ורטיגו, ולא בסרט

כשליש מהמטופלים במרפאת הסחרחורת במכרז הרפואי רבין מקבלים טיפול משולב של פיסיותרפיה המעוררת את המוח ללמידה ופסיכותרפיה לשליטה על מצבי לחץ וחרדה

לימור גל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לימור גל

"לפעמים, אנחנו מצילים חיי נישואים", אומר ד"ר משה חיימוף, מנהל שירות סחרחורת במרכז הרפואי רבין וקמפוס גולדה השרון. "פעמים רבות, אנשים שסובלים מסחרחורות אינם מאובחנים כראוי במשך כמה שנים, ובמשך השנים האלה הם שומעים משפטים כמו 'אתה מדמיין' או 'תתגברי ותלמדי לחיות עם זה'. כל הרופאים טוענים שהבדיקות תקינות, ולפעמים בני הזוג שלהם מפסיקים להאמין שהם באמת סובלים".

והסבל הכרוך בסחרחורת, כך מתברר, הוא קשה מנשוא. אנשים מתארים תחושה של תנועה מתמדת, כאילו העולם סובב סביבם (ורטיגו), לעתים הם חשים כאילו הם על אונייה לא יציבה, כאילו קירות הבית עומדים ליפול עליהם או מקלט הטלוויזיה עומד עקום, לעתים הם מרגישים שהם הולכים על צמר גפן או על עננים, ולעתים נדמה להם שמישהו דוחף אותם כשהם הולכים.

כ-40% מהאנשים עד גיל 60 סובלים מסחרחורת במידה שמניעה אותם לפנות לרופא, ומעל גיל 60 שיעורם אף עולה. "סחרחורת היא תחושה סובייקטיווית", אומר ד"ר חיימוף, "שאינה מחלה בפני עצמה, אלא סימפטום המעיד על בעיה אחרת, שחשוב לבדוק מהי". גורמים שונים עשויים לגרום סחרחורות, ובהם מחלות, הפרעות קצב, הפרעות במאזן המלחים, יציאה מאיזון של סוכרת, בעיה נוירולוגית, אפילפסיה, מיגרנות ובעיות פסיכולוגיות. 60% מהמקרים נובעים מפגיעה במערכת שיווי המשקל באוזן.

המוח, החלק המרכזי במערכת, מקבל את המידע הדרוש לייצוב הגוף מחיישנים שונים. עם החשובים שבהם נמנים איברי שיווי המשקל באוזן הפנימית, המעבירים למוח מידע על מיקום הראש במרחב ועל תנועותיו; העיניים, שקולטות את מצב הראש במרחב ואת קו האופק; ומערכת חיישנים לאורך עמוד השדרה המעבירה תחושות מהגפיים. פגיעה באחת המערכות האלה יכולה לגרום תחושת סחרחורת וחוסר יציבות.

כדי לאבחן את מקור הבעיה, אפשר להיעזר בבדיקות נוירולוגיות, בדיקות של מערכת שיווי המשקל, בדיקות שמיעה, בדיקות יציבות, בדיקות דם ובדיקות הדמיה. אך לעתים הבדיקות תקינות, וחלק הארי של האבחון נשען על תחושות החולה: תכיפות הסחרחורות, אחרי כמה זמן התחושה חולפת, מתי היא מתחילה וכו'.

הסחרחורת שמקורה באיבר שיווי המשקל באוזן הפנימית נחלקת לכמה קבוצות. בקבוצה הראשונה מופיעה סחרחורת הנובעת מפגיעה בסיסית באיבר שיווי המשקל, הגורמת חוסר התאמה. בבעיה זאת אפשר לטפל בפיסיותרפיה, שמטרתה גירוי המוח ללמידה ולתיקון. בסוג זה של סחרחורת, המוח אמור לבצע תהליך של תיקון, אך לעתים הוא אינו עולה יפה. בין השאר בגלל מחלות נוספות, עייפות קשה ומצבי מתח וחרדה.

בקבוצה השנייה קיימת סחרחורת שמקורה בקריסטלים קטנים המשתחררים במערכת וגורמים סחרחורת חזקה בזמן שינוי תנוחה. בבעיה זאת אפשר לטפל בתמרון פיסיותרפי פשוט: המטפל מטלטל את ראש המטופל בצורה מסוימת, כך שהקריסטלים חוזרים למקומם. שיעור ההצלחה של הטיפול הוא 90%-85%, לאחר טיפול של כעשר דקות.

כמו כן ישנה סחרחורת ממחלות שונות. בקבוצה זאת מטפלים בדיאטה, תרופות, ניתוח ושילוב כל דרכי הטיפול.

לדברי ד"ר חיימוף, כ-30% מהמטופלים במרפאה מקבלים טיפול משולב של פיסיותרפיה המעוררת את המוח ללמידה ופסיכותרפיה לשליטה על מצבי לחץ וחרדה. "העדר אבחנה נכונה", אומר ד"ר חיימוף, "מביא להמשך הסבל. התקפי ורטיגו מלווים, פעמים רבות, בחרדה עצומה ובהתפתחות של פוביה. יש אנשים שלא יוצאים מהבית, לא הולכים לעבודה, עוצרים את החיים. נוצר מצב של כדור שלג, שבו הבעיה הגופנית משולבת עם מרכיב פסיכולוגי ומחריפה ככל שעובר הזמן. כאשר מנטרלים את החרדות, כאשר האדם רגוע - המוח רגוע יותר ומסוגל לבצע את התיקון".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ