הבריאות כבר לא העיקר

רק שלשום, תחת איומי ליברמן, פתח נתניהו את הקרביים של דו"ח טרכטנברג בניתוח חירום שנועד להציל הממשלה. אבל לפתוח הסכמי שכר אסור?

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

זה כבר לא באמת משנה אם יתפטרו או ישובו. את הלקח הם הספיקו ללמוד: כפיות טובה תחת אזרחות טובה.

מה הופך התרחשות לטרגדיה: הכל רואים שהיא מתגלגלת, מתדרדרת, עוד מעט תבוא התרסקות, ואין מי שמנסה ברצינות לבלום. זאת טרגדיה, כי מדובר בפיקוח נפש, חיים תלויים להם מנגד; זאת טרגדיה ישראלית, כי מאות אנשים צעירים נוכחו לדעת, שלא נירצו כשרונם, השקעתם, האידיאליזם שלהם. עכשיו, על כורחם, הם עוזבים את משמרתם, ויעקב ליצמן, סגן השר, יגייס במקומם בחורי ישיבה ורחמי שמים.

מעולם לא מעל כאן מישהו בתפקידו, כשם שעשה זאת שר הבריאות, שהוא גם שר-אוצר-על, שהוא גם ראש ממשלה, על פי המתפרסם. אפילו השבוע הוא לא הצליח להתעשת: בית הדין הנחה את הצדדים להמשיך בהידברות בחסות ראש הממשלה. עם חסות כזאת, מוטב להיות חשוף.

בסוף השבוע שעבר, כביטוי נוסף לטעם טוב, פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה על "מצב הבריאות המצוין של נתניהו". "במבחן מאמץ הראה ראש הממשלה כושר גופני טוב", נאמר. חבל שלא התאמץ קצת יותר במבחן-המשבר כדי לפתור אותו בזמן; חבל גם שבריאות ראשי המדינה כה טובה, בעוד בריאות כל אזרחיה בסכנה, כי מערכת הבריאות חולה. לו הזדקקו האנשים-החשובים-מאוד כאחד האדם לשירותיהם של תורני לילה ויום, היו הדברים מתגלגלים אחרת.

הרופאים הולכים רחוק מדי, או שנתניהו לא הולך מספיק? ספרו לנו בפייסבוק

כעת מרגישים המתמחים מושפלים, היה להם חלום. ברגע האחרון, בעת נעילת שער, הסכים נתניהו לראות ולשמוע אותם בפעם הראשונה. ואחרי שישה חודשים ביקש "ללמוד את הנושא", ועוד ארכה של שבועיים "עד אחרי החגים". רק לשם כך אין צורך בראש ממשלה, די בסגן שר מיותר או בפקיד אוצר מנוכר.

הרופא הפרטי שלו - דוברו לעת מצוא - הביע אכזבה על דחיית הבקשה. הרי זה מן המפורסמות, שנתניהו הוא איש אמין, מילה שלו היא מילה. כמה פעמים הודגש, שאמינות היא לא רק מידה נאה למנהיגות, היא תנאי הכרחי. בלעדיה, אי אפשר לנהל מדינה או חנות מכולת. תגובת המתמחים היתה אפוא הבעת אי אמון מצלצלת כפעמון אזעקה, ולא משום שהם קטני אמונה; ואילו רופא הבית ילין על הפציינט שלו.

לפני שבוע סיפר חתן פרס נובל, פרופסור דניאל שכטמן, על תחושת העלבון שספגה הקהילה האקדמית במשך שנים; זה היה ברובו העשור של נתניהו ולימור לבנת, שקיצצו בלי רחם בהשכלה הגבוהה, ועוד לפני שביבי התחיל ללמוד כימיה. המתמחים, אם כך, אינם הנבגדים הראשונים. מי שמרים את קרנה של המדינה, המדינה משפילה אותו. מי ששואל מה יעשה גם למענה, אינו מקבל תשובה; מקבל סטירה.

"אין פותחים הסכמים חתומים" לבל ישתנו סדרי עולם, זה הנימוק העיקרי שהוטח בפני המתמחים. רק שלשום נפתחו הקרביים של דו"ח טרכטנברג בניתוח חירום קואליציוני. אביגדור ליברמן יכול להפיל ממשלה, לכן משתלם לשחד אותו. העיקר הוא הממשלה וראשה, לא הבריאות עיקר.

הסכם שכר אסור לפתוח, ומה גורל ההסכם שבין אזרחים למדינתם - חתום או לא חתום. גם המדינה מחויבת לאזרחיה, ולא רק הם מחויבים לה. אצלנו נתבלבלו היוצרות - המדינה היא מולך, ועל האזרח נגזר להיות קורבן. את החוזה הזה מוכרחים לפתוח, ולנסח את תנאיו מחדש. אם לא הספקנו בקיץ אחד של מחאה, נקדיש את החורף לניסוח וליישומו. אם אין למדינה הזאת חוקה, לפחות שתהיה לה אמנה.

זאת טרגדיה, כי דווקא מלח הארץ נזרה כעת על פצעיה הפתוחים; כי מתנתקים מעבודה אהובה, וככה נפרדים מייעוד, משליחות, ואולי מהמדינה. עוד מפעל מפואר יורד מנכסיו, ובמסדרונות בתי החולים מנשבת מהבוקר רוח נכאים; כמה עצובה הרפואה בלי דור ההמשך שלה.

הממשלה בגדה, ובימים הקרובים יתברר אם גם העמיתים מפנים עורף. כל אותם מנהלים ובכירים, שהמתמחים והמומחים הצעירים נאבקו גם בשמם ולמענם, ולמעננו. כדי לשכך את מכאובי השבר, אין עכשיו ברירה אלא להעצים אותם. חייבים להבהיר בהקדם, שלא לבדם ייעקרו פרחי רפואה מערוגת חייהם; שהמתפטרים ראשונה אינה אחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ