מרבית המתמחים שבו לעבודה סדירה בבתי החולים

בשל קביעת בית המשפט שההתפטרות אינה חוקית ולאור שינוי סדר היום הציבורי, החליטו הצדדים לחדש את המגעים ביום שישי

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

בהסתדרות הרפואית הביעו היום 'אופטימיות' בעקבות התחדשות השיחות בין המתמחים לאוצר, לאחר פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, שקבע הבוקר (רביעי) כי התפטרות המתמחים קולקטיבית ולכן איננה חוקית, ולאחר שנושא התפטרות המתמחים ירד מסדר היום התקשורתי בעקבות עסקת שליט. בתום הדיונים הוחלט להמשיכם ביום שישי בבוקר.

יושב ראש ההסתדרות הרפואית, הד"ר ליאוניד אידלמן, אמר בתום הדיונים כי "ישנו ייסוד לאופטימיות". מהאוצר נמסר כי לפי הנחיית שר האוצר יובל שטייניץ, ימשכו השיחות עם המתמחים, תוך שמירה על מסגרת ההסכם שנחתם, כשהמדינה מבהירה כי לא תסכים לקצר את ההסכם, כפי שדורשים המתמחים. מהאוצר נמסר כי "השיחות יתמקדו במציאת פתרונות לבעיות שהעלו המתמחים. הושגו הבנות במכלול הנושאים".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו כינס הבוקר את מנהלי בתי החולים וקיבל מהם עדכון על חזרת המתמחים לעבודה. ממשרד הבריאות נמסר כי "רוב המתמחים חזרו לעבודה המתקיימת כסדרה. אנו בטוחים שכל המתמחים ישובו לעבודתם וייצרו קשר עם מנהלי המחלקות והנהלות בתי החולים בהתאם לפסיקת בית הדין. משרד הבריאות ירכז מאמץ למצוא פיתרון למחלוקות", אמר גמזו.

מוקדם יותר הבהיר משרד הבריאות כי פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה קורא לכל הרופאים שהתפטרו מעבודתם להתייצב לעבודה לאלתר, החל מערב חג הסוכות, והבהיר כי ההתפטרויות הקולקטיביות בטלות, וכי יחסי העובדה ממשיכים להתקיים בבתי החולים בהם מועסקים המתמחים. בית הדין הארצי ציין בסוף דבריו ש"בהכירנו את ציבור הרופאים כציבור נורמטיבי ושומר חוק אנו סמוכים ובטוחים כי יתייצבו לעבודה, וימשיכו וימלאו את חובתם מימים ימימה ככל הנדרש, כשצרכי מערכת הרפואה וטובת הציבור לנגד עיניהם". בית הדין מתאר בפסיקתו את המתמחים המתפטרים כ"שותפים נאמנים וחיוניים" לרפואה הציבורית ולרופאים הבכירים העובדים בשירותה ו"דור העתיד להמשך קיומה של מערכת הבריאות בישראל ושגשוגה".

השופטת נילי ארד (במרכז) בבית הדים לעבודה בירושליםצילום: סלמן אמיל

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד קיווה להחלטה שכזו של בית הדין עם כל הקשיים הכרוכים בה, תוך הכרה שמכתבי ההתפטרות שהופקדו הם מצד טובי הרופאים במדינת ישראל, ולא יעלה על הדעת שמערכת הבריאות ובתי החולים יתפקדו בלעדיהם. ההידברות עם המתמחים נמשכת. הציבור מצפה מהרופאים להחזיר את הסדר לבתי החולים, ולתת לעם ישראל שקט ושלווה בימי החג ובזמן הגשמת משאלתנו לחזרת גלעד שליט לחיק משפחתו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ