בג"ץ הורה: האוצר והמתמחים ידונו בפתיחת ההסכם

על פי ההחלטה, הצדדים ידונו שבועיים רק בעניינים הקשורים למתמחים. בג"ץ פסק כי מתמחה שמבקש להתפטר אישית ובלי תנאים, יורשה לעשות זאת

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שופט בג"ץ, חנן מלצר, הורה היום (חמישי) למתמחים ולמשרד האוצר לשוב למשא ומתן מזורז. זאת, לאחר שהמגעים ביניהם נפסקו בתחילת השבוע ביוזמת המתמחים - יומיים לפני שהחל בג"ץ לדון בעתירתם כנגד ההחלטה להוציא צווי מניעה נגדם.

לפי החלטתו של מלצר, המשא ומתן עם המתמחים יהיה מרוכז ומזורז, ויתקיים רק בעניינים הקשורים למתמחים, לרבות בשיפור תנאי העסקתם ומתן מענקים. ההחלטה בעייתית כלפי המדינה, מאחר והיא קובעת כי במסגרת המשא ומתן תידון גם פתיחת ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר, כדי לאפשר מתן מענקים נוספים למתמחים. ואולם ההחלטה בעייתית גם כלפי המתמחים, מאחר והיא תוחמת את הדיונים במשא ומתן לענייני המתמחים בלבד, כפי שכבר הודיע מלצר ביום שלישי - בלי לאפשר דיון בנושאים נוספים שדרשו המתמחים בעבר באשר לרפואה הציבורית, למשל שיפור בתנאי עבודתם של רופאים מומחים או ביטול תורנויות מומחים.

על פי החלטתו של השופט מלצר, ההידברות תימשך כשבועיים, וב-10 בנובמבר יגישו הודעות מעדכנות בדבר תוצאותיה לבית המשפט. "אחרי קבלת ההודעות אחליט בדבר המשך הטיפול בעתירה", הבהיר מלצר. לפיכך, בשלב זה לא ידון בג"ץ בבקשתם המקורית של ששת המתמחים שהגישו את העתירה, לבטל את פסק הדין שניתן בבית הדין הארצי לעבודה בערב סוכות, המונע את התפטרויות המתמחים ומורה להם לשוב לעבודה לאלתר. פרקליטות המדינה התבקשה לעדכן את ראש הממשלה בהתפתחויות.

מלצר הבהיר כי מתמחה שיבקש להתפטר אישית ללא התניה כלשהי באשר לתנאי העבודה והשכר, יורשה לעשות כן.

בתוך כך, הערב יתקיים בתל אביב כנס הייסוד של ארגון רופאי בתי החולים החדש, המכונה ארב"ל, אליו נרשמו כבר מעל ל-1,500 רופאים. לפי יו"ר הארגון, פרופ' ערן דולב, בכוונת הארגון להוות אופוזיציה בתוך ההסתדרות הרפואית, שתפעל בהמשך להחלפתו של יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן לפני תום מועד כהונתו הנוכחית, בסוף 2013 באמצעות הקדמת הבחירות לראשי הארגון.

במקביל, התאחדות הסטודנטים לרפואה שוקלת להשבית את לימודי הרפואה ביום ראשון הקרוב בפקולטות ברחבי הארץ, לרבות בפקולטה לרפואה החדשה של אוניברסיטת בר-אילן, האמורה להיפתח בצפת בנוכחות נשיא המדינה וראש הממשלה. בפתיחה מתוכננת ישיבת ממשלה בבניין הפקולטה החדש, ובשעות אלה מתנהלים מגעים בניסיון למנוע את ההשבתה המתוכננת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ