יולדת בת 42 מאושפזת במצב של מוות מוחי

האשה עברה ניתוח קיסרי בעקבות רעלת הריון קשה. בהדסה הוחלט להשאירה באשפוז, מתוך כבוד לאורח החיים הדתי של המשפחה. מצבו של התינוק יציב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בת 42 מאושפזת במצב של מוות מוחי לאחר שילדה תינוק פג בחודש השביעי להריונה. האישה, אם לילדים ממשפחה חרדית המתגוררת בישוב הסמוך לירושלים, מאושפזת מזה כמה ימים בבית החולים הדסה עין-כרם, מתוקף חוק מוות מוחי נשימתי המחייב להמשיך ולאשפזה בהנשמה, עד מות הלב. התינוק מאושפז בפגיה בבית החולים שערי צדק, ומצבו מוגדר יציב.

לפני עשרה ימים הגיעה האישה בשבוע ה-31 להריונה לבית החולים שערי צדק עם סימנים של רעלת היריון קשה. מבית החולים נמסר כי "הממצאים הקליניים והמעבדתיים בקבלתה חייבו השגחה וניטור תוך טיפול שמרני". עם זאת, שעות ספורות לאחר האשפוז החמיר מצבה, והוחלט לבצע ניתוח קיסרי, במהלכו נולד תינוק שהועבר לפגיה, ומצבו יציב. בהמשך נאלצו הרופאים לבצע כריתת רחם.

ואולם בסמוך לניתוח השני אבחנו הרופאים כי היולדת פיתחה דימום תוך מוחי, והיא הועברה במצב קשה מאוד להמשך טיפול במחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים הדסה עין-כרם. בהדסה מסרו כי האישה הגיעה לבית החולים כשכבר היתה במצב של מוות מוחי, אולם הוחלט להותירה באשפוז במצב זה מתוך רגישות לאורח החיים הדתי של המשפחה. זאת למרות שמבחינה רפואית, מצב של מוות מוחי מוגדר כמוות לכל דבר.

לפי חוק מוות מוחי נשימתי משנת 2009, במקרה של בקשה מצד משפחתו של מת במוות מוחי, בית החולים מחויב להמשיך ולתת טיפול למת באמצעות הנשמה בלבד, עד שהלב ידום. בכיר בהדסה הבהיר כי "יש להבהיר שמדובר באישה מתה התופסת מיטה של חולה. יש תקדימים למצב שבו הלב המשיך לעבוד לאחר מות המוח לעתים למשך ימים עד שבועות. מהדסה נמסר כי "האישה מטופלת בהתאם לחוק, ולא נמנע ממנה כל טיפול רפואי שהיא נזקקת לו". במשרד הבריאות אישרו כי הועבר אליהם דיווח אודות המקרה.

רעלת היריון היא מחלה המתבטאת בעלייה בלחץ הדם לאחר השבוע ה-20 להיריון, המלווה בהפרשה מוגברת של חלבונים בשתן, ובמקרים חריגים היא עלולה להוביל למוות. רעלת היריון קלה מתפתחת בקרב 5% מהיולדות, ובקרב 1% מהיולדות מתפתחת רעלת היריון קשה, המתאפיינת בסיבוכים בתפקודי הכבד וקרישת הדם ובדימומים במערכות גוף פנימיות עד כדי קריסתן.

מחלקת יולדות, צילום אילוסטרציהצילום: אסייג אילן

כשהתופעה מתרחשת לאחר הלידה בהתקדמות איטית, ניתן לסייע בטיפול תרופתי, בניסיון לייצב את מצבה של היולדת. במדינות מתפתחות רעלת היריון היא גורם התמותה השני אצל יולדות, לאחר תסחיף ריאתי. בישראל מתרחשים מקרים בודדים בלבד של מות יולדות כתוצאה מרעלת היריון, 1-2 מקרים בשנה, לפי הערכות. גורמי התמותה המובילים ליולדות בישראל הם תסחיף מי שפיר, גידול בבלוטת יותרת הכליה (פאוכרומוציטומה) ודלקת קרום המוח (מנינגיטיס).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ