דן אבן

הדו"ח השנתי המסכם את נתוני הלידות בישראל לשנת 2010, מטעם החברה לרפואת האם והעובר באיגוד הגינקולוגי, מצביע על ירידה בשיעור הלידות המוקדמות, ירידה בלידות שבוצעו בניתוחים קיסריים מוזמנים, עלייה בשימוש באפידורל בקרב היולדות הישראליות, בלימת העלייה בניתוחים קיסריים ותחלופה בבית החולים המחזיק בתואר שיאן הלידות.

לפי הדו"ח שהוצג אתמול בכנס החברה לרפואת האם והעובר על ידי יו"ר החברה פרופ' קובי בר, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר במרכז הרפואי וולפסון, נמשכת העלייה במספר הלידות בארץ המדווחת ברצף מאז 2005. ב-2010 דווח על 166,255 לידות בבתי החולים בארץ, עלייה של 3% ביחס לשנת 2009. בית החולים שהחזיק בשיא הלידות בעשור האחרון - סורוקה - איבד את המעמד לטובת בית החולים שערי צדק בירושלים, המוביל עתה עם למעלה מ-13,000 לידות ב-2010. הדו"ח מצביע על ירידה מתונה של 3% בלידות התאומים, שהן 2.4% מכלל הלידות, לצד מגמת עלייה של 7% במספר השלישיות שהגיע ב-2010 ל-87.

לדברי בר, "המדיניות הרשמית בארץ מבקשת להפחית בלידות תאומים ושלישיות, אך ישנן אוכלוסיות בישראל המסרבות לעבור טיפולים להפחתת עוברים, וככלל, טיפולי פריון מכל סוג מעלים את הסיכויים להריונות מרובי עוברים. גם זריקות פריון מעלות את הסיכון להריון מרובה עוברים, ולכן ניתן לראות עלייה בשלישיות".

מחלקת היולדות בבית החולים זיו בצפתצילום: אנצ'ו ג'וש/ג'יני

הדו"ח הנוכחי מצביע על ירידה דרמטית בשיעור של כ-14% בשיעור הלידות המוקדמות בישראל, שהגיע ב-2010 ל-5.7% מכלל הלידות, בהשוואה ל-6.6% מהלידות שנה קודם. לדברי בר, "מדובר במגמת ירידה עקבית וחיובית, הקשורה לאימוץ מדיניות נכונה של טיפול רפואי בקרב יולדות". באיגוד הגינקולוגי מעריכים כי הנתון משקף את השימוש שחדר בחודשים האחרונים למרפאות הגינקולוגיות בכדורי הורמון הפרוגסטרון, בניסיון למנוע לידות מוקדמות. לאחרונה ממליצים איגודים רפואיים להוסיף בדיקת אולטרסאונד שגרתית בשבועות 19-24 להריון להערכת אורך צוואר הרחם, שבאפשרותה לקבוע איזו אשה תוכל להפיק תועלת מטיפול בפרוגסטרון למניעת לידה מוקדמת.

שיעור היולדות המשתמשות באפידורל עלה ב-2010 בכ-7% והגיע ל-57.4% מכלל היולדות, בהשוואה ל-53.4% שנה קודם. לדברי בר, "הנתונים משקפים זמינות גבוהה יותר של שירותי הרדמה בבתי החולים, וגם שאיפה של נשים בארץ ללדת עם פחות כאב וירידה ברתיעה מאפידורל".

הדו"ח מצביע על בלימה במגמת העלייה המאפיינת ניתוחים קיסריים בשנים האחרונות. ב-2010 ילדו 19.3% מהיולדות בישראל בניתוחים קיסריים בהשוואה ל-19.7% ב-2009. בניתוחים הקיסריים המוזמנים לבקשת היולדת מדווח על ירידה דרמטית של 52% בתוך שנתיים, וב-2010 רק 1.7% מהניתוחים הקיסריים היו בהזמנה.

באשר ללידות עכוז, דווח כי בבית החולים ביקור חולים בבירה נרשם שיא חריג של 40% לידות עכוז נרתיקיות שאינן מבוצעות בניתוח קיסרי, בהשוואה לממוצע של 7% בכל הארץ. לדברי בר, "הנתון משקף את אופייה של האוכלוסייה החרדית בירושלים המעוניינת יותר בלידות טבעיות ומנסה להימנע מניתוחים קיסריים". בנוסף, הדו"ח מצביע גם על עלייה בשיעור הלידות הטבעיות לאחר ניתוח קיסרי קודם, בדומה למגמה המקובלת בשנים האחרונות במערב. ב-2010 70% מהנשים שילדו בעבר בניתוח קיסרי הגיעו ללידות רגילות, ובשני שלישים מהמקרים הלידה אף הסתיימה טבעית. בשליש מהמקרים עדיין נדרשת העברה של היולדת לניתוח קיסרי במהלך הלידה.

לפי הדו"ח, תמותת עוברים עומדת בישראל על 4.3 לאלף, לרבות הפסקות הריון, וב-2010 דווח על ארבע נשים שמתו לאחר הלידה, אך ייתכן שמדובר בדיווח חסר. לפי דו"ח של משרד הבריאות, תמותת האמהות בישראל עומדת על חמש פטירות לכל מאה אלף לידות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ