אחרי שנים, הרופאים הבכירים עושים תורנות בבתי החולים

בהיעדרם של המתמחים, נאלצים גם מנהלי מחלקות בבתי החולים להתגייס למשמרות הלילה. נוירולוג בכיר: "עם כל הרצון הטוב, אנחנו לא נחזיק מעמד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שנים שבהן לא ביצעו תורנויות לילה, בשל מתכונת החירום, נאלצו אתמול רופאים מומחים להעביר את הלילה בבית החולים. חלקם עשו משמרות חצויות של 12 שעות לסירוגין, וחלקם - תורנויות מלאות, כנהוג אצל המתמחים.

ד"ר נתן ווטמברג, נוירולוג ילדים בכיר ומנהל המכון להתפתחות הילד ב"מאיר", נאלץ להישאר במחלקת הילדים עד השעות המאוחרות של הלילה. "גם עם כל הרצון הטוב שלנו, אנחנו לא נחזיק מעמד - אין מספיק צוות, וחייבים להודות שהמתמחים הם הרבה יותר ב'כושר קרבי' בכל הנוגע לטיפול המיידי, מאיתנו", אמר אתמול ווטמברג, "יש בנו אנשים לא צעירים, בני 55 ומעלה ש'קצב הלילות' אינו אפשרי בעבורם, גם מבחינה פיזיולוגית".

פרופ' משה מיטלמן, בן 59, מנהל מחלקה פנימית א' בבית החולים איכילוב ומומחה לרפואה פנימית והמטולוגיה, בילה אתמול את שעות הערב והלילה בתורנות ראשונה, מאז סוף שנות השמונים. "אני מרגיש רע מאוד עם המצב שאליו נקלענו. זהו יום שחור למערכת הרפואה שלנו", אמר אתמול. "המצב צריך לעורר סימן שאלה גדול אצל כל מי שקשור לרפואה, וקברניטי המדינה צריכים לשאול עצמם 'איפה טעינו?'. המתמחים הם אנשים טובים ומסורים שהלכו לרפואה כי רצו לעסוק ברפואה, וכשהם אומרים שהם לא יכולים יותר, צריך להקשיב להם".

בכירים רבים הפגינו אתמול סולידריות עם המתמחים. לדברי מיטלמן, "אנו חיים במציאות מסוימת, ואם לא נקשיב להם, ונמשיך להתעלם מהם, אינני יודע מה יהיה. אין להם תחליף. אולי בקהילה יכול לשבת רופא צעיר או בכיר, אך בתוך בית חולים אין תחליף לרופאים המתמחים".

לא לאורך זמן

צילום: כפרי ניר

במחלקתו של מיטלמן התפטרו ארבעה מתמחים מתוך שבעה, ומשלושת הנותרים, אחת בהיריון ואחת אינה יכולה לעשות תורנויות בגלל מחלה. כעת צריכים לשאת בנטל התורנויות מתמחה אחד וארבעה מומחים. זאת, כשבמחלקה 41 מאושפזים, בתפוסה של יותר מ-100%, עוד לפני בוא החורף.

מיטלמן מספר כי "יש פעולות שאצטרך לבצע מחדש. למשל, כרופא בכיר אני לא עושה קבלות למאושפזים חדשים או טיפול באירועים, וכתורן אעשה חלק מהפעולות. אני אולי לא זריז כמו הצעירים בהזמנת הפניות לרנטגן, והם עושים זאת ביעילות ומהירות רבה יותר, אך להערכתי הבעיה איננה ברמה המקצועית". לדבריו, פתרון זה לא יחזיק זמן רב, "אישית אני תמיד אוהב להיות עם אנשים ולטפל בחולים, אך זה פתרון זמני בלבד, בערך לשלושה ימים. בהמשך הנהלת בית החולים תצטרך למצוא פתרון, לסגור או לחבר מחלקות או להביא תגבורת. מעבר לכך, גם אצלי התורנות באה על חשבון דברים אחרים. הבוקר, למשל, ביטלתי פגישת מחקר, וישיבה נוספת שעסקה בעניינים אקדמיים".

פרופ' משה סלעי, מנהל החטיבה האורתופדית באיכילוב, הבין בשעות הבוקר המוקדמות כי המתמחים לא באו לעבודה, ונאלץ להחליפם גם במיון. "מילאתי כל מיני תפקידים, כמו החלפת גבס - מה שלא עשיתי באופן רציף וקבוע, זה זמן רב", הוא מספר. סלעי כינס אתמול את הצוות שנותר, וביקש את היערכותם לשאת בנטל, "כרגע אין עדיין עומס משמעותי, אבל זו רק שאלה של זמן עד שזה יקרה ואז אנחנו עלולים להיתקל בבעיות".

בבית החולים מאיר החליטו לבקש סיוע מצה"ל, ופנו בבקשה לשחרר ממילואים את המומחים והמתמחים שאמורים להתגייס בקרוב. "החשש שלי הוא שנכנס לאי ספיקה כרונית של שירותי האשפוז", אומר מנהל בית החולים, ד"ר איתן ורטהיים. "בתי חולים לא מיועדים רק להצלת חיים מיידית והם נותנים אין ספור שירותים אחרים כמו ניתוחים, שיצטרכו להיקלט בימים הקרובים בבתי חולים אחרים, מה שיביא גם לקריסתם. יהיה פה אפקט דומינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ