החל הדיון בבג"ץ בעתירת המתמחים

לפי הערכות במערכת הבריאות, שופטי בג"ץ יתקשו לבטל לחלוטין את פסק הדין של בית הדין לעבודה שהורה לרופאים לשוב לעבודתם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
דן אבן

בג"ץ החל היום בשעות אחר הצהריים (שלישי) לדון בעתירת הרופאים המתמחים, לאחר שהגישו ערעור על החלטת בית הדין הארצי לעבודה המבטלת את התפטרותם. לפי הערכות במערכת הבריאות, שופטי בג"ץ יתקשו לבטל לחלוטין את פסק הדין המנומק של בית הדין הארצי לעבודה, ולפיו התפטרות המתמחים איננה חוקית, מאחר שנעשתה בצעד קולקטיבי מאורגן.

אם יוחלט לבטל את החלטת בית הדין הארצי לעבודה, ייכנסו התפטרויותיהם של לפחות 735 רופאים לתוקף - בהם 703 מתמחים ב-15 בתי חולים - באופן שיגרום לשיבושים קשים בתפקודם של בתי חולים מרכזיים במדינה. מנגד, אם ידחה בג"ץ את הערעור, הם יוכלו להתפטר רק כבודדים ולאורך זמן.

אתמול העבירה המדינה לבג"ץ את התייחסותה לעתירת המתמחים, ובה טענה כי יש להותיר את צווי המניעה נגד ההתפטרויות על כנם, ולדחות את העתירה על הסף. "את התפטרות המתמחים יש לבחון לפי מהותה, ולא לפי הכסות שניסו הצדדים ליתן לה", נכתב בתשובה. "כל פעולה המביאה להפרעה מאורגנת של יחסי העבודה הינה בבחינת שביתה". עוד נטען בתשובה כי התפטרות המתמחים היא "תקדים מסוכן ליחסי העבודה בשירות המדינה ובמגזר הציבורי כולו... אין מדובר במאבק על עתיד הרפואה הציבורית, אלא על דרישה להעלאת שכר הרופאים במרכז".

אתמול הפגינו יותר מאלף מתמחים בתל אביב, בשיתוף התאחדות הסטודנטים הארצית, בקריאה: "המדינה נלחמת על בריאותה". להפגנה באו מתמחים רבים כשהם אזוקים בידיהם, במחאה על פסק הדין שחייב אותם לשוב לעבודה. המפגינים הניפו שלטים עם הכיתובים: "רופאים למען הרפואה הציבורית" ו"דרוש שר בריאות במשרה מלאה", וקראו להתערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשבר. כמו כן, באו להביע את תמיכתם רופאים מומחים, סטודנטים לרפואה, סטודנטים פעילים נוספים, קרובי משפחה, נציגי עובדים סוציאליים ונציגי המתמחים בפסיכולוגיה.

יותר מאלף סטודנטים לרפואה בישראל לא באו אתמול ליום הלימודים השני, על מנת להביע הזדהות עם מחאת המתמחים. לדברי נציג התאחדות הסטודנטים לרפואה בישראל, אנטון ורשבסקי, "אנחנו לא באמת רוצים לשבות, אבל נהיה מוכנים להקריב את הלימודים שלנו כדי לפתור את הבעיות במערכת הבריאות", אמר.

הפגנת המתמחים בתל אביב, אתמולצילום: כפרי ניר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ