התפטרות המתמחים: הדיון הלילי הסתיים ללא הכרעה

נשיאת בית הדין ניסתה לשכנע את הצדדים להמשיך בהידברות, אולם נתקלה בהתנגדות מצד נציגי המתמחים. ההחלטה על צווי המניעה תתקבל היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים108

בבית הדין הארצי לעבודה הסתיים הלילה (שלישי) הדיון בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה נגד הרופאים המתמחים המתפטרים ללא הכרעה. נשיאת בית הדין, נילי ארד, ניסתה לשכנע את הצדדים להמשיך בהידברות, אך נציגי המתמחים טענו בתוקף כי לא ניתן לנהל משא ומתן עם האוצר. ההחלטה על צווי המניעה צפויה להתקבל היום.

במהלך הדיון קרא יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן לאפשר למתמחים להתפטר. "הסתדרות הרפואית מבקשת מהרופאים לא להתפטר יחד, אך מבקשת לאפשר למי שרוצה לעשות כן. אני מקווה שהרופאים המפטרים יחזרו לרפואה הציבורית שזקוקה להם. ההסכם החדש מאפשר לכל רופא למצוא נישה בה הוא יכול להתמקד וליהנות ממנה, אך הסכם אחד לא יכול ללתת מענה לכל הבעיות. אין ספק שבמהלך המשא ומתן הארוך נבנו ציפיות שלא הייתה אפשרות למלא". מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, הבהיר כי לא יאפשר למתמחים לעזוב את עבודתם.

במקביל לדיונים, נמשכות ההתייעצויות במשרד ראש הממשלה בניסיון למצוא פתרון למשבר. מתמחים רבים הודיעו כי גם לו יוצאו כנגדם צווי מניעה, אין בכוונתם לכבדם, והם מתכננים להעדר מעבודתם בבוקר.

בית החולים רמב"ם בחיפה, היוםצילום: פריד חגי

מוקדם יותר הציע ראש הממשלה בנימין נתניהו למתמחים תוספות שכר של אלפי שקלים בחודש בתמורה להרחבת מסגרת העבודה ברפואה הציבורית. מנציגות הרופאים הצעירה נמסר בתגובה להצעת נתניהו כי "מאחר ולא הוצגה לנו הצעה קונקרטית, אלא רק מספרים, וכל עוד האוצר ממשיך לטעון בתוקף כי רופא במדינת ישראל יכול להשתכר בכבוד, כל שאנו מבקשים הוא שיאפשרו לנו לממש את זכותנו הבסיסית ולהתפטר ולסיים עבודתנו בבתי החולים".

בבית הדין הופיעו מנהלי בתי החולים, והתריעו כי לא יוכלו להמשיך ולהחזיק את בתי החולים במצב שנוצר. מנהל בית החולים רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, הבהיר כי בית החולים יחזיק מעמד יומיים עד שלושה במתכונת הקיימת. כבר אתמול דווח על דחיית ניתוחים רבים בבתי החולים בהם היו מתמחים רבים שנעדרו מעבודה ועל ביטול תורים במרפאות החוץ. בשעות אלה ממלאים את מקומם של המתמחים רופאים בכירים בתורנויות לילה.

הערב נמשכו חילופי האשמות בין הצדדים בנוגע למשבר. באוצר טענו כי מאחורי המצב הנוכחי עומדים מנהלי בתי החולים, המבקשים לקצר את הסכם הרופאים, לאחר שהוחלט שלא לשלב בו שירותי רפואה בתשלום (שר"פ) בבתי החולים הציבוריים. מנהל בית החולים איכילוב, פרופ' גבי ברבש, הבהיר בשיחה עם "הארץ" כי "לתחושתי, אנו במשבר מתמשך שהולך ומעמיק, ואני חרד לגורל המערכת, כי אני רואה את התהליכים שעוברים את המתמחים הצעירים, הם מבודדים ונדחפים לפינה, וחייבים להפסיק את הטירוף הזה. יש כאלה שכבר לא יחזרו, זה הרס של מערכת הבריאות".

אתמול בלילה ניסו מנהלי בתי החולים איכילוב, שיבא ורמב"ם, להידבר עם האוצר לגבי פתרון, אך המגעים התפוצצו. "תמכתי בהם ונחלצתי לעזור להם כשהם ביקשו אלף תקנים", אמר ברבש, "עם זה הזדהיתי במלוא המובן, אך בשום מצב לא תמכתי בהתפטרות בעבור משכורת. ביקשנו מהאוצר להשתתף במשא ומתן עם המתמחים, אך הם לא מסכימים לשתף אותנו. הטענות שלהם חסרות שחר".

לדבריו, "אכן בעיות הייסוד של המערכת במרכז הארץ הם בהתמודדות עם הרפואה הפרטית שמתודלקת על ידי הביטוחים המשלימים, ויש לאפשר שירותים אלה גם בבתי החולים הציבוריים. זו דעתי, ואין צורך להסתירה. יש לטפל בה. כולם מכירים בזה, אך ממשיכים להתעלם מהמצב. אני חושש שהמשבר הנוכחי יסתיים בתוספת כסף, מבלי לטפל בבעיות החיוניות למערכת".

לפי נתוני חדר המצב במשרד הבריאות, לא הגיעו היום בבוקר לעבודה לפחות 355 מתמחים בבתי החולים איכילוב (106), רמב"ם (77), מאיר (71), שיבא (42), וולפסון (19), בני ציון (18), בילינסון (15) ואסף הרופא (7). במידה והלילה לא יוצאו צווי מניעה כנגד ההתפטרויות, מחר ייכנסו לתוקף לפחות 558 התפטרויות בבתי החולים איכילוב (119), שיבא (92), מאיר (90), רמב"ם (83), בילינסון (69), שניידר (29), אסף הרופא (27), בני ציון (26), וולפסון (20) וכרמל (3).

המתמחים מצדם דורשים את קיצור ההסכם שנחתם עם הרופאים מתשע לארבע שנים, ובמידה ותתמיד המדינה בסירובה לפתיחת ההסכם, הם דורשים תוספות שכר משמעותיות כדי לבטל את מהלך ההתפטרות. הצעתו של נתניהו טרם הועברה למתמחים בצורה מפורטת, אך יש לציין כי הצעה קודמת של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן למתן תקנים לרופאים בשכר מוגדל שיסכימו לעבוד רק ברפואה הציבורית ("מתכונת המכונה "פולטיימר", ד"א), נדחתה בזמנו על ידי המתמחים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ