המתמחה ישוב להיות שליח של המבורגרים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בין מאות המתמחים שכבר אתמול לא הגיעו לבתי החולים, גם כאלה שכבר החלו לחשוב ברצינות על פרנסה נוספת לשבועות הקרובים, בתקווה כי בסוף המשבר יסכימו בתי החולים לקלוט אותם מחדש.

יניב דותן, בן 36, נשוי ואב לילדה בת 3, שאשתו בחודש השישי להריונה, התפטר ממחלקה פנימית בבית החולים בני ציון בחיפה לאחר שלוש שנות התמחות. לאחר שהשעה את התפטרותו בימים האחרונים, במסגרת הסדר הפשרה בין המתמחים לאוצר, אתמול הוא כבר נשאר בבית.

דותן המשמש נציג המתמחים בבית החולים בני ציון, הבהיר כי "נכון לעתה, אף אחד לא איים עלינו. טרם עשינו טופס טיולים, ולא ברור מה הלאה. כשהתפוצץ המשא ומתן עם האוצר ביום ראשון, קיבלתי החלטה לא להגיע למחרת לעבודה. יש הרבה שמתוסכלים כמוני מהמצב, ולא הגיעו לעבודתם".

בינתיים החליט דותן למצוא עבודה חלופית לחודשים הקרובים. "בשלב הראשון אחזור להיות שליח של המבורגרים, כמו שעשיתי כסטודנט. יש לי משפחה לפרנס, ואני לא יכול להרשות לעצמי לחתום אבטלה או להישאר בלי הכנסה. זו לא בדיחה. עוד חודש-חודשיים, אם שום דבר לא יזוז, או שאחזור עם הזנב בין הרגליים או שאנסה ללכת לעבודה בביו-טק". לדבריו, "יש אנשים שמגיעים לרפואה מסיבות שונות, אני לא באתי להציל את העולם בכוח, אלא מתוך עניין אקטואלי במקצוע ורצון אישי שלי לעזור לאנשים".

ד"ר ניב מרום, בן 33, המסיים עתה את שנת ההתמחות הראשונה במחלקה האורתופדית בבית החולים מאיר בכפר סבא, החליט אף הוא שלא לבוא אתמול לעבודה, והותיר מחלקה הפועלת במתכונת חירום בלבד. לדבריו, "כל אחד מאתנו נקט אחריות והמתין בסבלנות לראות אם מוצו כל הניסיונות לפתור את המשבר הנוכחי. גם כשהתבקשתי לתת ארכה, הסכמתי. הייאוש שלי החל כבר בחודש השני בהתמחות. כשנכנסים לתוך המציאות של הרפואה הציבורית, מבינים די מהר שמה שקורה אינו תקין. אנו חווים זאת יום יום על בשרנו. כל בר דעת מבין שצריך לעשות פסק זמן, לבצע הערכה ולבדוק מה נדרש ואיך לפתור בעיות, ולא לחתום על הסכם ששומר על שקט תעשייתי עוד עשור במערכת, שכבר היום במצב של קריסה".

ייתכן שבקרוב ייאלץ מרום לחפש עבודה חדשה. לדבריו, "בשלב הראשון אשוב להעביר קורסים על רפואה בבתי ספר, מוסדות בריאות וחדרי כושר, כך עשיתי בזמן לימודי הרפואה כדי להתפרנס קצת. בטווח הארוך כבר התחלתי לבחון אופציות בהייטק, אם כי זה פתרון סופי מבחינתי". לדבריו, "אני מאמין שמערכת חולה ומוזנחת כמו מערכת הרפואה הציבורית דורשת רפורמה מעמיקה. ידוע לנו שאין כרגע".

יניב דותןצילום: בר און דניאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ