שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החלבון שמסמן סכנה

פרופ' שלמה ברלינר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פרופ' שלמה ברלינר

החידוש העיקרי בהבנת מחלות של כלי דם הוא שמתברר שאלו מחלות דלקתיות: דלקות קשורות להתפתחות של טרשת עורקים והופעה של קרישי דם, שבסופו של דבר עלולים לחסום את עורקי הלב. הדלקות, כמו גם מחלות הלב, מתפתחות "על אש קטנה" במשך שנים ובלי שהחולה מודע להן - עד שהוא לוקה בהתקף לב.

חלבון ה-CRP מופיע בזמן תהליכים דלקתיים ומהווה סוג של סמן: כשהוא מתגלה ברמות גבוהות, הוא מעיד על כך שהגוף נמצא במצב של תחלואה. הראשונים שעמדו על הקשר בין דלקות למחלות לב היו חוקרים אמריקאים, שהתרכזו ב-CRP והחלו למדוד אותו בשיטות מעבדה רגישות - high sensitivity CRP.

החלבון נמדד ברפואה שנים ארוכות, אך בשיטות מעבדה שאינן רגישות מספיק, ומזהות אותו רק מריכוז של 5 מ"ג לליטר. בעבר, סברו שזהו ערך תקין, אולם מחקרים הראו שרבים סובלים מדלקת נמוכת עוצמה, וערכי הנורמה השתנו באופן משמעותי.

האמריקאים מחלקים את רמות ה-CRP לשלוש קטגוריות: פחות מ-1 מ"ג לליטר - סיכון נמוך ללקות באירוע של חסימת כלי דם; בין 1 מ"ג ל-3 מ"ג: סיכון בינוני; ומעל ל-3 מ"ג: סיכון מוגבר. אלו ערכים שנמצאים מתחת לסף הבדיקה הרגילה, ולכן כדי לדעת את רמת הסיכון הממשית, יש לבצע את הבדיקה הרגישה. הערכים המדויקים לסיכון עדיין נבדקים במחקר מקיף.

הבדיקה מבוצעת בבתי החולים, אולם אבחון רמת ה-CRP היא רק תחילת הדרך לטיפול. הגורמים להתקפי לב - בהם עישון, תזונה לא בריאה, השמנת יתר, חוסר בפעילות גופנית, שינה לא מספיקה ולחץ - משפיעים כולם גם על רמת ה-CRP, ולכל מטופל צריך לבנות תוכנית טיפול המותאמת לו. בכל מקרה, כדי להימנע ממחלות לב, צריך לעשות שינוי מהותי באורחות החיים, להקפיד על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית ולהימנע מעישון. לדיאטה ים-תיכונית עשוי להיות תפקיד חשוב בהפחתת ערכי ה-CRP, מאחר שהוכח מעל לכל ספק שהיא מפחיתה דלקות.

הכותב הוא מנהל מחלקה פנימית ה' במרכז הרפואי תל אביב, ויחד עם פרופ' יצחק שפירא מרכז את מרכז תל אביב לדלקת, החוקר את ה-CRP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ