דן אבן

שופט בג"ץ חנן מלצר ביקש הערב (שלישי) מהמתמחים לשקול חזרה למסלול הידברות עם משרד האוצר, זאת לאחר שהמתמחים החליטו שלא להגיע לישיבת המשא ומתן שנקבעה ליום ראשון השבוע, וקטעו את המשא ומתן המתנהל בעניינם. בהחלטתו קבע השופט מלצר כי עד מחר בצהריים ישיבו המתמחים האם בכוונתם להמשיך בהידברות. מלצר הודיע כי המשא ומתן לא יעסוק בסוגיות שעלו במגעים בעבר שאינן מתייחסות במישרין למתמחים, למשל ביוזמה שהועלתה לגבי תשלום על שעות נוספות לרופאים מומחים צעירים.

המתמחים קיבלו ארכה עד מחר להודיע אם יסכימו לשוב להידברות עם האוצר בנוגע לנושאים הרלוונטיים להם בלבד, בהקשר לשיפור תנאי עבודה, למשל צמצום מספר התורנויות והסעות למקום העבודה וכן מענקים כספיים. מלצר הבהיר כי הוא ממליץ למתמחים לשקול בחיוב חזרה למסלול הידברות.

נציגי המתמחים בבג"ץ, אמשצילום: סלמן אמיל

החלטתו של מלצר בעייתית מבחינת המתמחים, מאחר והם למעשה מייצגים בעקיפין גם רופאים מומחים השותפים במאבק מאחורי הקלעים. רק ביומיים האחרונים הודיעו עשרות רופאים בכירים בבתי החולים איכילוב, שיבא ומאיר כי חתמו על מכתבי התפטרות עתידיים, שטרם הוגשו, מתוך הזדהות עם מאבק המתמחים. תשובת המתמחים מחר לבג"ץ עשויה לחשוף את טיבו של הקשר בין מחאת המתמחים לבין רופאים מומחים העומדים מאחורי המאבק.

במקרה בו תשובת המתמחים להחלטתו של מלצר תהיה חיובית, תידרש המדינה להשיב אם תהיה מוכנה לדון בסעיפים שדורשים המתמחים. במידה ותשובת המתמחים לחזרה להידברות תהיה שלילית, בג"ץ יקבע דיון בנושא בהרכב של מספר שופטים.

בתחילת הדיון ביקשו המתמחים לקיים את הדיון בבקשתם בהליך מזורז, אולם מלצר, שניהל את הדיון במעמד של שופט אחד, החליט לקיים את הדיון במתכונת של דיון מקדים. עד כה טרם נידונה בקשת המתמחים לגופה, לבטל את פסק הדין של בית הארצי לעבודה המבטל את ההתפטרויות ומורה להם לשוב לעבודה לאלתר.

בתוך כך, כרגע קיים מבוי סתום במגעים בין המתמחים לאוצר. ביום ראשון בבוקר בוטלה פגישה שתוכננה בין הצדדים, בעקבות החלטת המתמחים שלא להגיע לישיבות המשא ומתן. ביום ראשון בערב התכנסו בכירי האוצר עם מנהלי בתי החולים, והבהירו כי בכל שלב לא יסכימו לפתיחת ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית, שתוקפו עד 2019, וכן לא יסכימו למתן תוספות שכר למתמחים ללא מתן תוספות עבודה מצדם ברפואה הציבורית.

המתמחים מנגד דורשים את קיצור תקופת ההסכם, או לחילופין תוספות של אלפי שקלים לשכר הבסיס שלטענתם נמוך ביותר, וכן דורשים את ביטול החובה שנקבעה בהסכם החדש לביצוע תורנויות לילה על ידי רופאים מומחים צעירים. בדיון בבג"ץ המליץ מלצר לשנות את ההסכם שנחתם, בהסכמת האוצר והמתמחים, כדי לתת למתמחים מענקים כספיים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ