ישראל מובילה באשפוזים מיותרים בשל מחלות ריאה ולב

כך עולה מהשוואת הנתונים אל מול מדינות ה-OECD. בכירה במשרד הבריאות: הדרכה לציבור תמנע אשפוז לא נחוץ

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שיעורי האשפוזים שניתן למנוע בקרב חולי ריאה ואי ספיקת לב בבתי החולים בישראל גבוהים בהשוואה לממוצע במדינות המפותחות. כך עולה מדו"ח ראשון מסוגו של משרד הבריאות, שהוצג בכנס החברה הישראלית לאיכות ברפואה שהתקיים אתמול בתל אביב. הדו"ח נכתב בעקבות הצטרפות ישראל ל-OECD, ארגון המדינות המתועשות, וממצאיו יפורסמו בקרוב על ידי הארגון.

הדו"ח בחן את שיעורי האשפוזים שאפשר למנוע בקרב תושבים מעל גיל 15 ובשנים 2009-2000. עלה ממנו כי בישראל נרשמו 234 אשפוזים בעקבות מחלת ריאות חסימתית על כל 100 אלף תושבים, לעומת 192 אשפוזים במדינות ה-OECD. הנתון הגבוה ביותר של שיעור האשפוזים נצפה באירלנד, בה נרשמו 354 אשפוזים בקרב כל 100 אלף תושבים.

מהדו"ח התברר עוד כי בישראל קיים שיעור אשפוזים גבוה יותר גם כתוצאה ממחלת האסתמה, כאשר נרשמו 68.4 אשפוזים בקרב כל 100 אלף תושבים. זאת לעומת ה-OECD, בו ממוצע האשפוזים כתוצאה מהמחלה עומד על 50.2 אשפוזים. למרות הנתון החריג, נרשמה לאורך העשור האחרון מגמת ירידה מתונה באשפוזים אלה. גם שיעור האשפוזים של חולים באי ספיקת לב גבוה בישראל ביחס לממוצע המדינות המפותחות ודומה למצב המדווח בנורווגיה, אוסטרליה וניו זילנד.

ד"ר יעל אפלבוים, מנהלת המחלקה להערכה ובטיחות הטיפול במשרד הבריאות, העריכה כי הדרכה נכונה לחולים יכולה למנוע אשפוזים בשל מחלות ריאה. "אם מסבירים לחולים כיצד להשתמש במשאפים ומשקיעים בעידוד להפסקת עישון ייתכן שלא יזדקקו לאשפוז", אמרה, אולם הוסיפה כי ייתכן שגם לגורמים סביבתיים, כמו זיהום אוויר, יש השפעה על שיעור האשפוזים.

בניגוד למחלות הלב והריאה, בישראל נרשם שיעור נמוך של מאושפזים בשל מחלת הסוכרת ביחס למדינות המתועשות. בעוד בישראל נרשמו שבעה אשפוזים בלבד של חולי סוכרת על כל 100 אלף תושבים, במדינות ה-OECD נרשמו 50.1 אשפוזים. "הירידה המשמעותית במספר האשפוזים בישראל כתוצאה מסוכרת נרשמה בעיקר מ-2007", הוסיפה ד"ר אפלבוים. לדבריה, הנתון הנמוך נובע מפעילותן של קופות החולים לשיפור הטיפול בחולי סוכרת. בניגוד למצב בישראל, במרבית המדינות המתועשות נרשמו שיעורי אשפוז גבוהים כתוצאה מסוכרת. בראשן נמצאת אוסטריה, בה נרשמו 137.9 אשפוזים על כל 100 אלף תושבים.

בהמשך החודש יתפרסמו נתוני ההשוואה המלאים למדינות ה-OECD. ד"ר אפלבוים ציינה כי על מנת לצמצם את שיעור האשפוזים שניתן למנוע יש להגביר את נגישות שירותי הבריאות ולשפר את התקשורת בין בתי החולים לקהילה, לקדם את נושא הרפואה המונעת בקופות החולים ולדאוג להטמעת הרגלי הבריאות בציבור.

בכנס אתמול הוצגו גם נתונים ראשונים שנאספו מכלל בתי החולים בישראל בין השנים 2009-2000 ומתייחסים לתמותה ולסיבוכים בעקבות ניתוחים ולידות.

מהנתונים עלה כי שיעור התמותה מהתקף לב, חודש לאחר השחרור מבית החולים, ירד בעשור האחרון ועמד ב-2009 על תשעה אחוזים מהחולים לעומת 11 אחוזים ב-2000. עוד התברר כי שיעור התמותה משבץ מוחי חודש לאחר האשפוז ירד אף הוא בעשור האחרון, ועמד על שמונה אחוזים מהחולים ב-2009 לעומת עשרה אחוזים ב-2000.

במשרד הבריאות כבר הצביעו על נתונים חריגים ביחס לתמותה לאחר דימום תוך מוחי, הדורשים הטמעת טיפולים בהיקף רחב יותר בבתי החולים בארץ. למרות זאת, שיעור התמותה מדימום תוך מוחי, חודש לאחר השחרור מבית החולים, רשם ירידה בעשור האחרון ועמד על 28 אחוזים מהחולים ב-2009 לעומת 33 אחוזים ב-2000.

בכנס הוצגו גם נתונים הנוגעים לבטיחות המטופלים. בין היתר התברר כי לאחר שישה מתוך כל 1,000 ניתוחים שמבוצעים בישראל מתפתח זיהום בדמו של המנותח.

עוד נמסר כי ב-54 מתוך כל 100 אלף ניתוחים נקרע כלי דם בזמן הניתוח, ולאחר 4 מתוך כל 100 אלף ניתוחים מושאר גוף זר בגופו של המנותח.

נתונים נוספים גילו כי סיבוכים התגלו ב-1.6 אחוזים מהלידות שבוצעו בעזרת ואקום וב-0.5 אחוזים מהלידות שבוצעו ללא ואקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ