הפקולטה לרפואה בצפת נפתחה הבוקר

על רקע משבר הרופאים, הבוקר נפתחת בצפת הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן

דן אבן
רן טור כספא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רן טור כספא

הפקולטה לרפואה בגליל הוקמה כמנוף חשוב לרענון החינוך הרפואי בארץ וכאמצעי לפתרון המחסור החזוי ברופאים בישראל. החזון היה להכשיר רופאים המשלבים הבנה וידע במדע הבסיסי ובתחום הרפואה הקלינית, בשילוב עם מחויבות לקהילה בכלל ולתושבי צפון הארץ בפרט.

תוכנית הלימודים בפקולטה כוללת התקדמות לקראת הוראה משולבת, המקשרת כבר בראשית המסלול את לימוד מדעי היסוד עם הלימודים הקליניים. הפקולטה תתמקד לא רק בטיפול בחולי, אלא גם בהתייחסות לבריאות מתוך הדגשת ערכי איכות הסביבה הקשורים בבריאותו של האדם והמשפיעים עליה.

במרכזי הרפואה האמבולטוריים ברחבי הגליל תוקם תשתית אקדמית שבה יתקיימו לימודים לצד מחקר אפידמיולוגי וקליני. בפקולטה ובבתי החולים בגליל יוקמו מרכזי מחקר מכווני מחלה לשם מחקר ביו-רפואי מתקדם להבנה של מחלות ומציאת מרפא להן.

הדמיית מבנה הקבע העתידי של הפקולטה לרפואה במורדות צפתצילום: הדמיה:אוניברסיטת בר-אילן

מורי הפקולטה יעסקו בהקניית הבסיס המדעי של הרפואה ויישומו המעשי, בהוראת המיומנויות של הרפואה הקלינית, בחינוך לגישה אנושית לחולה מתוך יחס של כבוד לו ולמשפחתו, בחינוך לעבודת צוות עם רופאים ועמיתים מדיסציפלינות אחרות, בחינוך לחשיבה ביקורתית והקניית פתיחות לחדשנות ולשינויים, בחינוך לחיפוש מידע ובהקניית כלים לאינטגרציה של ידע ולהתמודדות עם אתגרים.

בוגרי הפקולטה יהיו בעלי הבנה וידע בסוגיות של בריאות הציבור ובמרכיבים הפסיכולוגיים, החברתיים, התרבותיים, הכלכליים והתעסוקתיים, מתוך שימת דגש על ערכי איכות הסביבה, המשפיעים על בריאות האדם. הרופא בוגר הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בצפת יהיה בעל מיומנות קלינית, אמין, סקרן, רגיש ואמפתי. הוא יהיה חדור חמלה, מחויבות ומסירות לחוליו.

האם תזכה צפת לתור זהב חדש?

סטודנטים לרפואה בסיור בצפתצילום: ירון קמינסקי

כ-400 שנים חלפו מאז תם תור הזהב של העיר צפת, שהצלבנים כינוה "מפתח הגליל". במאה ה-16 שיגשגה בעיר תעשיית אריגים והיא שימשה משכן לגדולי המקובלים. ב-30 השנים האחרונות הפכה צפת לעיר חרדית באופיה, עם שיעורים נמוכים יחסית של חיסון תינוקות ושימוש בשירותי רפואה מוסדיים. דווקא בה תולים עתה ראשי המדינה תקוות להחייאת הגליל ולפתרון למחסור המחריף ברופאים.

124 סטודנטים ילמדו במחזור הראשון בפקולטה. 54 מתוכם הם ישראלים שלמדו באוניברסיטאות בחו"ל, ששבים ארצה כדי להשלים שלוש שנים של לימודי רפואה מעשיים לפני הסטאז'. השאר הם בוגרי תואר ראשון במדעים, שיעברו הסבה לרפואה במסלול של ארבע שנות לימוד.

הקורס המרכזי בסמסטר הראשון, לסטודנטים השבים מחו"ל, מכונה יק"ר - יסודות קליניים ברפואה. זהו שדרוג של קורס מבוא, שבהווי של הסטודנטים לרפואה מוכר בכינוי מר"ק - מבוא לרפואה קלינית. בכינוס שנערך לאחרונה ביקשו הסטודנטים מראשי הפקולטה לפעול לרישומה גם במינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), כדי לאפשר לבוגריה לגשת לבחינות ההסמכה לעסוק ברפואה בארצות הברית. בתוך ארבע שנים עתידה הפקולטה להכשיר 200 רופאים חדשים ולהוות את אחד המקורות לפתרון המחסור ברופאים בפריפריה.

בשנה החולפת, בשלבי ההקמה של הפקולטה לרפואה, התחולל מאבק פוליטי מול פקולטות אחרות, בעיקר הפקולטה לרפואה בטכניון, באשר לבתי החולים שישתפו פעולה עם הפקולטה החדשה. בישראל לא קיים כיום בית חולים המסונף לשתי פקולטות, פרט לשערי צדק בירושלים, שבעבר היה מסונף למשך שנה לפקולטות של האוניברסיטה העברית ושל אוניברסיטת בן-גוריון.

בסופו של דבר סונפו לפקולטה החדשה בגליל בתי החולים האלה - נהריה, זיו (בצפת), פוריה (בטבריה), בית החולים האנגלי ובית החולים האיטלקי בנצרת ובית החולים הפסיכיאטרי מזרע בעכו. האחרון הוא היחיד שיסונף גם לטכניון, מכיוון שהוא היחיד המאפשר הוראה בפסיכיאטריה בצפון הארץ.

פרופ' טור כפסא הוא דיקן הפקולטה החדשה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר-אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ