רופאים נוספים התפטרו; רה"מ למתמחים: גלו אחריות

בבית הדין לעבודה לא הוחלט אם להוציא צווי מניעה לרופאים והמו"מ בין הצדדים הגיע למבוי סתום. בבתיה"ח המרכזיים נערכים הבוקר למתכונת חירום

דן אבן
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
ברק רביד

בבתי החולים המרכזיים בארץ נערכים ליום שני של התפטרויות מתמחים. לפי נתונים ראשוניים שנאספו הבוקר (שלישי) בחדר המצב של משרד הבריאות, היקף המתמחים המתפטרים שלא הגיעו היום לעבודה גבוה מזה שדווח אתמול, בתוספת של כמה עשרות מתפטרים נוספים.

מבית החולים רמב"ם בחיפה דווח כי נעדרים הבוקר מעבודתם כעשרה מתמחים יותר מאשר אתמול (87 במספר), ובבית החולים שניידר בפתח תקווה, בו לא דווח על התפטרויות אתמול, נעדרים הבוקר 29 מתמחים מתפטרים מעבודתם. הנתונים ממשיכים להיאסף בשעות אלה. במשרד הבריאות בוחנים אם צפויים שיבושים בפעילויות. ההערכה הרווחת היא כי בבתי החולים תימשך הפעילות במתכונת חירום, ורופאים מומחים ובכירים יתבקשו לבצע תורנויות גם לאורך החג הקרוב, עד לפתרון המשבר.

במקביל קיימת דריכות במערכת הבריאות לקראת החלטת בית הדין הארצי לעבודה בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה כנגד המתמחים המתפטרים. לפנות בוקר ננעל הדיון ללא החלטה, וזו צפויה להתקבל היום. ההערכות הן כי לא ניתן יהיה להוציא צווי מניעה גורפים למתמחים המתפטרים, אלא רק צווי מניעה חלקיים, לפיזור ההתפטרויות באופן מדורג.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הבוקר למתמחים לגלות אחריות ולשוב לבתי החולים. "הצעתי אמש למתמחים תוספת של אלפי שקלים בחודש למשכורת תמורת עבודה ברפואה הציבורית מרגע שיהפכו לרופאים צעירים", מסר הבוקר נתניהו בהודעה שפורסמה על ידי לשכתו, "זאת הצעה נדיבה שמשפרת משמעותית את תנאי עבודתם ותורמת לאזרחים המאושפזים במערכת הבריאות הציבורית". 

חדר המצב של משרד הבריאות, אמשצילום: אפלבאום תומר

נכון להיום קיים מבוי סתום בין הצדדים ולא מתנהל משא ומתן לפתרון המשבר. אמש הבהירו נציגי המתמחים בבית הדין כי אין בכוונתם לשוב למשא ומתן עם האוצר. פרופ' אליעזר רחמילביץ מבית החולים וולפסון, אחד מרופאיו היועצים של ראש הממשלה בנימין נתניהו שסייע לתווך במשבר, מסר כי "ראש הממשלה הציע אתמול תוספות שכר לרופאים מומחים להרחבת מסגרת העבודה ברפואה הציבורית גם בסכום הגבוה מ-150 מיליון שקל, ולהערכתי מדובר באפיק שמאפשר משא ומתן, ומאפשר גמישות לגבי ההגדרה של עבודה נוספת".

לדבריו, "אמנם לא הועברה למתמחים הצעה מפורטת, אך אם יש להם נכונות, אפשר לדבר בנושא. מבחינת הממשלה, קיצור ההסכם לא בא בחשבון, ותוספת שכר כפי שהיא נדרשת עתה על ידי המתמחים איננה אפשרית. כמו כן, לא ניתן לחדש את המשא ומתן במגעים ישירים בין המתמחים לממשלה, אלא רק באמצעות ההסתדרות הרפואית שהוא הארגון המייצג אותם. יש בי אכזבה מהתנהגות המתמחים, שעם כל התסכול שלהם, לא הסכימו לתת הזדמנות של כמה ימים להליך המשא ומתן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ