מטופלים מדווחים על נשירת שיער, דיכאון ואשפוז בבי"ח

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

"הרגשתי כאילו אני ממש עומדת למות", סיפרה לירז ברק, בת 30 מתל אביב, שהחלה ליטול את התרופה על בסיס יום-יומי לפני כשלוש שנים וחצי. "פתאום יום אחד קמתי בבוקר - סחרחורות, לא מצליחה ללכת לבד או ישר, דופק מהיר מאוד. תחושה של קריסת מערכות טוטאלית".

ביולי האחרון רכשה ברק את התרופה, מבלי שידעה על השינוי בהרכבה. היא נטלה אותה ברציפות כחודש ימים. עם הופעת תופעות הלוואי, ניגשה לרופאת המשפחה, אך לדבריה, זו ביטלה את חששותיה. "גם האנדוקרינולוג שלי אמר לי שהכל שטויות, ושאם אני מרגישה משהו אז שאלך לפסיכיאטר", סיפרה.

ברק קיבלה כדורים להורדת הדופק, ובמקביל המשיכה ליטול אלטרוקסין. לדבריה, תופעות הלוואי החמירו, ונוספו להם קשיי נשימה, תחושת בלבול ונשירת שיער. על האפשרות כי האלטרוקסין הוא הגורם לבעיה שמעה במקרה, כשעברה בתחילת החודש טיפול אלטרנטיבי. "הרגשתי כל כך רע וסיפרתי למדקר שלי על התסמינים. הוא מיד עצר את הטיפול ואמר לי שקרא על זה משהו ושזה קשור לתרופה שלי. הראה לי את זה באינטרנט. לא האמנתי למה שראיתי. מיד הפסקתי לקחת את הכדור".

ברק החלה לחפש אלטרנטיבות להשגת התרופה בהרכב הישן. "גם לאחר שמקבלים אישור להבאת תחליף מחו"ל, זה לוקח כמה שבועות ובתי המרקחת דורשים על זה מחירים לא אחידים. זה יכול להגיע לכמה מאות שקלים, בעוד שהכדור המקורי עולה בקופת החולים 13 שקלים. אני קניתי בסופו של דבר ממישהו שהציע בפורום חפיסה ישנה שנותרה לו למכירה ב-400 שקל", סיפרה.

בדומה לברק, רבים הנוטלים את התרופה שמעו על השינוי בהרכבה בכלי התקשורת ובפורומים, רק בשבועיים האחרונים. "הרגשתי כל כך קטנה ומופקרת, חוסר אונים גדול", אמרה אידה ביזרוב, בת 63 מבאר שבע, שסבלה מכאבי בטן עזים ועייפות לאחר שנטלה את התרופה בהרכב החדש. ביזרוב נוטלת את התרופה כעשר שנים ברציפות, ולדבריה, בתחילת אוגוסט, מיד לאחר שגילתה על דבר השינוי, פנתה לרוקח הראשי בקופת החולים שבה היא מבוטחת. "הם אמרו לי שאין תרופה אחרת ושאין מה לעשות כי ככה זה עם תרופה חדשה - הגוף צריך להתרגל".

בינתיים החמיר מצבה, ולדבריה, היא בילתה ימים שלמים במיטתה כשהיא סובלת מדיכאון ומעייפות קיצונית, ואף אושפזה בבית החולים לאחר התקפי הקאות ואיבוד הכרה. בבית החולים היא עברה בדיקות מקיפות, כולל בדיקת CT מוח, שתוצאותיהן היו תקינות.

לדברי גדי גבריהו, המטפל באמו חסידה, היא חוותה הידרדרות קוגניטיבית, עייפות כרונית וכאבי שרירים לאחר שהחלה ליטול את התרופה בהרכב החדש, ואושפזה בחדר המיון שלוש פעמים. "זוהי פשוט שערוריה שאין כדוגמתה", אמר גבריהו. "אני לא יודע כמה אנשים כמו אמא שלי הגיעו למיון. חייבים להתעורר ולדאוג שהתרופה בהרכב החדש תעוף מהמדפים, ולעדכן גם כל אחד שנוטל אותה. אם לא הייתי מגלה על השינוי, היא היתה ממשיכה לקבל את התרופה, ובגיל הזה ועם הרקע הרפואי שלה היא לא היתה מחזיקה מעמד".

בין החולים הרבים שהתלוננו על תופעות הלוואי גם נשים הרות, ובהן אירה פרנקוביץ' דולפין, בת 32, אם לתינוק בן שנה וחצי הנמצאת בשבוע העשירי להריונה. "החרדות הן בעיקר לתינוק שלי, כי עד השבוע ה-13 לעובר אין בלוטת תריס והוא נעזר בבלוטת האם".

היא הוסיפה ואמרה: "עד היום אני לא יודעת מה הנזק שנגרם ואני משתדלת לא לחשוב על זה, לשלוט בכעסים", סיפרה. פרנקוביץ' דולפין נוטלת כיום תחליף לאלטרוקסין, באישור קופת החולים שבה היא חברה, אך לטענתה, משלמת עליו מחיר מופקע.

"הנורה האדומה נדלקה אצלי כשהתחילו לי גירודים חזקים עד לסימנים כחולים, ובמקביל השיער התחיל לנשור", סיפרה. "מכיוון שזה הריון שני עבורי, אני יודעת שלא נושרת שערה אחת עד ללידה". לדבריה, היא גילתה כי מדובר בתופעות לוואי של התרופה החדשה רק לפני שבועיים, כשנתקלה בתלונה דומה של צרכנית אחרת באינטרנט. "הזדעזעתי. כל הגוף התחיל לרעוד לי".

פרנקוביץ' דולפין שלחה מכתבים לחברי כנסת ולנציב פניות הציבור, בבקשה שיפעלו למען אישור גורף עבור החולים לקבלת תחליף ומימונו על ידי קופות החולים. "יש לנו כעס עצום. זה תהליך ארוך שהכניסו אותנו אליו על כורחנו. ובנוסף היינו צריכים לגלות זה במקרה, באמצעות התקשורת. הפכנו לשפני ניסיון של משרד הבריאות", אמרה.

במקביל למכתביה, ולפורומים השונים שנפתחו באינטרנט, יזמו נפגעים מהתרופה עצומה בפייסבוק, והפגנה מתוכננת להתקיים ביום שלישי הקרוב מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

גדי גבריהו, המטפל באמוצילום: ניר קידר
אידה ביזרוב, מטופלתצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ