פרשת תרופת האלטרוקסין: תיבדק אחריותה של החברה המשווקת "פריגו" לעדכון המטופלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הבדיקה לפרשת תרופת האלטרוקסין, שעל הקמתה הורה בסוף השבוע מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, תבדוק את התנהלות חברת "פריגו", משווקת התרופה בישראל, ובמיוחד את העיכוב שחל בעדכון המטופלים בתרופה על אודות השינוי בהרכבה. ביום שישי דווח ב"הארץ" כי עד כה הצטברו במשרד הבריאות 450 תלונות על מטופלים שפיתחו תופעות לוואי בעקבות שינוי הרכב התרופה, המשמשת לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס. ועדת הבריאות של הכנסת נדרשה גם היא לעניין, ומחר תקיים דיון בפרשה.

הרכב התרופה החדש, שכלל שינוי רק בחומרי המעטפת ולא בחומר הפעיל, הוכנס לשימוש ב-16 בפברואר השנה, לאחר שעבר אישור מוקדם של משרד הבריאות. ואולם רק ב-4 באוגוסט הוסיפה החברה מדבקת אזהרה על אריזת התרופה, שבה עדכנה כי מדובר ב"פורמולציה חדשה" וכי "נדרש מעקב רפואי הדוק". עד לאותו תאריך לא נכתבה כל אזהרה על גבי אריזת התרופה על אודות השינוי בהרכב, וזאת למרות שהמידע על תופעות לוואי מהתרופה החל להצטבר בישראל כבר בחודש אפריל, והיה ידוע אף על מקרים קודמים של תופעות לוואי בהיקף חריג עקב שינוי הרכב התרופה בניו זילנד ובדנמרק.

לפי הערכות, כ-200 אלף ישראלים מטופלים בתרופה, מרביתם נשים, וכ-1,500 אריזות אלטרוקסין נמכרות בארץ מדי יום. רבים מהמטופלים מתרופה שהתלוננו למשרד הבריאות מדווחים על כאבים בחזה, קוצר נשימה, הזעה, נדודי שינה ועייפות, השמנת יתר, נשירת שיער וגלי חום, מאז שהשתמשו בתרופה בהרכבה החדש.

משרדי חברת "פריגו" בבני ברקצילום: הדר כהן

מבירור ראשוני של משרד הבריאות עולה כי "פריגו" הונחתה על ידי משרד הבריאות לעדכן את הצוותים הרפואיים על אודות השינוי, ואולם למרות טענתה כי החלה בעדכון כבר בחודש מארס, מרבית המכתבים הופצו רק ארבעה חודשים לאחר שהחל שיווק התרופה החדשה, ב-12 ביוני. כמו כן, התקבלו באחרונה דיווחים על רופאים שלא קיבלו לידיהם את המכתב המעדכן. ב"פריגו" ציינו עם זאת כי החל מיוני הפעילו מוקד טלפוני לצוותים הרפואיים, ובהמשך הופעל גם מוקד לתלונות מטופלים.

במקביל נמשכת בדיקת התנהלות משרד הבריאות בפרשה, ומנכ"ל המשרד גמזו זומן להופיע כבר מחר בפני ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, אמר בעקבות הפרסום ב"הארץ" כי "הפרשה מעלה חשד לכשלים חמורים בהתנהלות המשרד. אדרוש הסברים". במשרד הבריאות היה מי שכינה לאחרונה את הפרשה "רעידת אדמה", וכחלק מפעילות ועדת הבדיקה שהוקמה במשרד, תיבחן גם התנהלותם שלהם, ובייחוד התנהלות אגף הרוקחות בראשות בתיה הרן.

לבתי המשפט המחוזיים השונים ברחבי הארץ כבר הוגשו לפחות חמש תביעות ייצוגיות בפרשה - ובסוף השבוע נודע כי לאחת מהן כבר נקבע תאריך לדיון, בתחילת חודש מארס 2012. מדובר בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד חברת "פריגו", בה דורש עו"ד שחר רוזנברג ממשרד איתן פלג, בשמה של המטופלת רונית פלג, פיצוי לכל נפגע מהתרופה בסכום של 10,056 שקל. יתר התביעות הוגשו ברובן גם כן נגד חברת "פריגו", ומקצתן גם נגד משרד הבריאות והיצרנית "אספן".

מחברת "פריגו" נמסר בתגובה כי "שינוי הרכב התרופה אלטרוקסין נעשה בשנת 2001, לטובת החולים, כדי להחליף את הלקטוז בתכשיר ב- Microcrystalline Cellulose, על מנת לשפר את יציבות התרופה. שינוי ההרכב נגע אך ורק לחומרים הבלתי פעילים בתרופה. המרכיב הפעיל (לבותירוקסין) נשאר ללא שינוי ובאותה הכמות כמו בפורמולציה הקודמת. מדינות רבות עברו לפורמולציה החדשה מאז שנת 2006 ללא קשיים משמעותיים, אם בכלל. פריגו פעלה בהתאם לכל דרישות והנחיות משרד הבריאות כדי לעדכן על השינוי, ונקטה צעדים כדי להודיע לשוק על הפורמולציה החדשה. בחודש מרץ 2011 נשלחו מכתבים לתיבות המייל ולתיבות הדואר של רוקחים, רופאי משפחה, אנדוקרינולוגים ורופאי ילדים, כולל אלה במגזר הערבי, כדי לעדכן על השינוי ועל הצורך במעקב רפואי במהלך המעבר לפורמולציה החדשה. מכתבים נוספים נשלחו לרוקחים ולרופאים בחודש יוני 2011, ומכתבים נוספים נשלחו לרוקחים בחודשים אוגוסט ובספטמבר 2011. כמו כן, פריגו פרסמה מודעות בעיתונות הארצית על השינוי בעברית, ערבית, אנגלית ורוסית. מרכז מידע טלפוני של פריגו ענה באופן שוטף לפניות בנוגע לפורמולציה החדשה שהגיעו מרופאים, רוקחים וחולים אחרי השקת הפורמולציה החדשה. בנוסף עודכן המידע בעלון לצרכן, כולל המדבקה שנוספה מאוחר יותר לאריזה, ואושר על ידי משרד הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ