ירידה של 13.2% בתמותה מסרטן בישראל בעשור

עם זאת, דו"ח חדש מגלה כי חלה עלייה בתחלואה. במגזר הערבי הגידול חד בהרבה. סרטן הוא גורם התמותה מספר אחד בישראל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
דן אבן

דו"ח חדש של משרד הבריאות מראה כי בישראל חלה עלייה של 2.9% בתחלואה בסרטן. במגזר הערבי, לעומת זאת, חלה עלייה ניכרת של 13.6% במספר החולים בקרב גברים ו-21.7% בקרב נשים הדו"ח, המתפרסם לקראת מבצע "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן, מראה גם עלייה תלולה של 46.2% במספר מקרי סרטן הערמונית בין 1999 עד 2008. בשאר סוגי הסרטן שנבחנו בקרב גברים מאובחנת יציבות. בקרב נשים חלה עלייה תלולה של 49.6% במספר מקרי סרטן בלוטת התריס, ע, ויציבות בסוגי הסרטן האחרים.

נכון לשנת 2008, מחלת הסרטן מהווה את גורם התמותה מספר אחד בישראל, בשיעור של 25.4% ממקרי המוות. סוגי הסרטן הקטלניים בישראל (בסדר יורד) בקרב גברים הם סרטן הריאה (21.5% ממקרי התמותה מסרטן), המעי הגס, והערמונית. בקרב נשים סוגי הסרטן הקטלניים הם (19.3% ממקרי התמותה מסרטן), המעי הגס, והריאה.

בעשור האחרון אובחנה ירידה של 13.2% בתמותה מסרטן בכלל האוכלוסייה בישראל, ירידה של 14.2% בקרב גברים ו-12.4% בקרב נשים. 

"לאורך השנים אנו רואים יותר סרטן במדינות מתועשות, לרבות ישראל, כתוצאה מעלייה בתוחלת החיים ואימוץ אורח חיים מערבי", אומרת ד"ר ליטל קינן בוקר, מנהלת רישום הסרטן הלאומי וסגנית מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות. בקרב גברים יהודים התחלואה בסרטן המעי הגס נותרה יציבה, אולם התמותה ירדה ב-29.2%. "מדובר בהצלחה לתוכניות הגילוי המוקדם הלאומיות המבוצעות בישראל", מבהירה קינן בוקר.

לדברי מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, "העלייה בסרטן הריאה בקרב נשים, המאובחנת עתה בישראל, נצפתה בעבר גם בארה"ב, כיוון שנשים החלו לעשן מאוחר יותר מגברים, בתקופת מלחמת העולם השנייה, כשהגברים נשלחו לחזית המלחמה. לכן, למרות שהחלו לעשן מאוחר יותר, בהתחלה חשבו שהן חסינות לסרטן הריאה, בשנים האחרונות התמותה מסרטן הריאות בקרב נשים עולה. עכשיו זה קורה גם בארץ".

באחרונה דיווח האיגוד האונקולוגי בארה"ב (ASCO) כי סיכויי ההחלמה של חולים מסרטן עלו מ-30% ללמעלה מ-60%. "הסיבה היא העלייה במספר החולים המאובחנים בשלבים מוקדמים של המחלה והשיפור באמצעי הטיפול הניתוחי, הקרינתי והתרופתי בסרטן", אומר יו"ר האגודה למלחמה בסרטן פרופ' אליעזר רובינזון. עם זאת, לפי הערכות ארגון הבריאות העולמי שהוצגו לאחרונה, 12 מיליון איש מאובחנים מדי שנה בסרטן בעולם, והמספר צפוי לעלות ל-27 מיליון עד שנת 2030.

דו"ח שפורסם בחודש יולי 2011 על ידי "מקמילן" (Macmillan), הארגון האנגלי לתמיכה בחולי סרטן, מצביע על חשיבותה של הפעילות הגופנית למניעת סיבוכים בקרב המחלימים מסרטן. לפי הדו"ח, חוסר בפעילות גופנית חושף את המחלימים לסיכון מוגבר לחזרתה של מחלת הסרטן. לדעת המומחים, נחוצה תפיסה חדשה של הרופאים בנוגע למעמדה של הפעילות הגופנית ולהפיכתה לחלק בלתי נפרד מהטיפול בחולים ובמחלימים. "רמת הפעילות הגופנית איננה חייבת להיות מאומצת ומעייפת, אלא יכולה להתבצע כעבודת גינון, הליכה מהירה או שחייה, והרופאים יכולים גם להפנות את המטופלים לטיפולי פיזיותרפיה או לקבוצות הליכה", מומלץ בדוח.

ב-31 באוקטובר ייערך מבצע ההתרמה השנתי "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן, בראשו יעמוד השנה הוברט לאוואן, נשיא קרן רש"י. לפרטים ניתן להתקשר לאגודה: 1-800-599-995.

צילום: פריד חגי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ