מחדל האלטרוקסין: בכנסת דרשו תרופה חלופית

זאת בעקבות הפרשה שנחשפה ביום שישי ב"הארץ" וריבוי התלונות על תופעות לוואי. מנכ"ל משרד הבריאות: אין שום קשר לפרשת רמדיה

דן אבן ורוני לינדר-גנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
דן אבן ורוני לינדר-גנץ

ועדת הבריאות של הכנסת דרשה היום (שני) ממשרד הבריאות בתום דיון מיוחד שערכה, לפעול להסרת חסמים ולאפשר בשבועות הקרובים לחולים להשתמש בתרופה חלופית לאלטרוקסין. באחרונה מתרבים הדיווחים מקופות החולים על מטופלים המבקשים תרופה חלופית, אך נזקקים לאישורים מנהלתיים ובדיקות שונות, מאחר שמדובר בתרופות יקרות יותר.

לדברי יו"ר וועדת הבריאות, ח"כ חיים כץ, "בשלב זה, על משרד הבריאות לדאוג להסיר חסמים ולאפשר לחולים תרופות חלופיות מבלי שיזדקקו לאישורי רופאים מחוזיים, אלא באישור הרופא המטפל בלבד". בשבוע שעבר כבר החלה קופת חולים כללית בשיווק התרופה 'יוטירוקס', וקופות נוספות צפויות לקבל מלאים גדולים של התרופה בימים הקרובים. במקביל, החל משא ומתן בין הקופות לבין חברת 'אבוט', יצרנית תרופה דומה נוספת בשם 'סינטרואיד'. שתי התרופות החלופיות אינן רשומות בישראל, ומיובאות ארצה באישור יבוא מיוחד.

עד כה התקבלו במשרד הבריאות 450 תלונות על תופעות לוואי בקרב מטופלים שנטלו אלטרוקסין בהרכבה החדש. הרכב התרופה שונה כבר בפברואר 2011, אך רק בחודש אוגוסט הצמידה החברה מדבקת אזהרה על אריזת התרופה, בהנחיית משרד הבריאות.

תרופת האלטרוקסין משמשת לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס, ולפי הערכות כ-200 אלף ישראלים מטופלים בה, מרביתן נשים. בדיון בכנסת עדכן מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו על פעילות ועדת הבדיקה שהוקמה לבדיקת הפרשה, עליה דווח לראשונה ביום שישי ב"הארץ". גמזו הבהיר כי הוועדה תבחן כשלים הן במשרד הבריאות והן במשווקת אלטרוקסין בישראל, חברת "פריגו". לדברי גמזו, "אני לא רוצה לפרט, אך אנו מאוד לא מרוצים מהתנהלות החברה".

תרופת אלטרוקסין. 3,000 איש טענו בפייסבוק כי גרמה להם לתופעות לוואיצילום: מילרוד מוטי

גמזו הדגיש כי "אנו רוצים להעמיק את הבירור ולבדוק אם אפשר היה לנהל את זה אחרת, אם הדיווח לציבור יכול היה להיות מוקדם יותר, ואם הדיווח לרופאים צריך להיות ישיר מאיתנו ולא דרך החברה". גמזו הוסיף כי הוועדה תוכל לקבל החלטות שונות, לרבות החלטה להפסיק את רישום תרופת האלטרוקסין בישראל, אך ההערכה כי לא תתקבל החלטה שכזו, משום שהתרופה מעולם לא ירדה מהמדפים באף מדינה בה היא משווקת, ועדיין נמכרת בהיקפים גדולים ביותר מעשרים מדינות.

אתי נוי, מטופלת בתרופה מדרום הארץ, סיפרה בדיון כי היא פתחה קבוצה למטופלים בפייסבוק, אליה הגיעו כ-3,000 תלונות של מטופלים שפיתחו תופעות לוואי. ח"כ אילן גילאון (מרצ) העיד כי הוא עצמו נוטל את התרופה, ואמר כי "אנו, החולים חסרי אונים. אני מוטרד מאלה שלא מודעים לתופעות הלוואי שקרו להם ולא דיווחו. הדיווחים והאזהרות לא הגיעו למשתמשים עצמם. אני משתמש בתרופה, ואף אחד לא הזהיר אותי". ח"כ שי חרמש אמר בישיבה כי "משבר האלטרוקסין יצר בראש ובראשונה משבר אמון בין החולים למערכת הרפואית, וחולים רבים התלוננו ונדחו בטענה שהערכים האובייקטיבים תקינים. אני צופה בעיניים כלות בסימפטומים הקשים בתוך משפחתי שלי".

במהלך הדיון העלו מספר חברי כנסת מכנה משותף בין הפרשה הנוכחית לבין פרשת רמדיה, בה הועמדו אנשי משרד הבריאות לדין בחשד לרשלנות. ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) אמרה כי "אנו נמצאים בעידן פוסט רמדיה. אני תוהה האם הופקו לקחים מפרשת רמדיה? מדוע כעת שוב עולים סימני שאלה לגבי מי צריך היה ליידע ולהזהיר את החולים?". גמזו תקף את דבריה והבהיר כי "אין שום קשר לפרשת רמדיה, אל תטילו היסטריה ואל תבלבלו את החולים. במצבים של 'תת תריסיות' יש גם לחץ נפשי ומצבים נפשיים שיכולים להוציא מאיזון. יש לגשת לרופא מטפל, והוא יחליט האם ואיך לפעול".

מחברת פריגו, משווקת אלטרוקסין בישראל, נמסר בתגובה כי "פריגו פעלה לאורך כל הדרך על פי דרישות והנחיות משרד הבריאות. החברה נקטה בשורה של צעדים כבר מחודש מארס על מנת להביא לידיעת המטופלים באופן האחראי והמבוקר ביותר את השינוי בתרופה והצורך להיות במעקב רפואי. זאת, באמצעות יידוע כלל הרופאים המטפלים והרוקחים מספר פעמים, פרסום מודעות בעיתונים ולבסוף גם הדבקת תוויות על מארזי התרופה. הנחיית משרד הבריאות להצמיד מדבקה על שינוי הפורמולציה על מארז האלטרוקסין התקבלה בחודש יולי, ולאחר דיון עם משרד הבריאות על הנוסח והתארגנות לוגיסטית סומנו המוצרים במדבקות אלה ב-4 באוגוסט. פריגו מתייחסת במלוא הרצינות לנושא, משתפת פעולה עם משרד הבריאות ותמשיך לשתף עמו פעולה במסגרת ועדת הבדיקה שהקים. אלטרוקסין בפורמולציה החדשה משווקת כיום ביותר מ-20 מדינות, ומאות אלפי חולים ממשיכים להשתמש בה לפי הנחיית רופאיהם, רובם הגדול ללא תופעות לוואי. פריגו חוזרת וקוראת לכל החולים להיות במעקב רפואי ולעדכן את רופאיהם במידה ואינם חשים בטוב".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ