אף סתום

* עם בוא הסתיו, כיצד מומלץ להתמודד עם דלקת הסינוסים? אם הדלקת חריפה, לעתים אין מנוס מניתוח

ד"ר איתן יניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ד"ר איתן יניב

הסינוסים הם חללי אוויר הנמצאים סביב האף. בגולגולת של אדם יש ארבעה זוגות סינוסים: הסינוסים הפרונטליים, שנמצאים במצח, מתפתחים רק אחרי גיל שמונה. שאר הסינוסים קיימים מלידה.

כל הסינוסים מחוברים לחלל האף בפתחים שקוטרם מילימטר עד ארבעה מילימטרים. שלושה מזוגות הסינוסים נפתחים אל האף באזור אחד - פינות העיניים. הסינוסים חייבים לקבל אספקת אוויר שוטפת דרך פתחי הסינוסים. חסימה באזור הפתחים תגרום לנפיחות ודלקת בחלל הסינוסים, כלומר, לסינוסיטיס.

ברוב המקרים, סינוסיטיס היא סיבוך של נזלת חריפה או שפעת וירלית. לרוב הדלקת נגרמת על ידי חיידקים. סינוסיטיס נגרמת על ידי אותם חיידקים הגורמים לדלקות בדרכי הנשימה העליונות, לדלקת אוזניים, לדלקת במיתרי הקול ולברונכיטיס.

יש אנשים הרגישים יותר מאחרים לסינוסיטיס. אצל חלקם כל הצטננות הופכת לסינוסיטיס. הגורמים לרגישות היתר הם שינוי מבני בחלל האף ופגיעה במערכת החיסון של דרכי הנשימה. גם אלרגיה הגורמת לגודש באף מגדילה את הסיכוי ללקות בסינוסיטיס.

הטיפול בסינוסיטיס חריפה מבוסס על שני עקרונות: מלחמה בחיידקים בעזרת אנטיביוטיקה והורדת הנפיחות באזור פתחי הסינוסים. הטיפול להפחתת הגודש הוא בדיוק כמו הטיפול בנזלת חריפה - טיפות אף, תכשירים דמויי טיפות אף הניתנים ככדורים וקורטיזון. 40% מהחולים בסינוסיטיס חריפה מבריאים גם ללא כל טיפול. כ-90% מהם מחלימים לאחר טיפול וכ-9%, שאינם מבריאים בטיפול הראשון, מגיבים לטיפול נוסף באנטיביוטיקה שונה. פחות מ-2% מהחולים אינם מבריאים. אלה נחשבים חולי סינוסיטיס כרונית.

הסיבה השכיחה לסינוסיטיס כרונית היא בעיה במבנה חלל האף, הגורמת להיצרות וחסימה של הפתחים בגלל סטייה של מחיצת האף, הגדלה של קונכיות האף, הופעת פוליפים בחלל האף, גידולים של האף והסינוסים, ואלרגיה הגורמת לבצקת. סיבות נוספות קשורות לפגיעה בפינוי נוזלים מחלל הסינוסים ומהאף, ולשינויים בהפרשת ריר מהבלוטות המצויות בחלל הסינוסים.

טיפול בסינוסיטיס כרונית כולל מתן תרופות, שנחשבות יעילות אם אין חסימה קבועה. אם החולה סובל מאלרגיה, יש להוסיף לטיפול תרופות אנטי-היסטמיניות. לעתים אין מנוס מניתוח, המכונה Fess Functional Endoscopic Sinus Surgery. ברוב המקרים שחרור פתחי הסינוסים בניתוח מספיק כדי לרפא סינוסיטיס כרונית. בחלק מהמקרים יש להוסיף טיפול אנטיביוטי עד להבראה. לפני ניתוח יש לבדוק את האף בעזרת אנדוסקופ (ציוד אופטי) ולבצע סי-טי (צילום ממוחשב) של הסינוסים. הבדיקה והצילום מלמדים את המנתח איזה מהסינוסים חולה ומהו הגורם לחסימת הפתחים. הסיבות לחסימה יכולות להיות בתוך האף - סטיית המחיצה, קונכיות בולטות - או בפתחי הסינוסים עצמם. הניתוח מתבצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית ואינו גורם כאבים.

85% מהמנותחים מבריאים כליל. אמנם הניתוח אינו הופך אותם לחסינים לסינוסיטיס, אבל הסיכון שיחלו שוב דומה לסיכון שמיוחס לכל אדם בריא. כלומר, אם יחלו בשפעת שתגרום לנזלת שתימשך יותר משבוע, יש סיכון שיחלו בסינוסיטיס. אבל בעיקרון, זה המצב אצל כל אדם. מצבם של עשירית מהמנותחים משתפר באופן משמעותי, אבל סיכוייהם לחלות בסינוסיטיס גדולים משל שאר האוכלוסייה. הסיבות הן בדרך כלל נטייה לאלרגיה, שינויים בהרכב הריר המופרש מהבלוטות או שינוי בחיסון המקומי באף.

אצל 5% מהמנותחים אין שיפור והם ממשיכים לסבול כבעבר. בקבוצה זו נמצאים אנשים עם פגיעה בלתי הפיכה בפעילות הריסים, אנשים עם בעיה חיסונית ברירית האף וכאלה שאצלם חל שינוי בהרכב ההפרשות באף ובסינוסים.

הכותב הוא מנהל מכון לרפואת אף וסינוסים בבית החולים בילינסון בפתח תקוה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ