למרות העיכובים, החולים בביה"ח מאיר תומכים במתמחים

העומסים הגדולים התגלו בהבנה אצל חלק מהחולים. "אני מבין את הרופאים ומוכן לסבול גם שבועיים-שלושה אם אצטרך", אמר אחד מהם

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

74 מתוך 95 מתמחים בבית חולים מאיר שהגישו מכתבי התפטרות לא הגיעו למשמרת שלהם הבוקר. מומחים רבים נאלצו להשתבץ בתורנויות לילה ונשלחו לבתיהם על מנת שיוכלו לתפוס כמה שעות של מנוחה לפני הלילה הארוך הצפוי להם. כתוצאה מכך, חלק ממרפאות החוץ נסגרו לקבלת קהל. נראה כי החולים התעדכנו בכלי התקשורת והחליטו להדיר רגליהם מבית החולים, ופעילות נמוכה ביותר נרשמה גם בחדרי המיון.

"החולים לא הגיעו, הקפצנו אורתופד מומחה למיון, לאחר שלדעתי לא עשה תפקיד כזה כמה שנים טובות, אבל נכון לעכשיו אין עוד עומס, אנחנו מתכוננים לקראת העומס שיהיה בערב", מתריעה ד"ר מירב סבן, מתמחה לרפואת משפחה שנמצאת ברוטציה בחדר המיון.

החולים המעטים שכן הגיעו למרפאות החוץ ולאשפוזי היום בבית החולים שבכפר סבא התלוננו על עומסים ועיכובים גדולים בקבלת הקהל. חלקם הגדול לא ידע כי המרפאות נסגרו והגיע בכל זאת. "הגעתי לביקורת במרפאת כף היד לאחר ניתוח שעברתי בשבוע שעבר ועכשיו גיליתי שאני לא נכנס", אמר רוברט אוחיון מכפר סבא. "אני סובל מכאבים והבטיחו שיקבעו לי תור מחדש אבל אני גם מבין את הרופאים ומוכן לסבול גם שבועיים שלושה אם אצטרך".

צילום: הדר כהן

מהנהלת בית החולים נמסר כי כ-300 ביקורים שתוכננו במרפאות החוץ בוטלו היום, ו-400 תורים נוספים שנקבעו למחר, נדחו אף הם. נעשתה אף פנייה לצה"ל בבקשה לשחרר ממילואים את המתמחים שלא התפטרו, לצד מומחים ומתמחים שאמורים לצאת לשירות המילואים בזמן הקרוב, וטרם קיבלו אישור.

"אנחנו עושים כל שביכולתנו לעמוד במצב, אבל כבר התרענו בפני משרד הבריאות כי אם יקרה מצב חירום או אירוע פח"ע, אין ביכולתנו לסייע ואיננו ערוכים", אומר ד"ר איתן וירטהיים, מנהל בית החולים. "החשש שלי הוא שנכנס לאי ספיקה כרונית של שירותי האשפוז. בתי חולים לא מיועדים רק להצלת חיים מיידית, הם נותנים אינספור שירותים אחרים כמו ניתוחים, שיצטרכו להיקלט בימים הקרובים בבתי חולים אחרים, מה שיביא לקריסתם גם. יהיה פה אפקט הדומינו", מתריע וירטהיים.

לדבריו, היעדרותם של 12 רופאי הרדמה הבוקר היא שפגעה בתפקוד חדרי הניתוח וחדרי הלידה וגרמה לשיבושים כבר בשעות הבוקר המוקדמות. "גם במחלקת נשים ומיילדות הרגשנו את הבעייתיות והחלק של המיילדות הוא החשוב ביותר, נזק של תינוק בהיוולדו יכול להשליך לשנים שלאחר מכן, נאלצנו לפנות למשרד הבריאות ולבקש את הנחייתם להפנות יולדות לבתי חולים אחרים בסביבה". וירטהיים מודה כי דאגתו המרכזית היא שחלקם הגדול של המתמחים לא יחזור לבית החולים. "לוקח המון זמן להכשיר רופא חדש ודרוש ידע רפואי טוב, עלול להיווצר מצב שמערכת הבריאות תלך לאחור במקום להתקדם", הוא אומר ומספר על שיחותיו הרבות עם המתמחים המתפטרים טרם התפטרותם. "הייתה להם איזושהי הנחה שעצם ההפחדה תניע את המערכת, אחר כך הם חשבו שכשיתפטרו יופיע ה'סופר טאנקר' נתניהו ויושיע אותם כאחד. מעבר לזה נוצרה תחושת משבר קשה במסדרונות בית החולים, גם בקרב המומחים- זה מצער לראות שהם לקחו את זה רחוק מדי. התפטרות היא חצייה גסה ואלימה של קו אדום".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו, הגיע לבית החולים מאיר בצהריים במפתיע כדי "לראות בעיניים שלי מה המצב באמת בבית החולים", כלשונו. גמזו ביקר לפני הגעתו בארבעה בתי חולים נוספים במרכז ונתן הנחיות בהתאם לדיווחי בית החולים. "המצב באמת קשה, אנחנו חווים משבר בכל המימדים. יש לנו אחת ממערכות הבריאות הטובות בעולם שכרגע עוברת סחרחורת ממשית", אומר גמזו ומציע למתמחים לנסות להקשיב לפתרונות המערכת. "אני לא חושב שנפתח את ההסכם מחדש, זה קו אדום מבחינת משרד האוצר. הפתרונות חייבים להיות הקשבה והיענות לחלק מהצרכים, מציאת פתרונות יצירתיים ליחסי העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ