דן אבן

כאילו לא די במחאת הרופאים המתמחים, הפגיה  במרכז הרפואי שיבא נסגרה הערב (שלישי) בעקבות התפרצות זיהום של חיידק 'אי קולי' בקרב הפגים. בשלב זה לא ברור אם ישנם פגים שנפגעו קשה בעקבות הזיהום.

בעקבות הדיווח, הוחלט בחדר המצב של משרד הבריאות להפנות לידות פגים מתוכננות לבית החולים איכילוב. עם זאת, הפגים שכבר מאושפזים בשיבא נשארים בשלב זה בבית החולים, והפגים שנדבקו בזיהום בודדו לאגף נפרד בפגיה ומטופלים על ידי צוותים המשתמשים באמצעי מיגון.

בחודש מאי השנה אותר בפגיה בשיבא זיהום בחיידק הקלבסיאלה העמיד בפני אנטיביוטיקה. פג שנולד בשבוע ה-26 מת כתוצאה מההידבקות ובבדיקות הדם שנלקחו ממנו אותר חיידק הקלבסיאלה. פג נוסף שאותר כחולה מאושפז בבידוד במצב יציב, וחמישה פגים שאובחנו כנשאי קלבסיאלה אולם לא חלו אושפזו בבידוד.

לפי נתוני משרד הבריאות ומכון גרטנר, בקרב פגים שנולדו ב-2008 במשקל לידה של עד 1.5 ק"ג , 12 מתוך 31 פיתחו זיהום דם בפגיות בעקבות הידבקות בחיידק האי קולי, עד 72 שעות אחרי הלידה. הנתונים מבוססים על 1,571 תינוקות שנולדו במשקל של עד 1.5 ק"ג, שהם כ-1% מהלידות בישראל.

לפי נתוני מכון גרטנר, בין 1995-2009 חלה ירידה של 15% במספר הפגים הסובלים מזיהומים בדם, ובאופן ספציפי ירידה של 36% בזיהומים קשים בחיידקי גרם שליליים ושל 58% בזיהומים פטרייתיים קשים ומסכני חיים. כמו כן, הסיכון לסיבוך נשימתי קשה המכונה "חזה אוויר" ירד ב-36%, והתמותה הכוללת של פגים ירדה לאורך השנים שנבדקו בכ-30%.

במארס השנה מסר יו"ר איגוד רופאי הפגיות בישראל, פרופ' שאול דולברג מבית החולים איכילוב, כי תמותת הפגים הקטנים בישראל גבוהה פי שניים בהשוואה למערב. על אף הירידה בשיעורי הזיהום בשנים האחרונות. בארה"ב ובמערב אירופה מועסקים פי שלושה יותר אנשי צוות רפואיים בפגיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ