משרד הבריאות: רוב משתמשי האלטרוקסין לא זקוקים לטיפול

מנכ"ל המשרד הבהיר בתום התייעצות עם מומחים כי קופות החולים ידאגו לספק תרופות חלופיות אם יידרש, וכי בקרוב ייפתח מוקד טלפוני לשאלות מטופלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במשרד הבריאות מבקשים לצנן את הבהלה האוחזת באחרונה את משתמשי התרופה אלטרוקסין, בעקבות מאות דיווחים על תופעות לוואי לאחר ששונה הרכב התרופה.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו נפגש היום (חמישי) עם צמרת המערכת הרפואית, לרבות בכירי איגוד האנדוקרינולוגים בישראל, אנדוקרינולוגים בכירים מבתי החולים הגדולים והמנהלים רפואיים של ארבעת קופות החולים. בסיום הפגישה הבהיר משרד הבריאות כי "הרוב המכריע של המטופלים המשתמשים באלטרוקסין בהרכב החדש מאוזנים ולא פיתחו תופעות לוואי. ההערכה היא ששיעור קטן מהמטופלים סובלים מתופעות כתוצאה מיציאה מאיזון או תופעות לוואי".

לפי ההנחיות החדשות, מטופלים המרגישים טוב לאחר השימוש בתרופה בהרכבה החדש אינם זקוקים להמשך טיפול ובירור; מטופלים באלטרוקסין שסובלים מתופעות גופניות ותחושות לא שגרתיות מתבקשים לפנות לרופא המשפחה המטפל; הרופא המטפל יפנה את המטופלים לבדיקות מעבדה, ובהתאם לתוצאותיהם ישקול שינוי מינון ואיזון של המצב ההורמונאלי של המטופלים; באחריות הרופא המטפל להחליט אם לשנות את התרופה אלטרוקסין לחלופה אחרת.

במשרד הבריאות הבהירו כי "קופות החולים מצוידות בתרופות חליפיות לאותם המקרים שבהם יש צורך רפואי להחלפת התרופה בהתאם להחלטת הרופא המטפל. הקופות ידאגו למצאי תרופות בבתי המרקחת ובזמינות טובה". במשרד הבריאות שבים ומזהירים כי החלפת אלטרוקסין שלא על פי המלצת רופא עלולה לגרום ליציאה מאיזון, והפסקת טיפול או הפחתת מינון ללא המלצה רפואית עלולה לפגוע בבריאות.

תרופת אלטרוקסין. 3,000 איש טענו בפייסבוק כי גרמה להם לתופעות לוואיצילום: מילרוד מוטי

משרד הבריאות אף יפעיל מוקד טלפוני בנושא אלטרוקסין, שמספרו 5400* למתן מענה לציבור המטופלים בתרופה. המוקד יחל לפעול ביום ראשון הקרוב. במשרד הבריאות מבקשים להעביר מסר מרגיע למטופלים, בניסיון לצנן את הבהלה. "הרופאים האנדוקרינולוגים מבקשים להרגיע את ציבור המטופלים, וקוראים לבטוח בטיפול הרפואי הניתן ובהחלטות הרופא המטפל בניהול הטיפול הרפואי", נמסר מהמשרד.

התרופה אלטרוקסין המשמשת לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס משווקת בארץ מאז שנות השמונים, ואולם בפברואר 2011 החל שיווק התרופה בהרכב החדש, במסגרתו השתנו חומרי המעטפת של התרופה, ללא שינוי בחומר הפעיל. השינוי נעשה באישור של משרד הבריאות, אולם המטופלים לא עודכנו אודותיו. משווקת התרופה בישראל טוענת כי עדכנה את הרופאים אודות השינוי מספר פעמים, בהוראת המשרד, אולם רופאים רבים לא ידעו על השינוי. רק החל מחודש אוגוסט, לאחר שהחלו להגיע למשרד הבריאות תלונות בנושא, החלה החברה להצמיד מדבקת אזהרה על אריזת התרופה.

כפי שנחשף בשישי שעבר ב"הארץ", מנכ"ל משרד הבריאות הקים ועדת בדיקה לפרשה, לאחר שהתברר כי מאז חודש מארס ועד עתה התקבלו כבר 450 תלונות במשרד על מטופלים הסובלים מתופעות לוואי לאחר החלפת התרופה. לפי הערכות, כ-200 אלף ישראלים מטופלים באלטרוקסין, מרביתם נשים. מאז פרוץ הפרשה כבר הוגשו לבתי המשפט לפחות שש תביעות יצוגיות בשם מטופלים.

השבוע נערך דיון בכנסת, במהלכו קראה ועדת הבריאות של הכנסת לגמזו לפעול להסרת חסמים בקופות החולים כדי לאפשר לחולים בשבועות הקרובים להשיג תרופה חלופית לאלטרוקסין בקלות. עד כה הצטיידה קופת חולים כללית במלאי נרחב מהתרופה החלופית "יוטירוקס" של חברת "מרק סרונו", ובקופות האחרות תושלם מתחילה בשבוע הבא הגדלת מלאי התרופה. במקביל החל משא ומתן עם חברת "אבוט" לרכש תרופה דומה נוספת בשם 'סינטרואיד'. באחרונה דווח גם על 'שו'ק שחור' שהתפתח בקרב מטופלים בניסיון להשיג את תרופת האלטרוקסין בהרכבה הישן.

מחברת פריגו, משווקת אלטרוקסין בישראל, נמסר השבוע כי "פריגו פעלה לאורך כל הדרך על-פי דרישות והנחיות משרד הבריאות. החברה נקטה בשורה של צעדים כבר מחודש מארס על-מנת להביא לידיעת המטופלים באופן האחראי והמבוקר ביותר את השינוי בתרופה והצורך להיות במעקב רפואי. זאת, באמצעות יידוע כלל הרופאים המטפלים והרוקחים מספר פעמים, פרסום מודעות בעיתונים ולבסוף גם הדבקת תוויות על מארזי התרופה. פריגו מתייחסת במלוא הרצינות לנושא, משתפת פעולה עם משרד הבריאות ותמשיך לשתף עמו פעולה במסגרת ועדת הבדיקה שהקים. אלטרוקסין בפורמולציה החדשה משווקת כיום ביותר מ-20 מדינות, ומאות אלפי חולים ממשיכים להשתמש בה לפי הנחיית רופאיהם, רובם הגדול ללא תופעות לוואי. פריגו חוזרת וקוראת לכל החולים להיות במעקב רפואי ולעדכן את רופאיהם במידה ואינם חשים בטוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ