבוקר, מערכת הבריאות נערכת להתמודדות עם המשבר הקשה ביותר מאז 1983

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בעקבות החלטת הרופאים המתמחים להתפטר הבוקר (שני), והגיבוי לו הם זוכים מהרופאים המומחים והסטאז'רים, מעריכים במערכת הבריאות כי מדובר בתחילתו של אחד המשברים החמורים שידעה מערכת הבריאות, לפחות מאז שביתת הרופאים בשנת 1983 שהובילה לסגירת בתי חולים ונטישה קולקטיבית של רופאים, שעזבו את מרבית בתי החולים להפגנה שאורגנה בכינרת. המחאה בשנת 1983 נפתרה ביום אחד, כשניתנו לרופאים תוספות שכר בהיקף של כ-50%.

במערכת הבריאות מעריכים כי מצב החירום הנוכחי, אליו עברו הבוקר בעקבות החלטתם של 279 רופאים מתמחים לממש את התפטרותם באופן מיידי ולא להגיע הבוקר לעבודה, יוכל להמשך ימים ספורים בלבד, בטרם יקרסו בתי החולים.

עד כה אמנם לא דווח על נפגעים כתוצאה מהמשבר, אולם בבתי החולים רמב"ם ומאיר כבר דיווחו על פגיעה קשה בטיפולים. ברמב"ם נסגרה מחלקת מיון נשים לקליטת מטופלות לא דחופות והן מופנות לבתי חולים אחרים בחיפה, ובמאיר החלו בהעברת יולדות במקרים לא דחופים לבתי החולים הלל יפה, לניאדו ומעייני הישועה. ההערכות כי גם בבית החוליים איכילוב, ש-106 ממתמחיו החליטו שלא להגיע הבוקר לעבודה, צפוי משבר חמור בתפקוד מחלקות רבות.

בית החולים רמב"ם, היוםצילום: פריד חגי

במשרד הבריאות נפתח חדר מצב לניהול המשבר. במשרד הנחו את מד"א לווסת חולים המפונים לבתי החולים באזור חיפה, בהתאם לעומסים שנוצרו: חולים פסיכיאטריים יפונו לבית החולים לטירת הכרמל, חולים אורתופדיים יפונו לבתי חולים בצפון ולבני ציון בחיפה ונשים ויולדות יפונו לבית חולים כרמל. יולדות באזור השרון פונו לבתי החולים הלל יפה, לניאדו ומעייני הישועה ובמקרים דחופים בלבד לבית החולים מאיר.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו החל לסייר משעות הבוקר בבתי החולים, כדי לבחון את הערכותם. במשרד מדגישים כי עד כה טרם נסגרו חדרי מיון או מחלקות. "חדרי המיון פתוחים לציבור הרחב, וחולים הנדרשים לכך יכולים להגיע לבתי החולים", נמסר מהמשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ