מחדל האלטרוקסין: הקלות בקבלת התרופה החלופית

בעקבות חשיפת "הארץ" וריבוי התלונות, הורה משרד הבריאות לקופות החולים לקצר את זמני ההמתנה לתרופה החלופית ולספק אותה במחיר סמלי

דן אבן
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רוני לינדר

בעקבות תלונות שהצטברו בימים האחרונים הורה היום (שלישי) משרד הבריאות לקופות החולים לזרז את מתן החלופה לתרופה "אלטרוקסין", שמיועדת לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס. כפי שנחשף לראשונה ב"הארץ", בפברואר השנה שונה הרכב התרופה וכתוצאה מכך דיווחו חלק מהמטופלים על תופעות לוואי. למרות זאת, רק באוגוסט פרסם משרד הבריאות אזהרה על האריזות.

התרופה החלופית הזמינה כיום בישראל היא 'יוטירוקס', שניתנה עד כה בנוהל מיוחד מאחר ומדובר בתרופה שאיננה רשומה בארץ. נוהל זה הוביל לעיכובים רבים באספקתה לחולים, ובמשרד הבריאות הנחו את הקופות לאפשר לרופאי משפחה לרשום אותה למטופלים במרשם רגיל כדי לקצר את זמני ההמתנה. כמו כן, למרות שעלות החלופות יקרה יותר לקופות, המטופלים יוכלו לקבל אותן בעלות של השתתפות עצמית בלבד, בדומה לעלות האלטרוקסין.

עשרות מהמטופלים שנפגעו מהתרופה הפגינו הבוקר מול לשכת ראש הממשלה בירושלים, במחאה על מה שהם מכנים "הפקרתם" על ידי משרד הבריאות. לדברי שרון גלילי, מקימת הפורום לנפגעי אלטרוקסין בפייסבוק, "המשרד הבטיח שכולנו נקבל חלופות – אך בפועל איננו מקבלים אותן. זורקים אותנו ממקום למקום, ומזלזלים בדיווחים על תופעות לוואי".

המטופלים בתרופה אלטרוקסין מפגינים בירושליםצילום: אוליביה פיטוסי

ההנחייה של משרד הבריאות הגיעה לאחר שח"כ שי חרמש (קדימה), שגם בנו מטופל בתרופה, העביר למשרד הבריאות תלונות על טרטורים של מטופלים בקופות החולים ומחסור בתרופות החלופיות. חרמש התריע כי "מדובר במצוקה אמיתית וגרוע מכך - יש לה פיתרון פשוט, שעדין לא ניתן לכל החולים".

לפי הנחיות משרד הבריאות, מטופלים הנוטלים אלטרוקסין וחווים תחושות לא שגרתיות צריכים לפנות לרופאי המשפחה, שרק להם יש הסמכות לשקול שינוי במינון התרופה או החלפתה בתרופה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ