האניגמה של הגינקולוגיה

* על מערכת הבריאות לעורר מודעות לאנדומטריוזיס, מחלה הפוגעת בפריון, ומאובחנת בממוצע שבע שנים לאחר תחילת הופעת התסמינים

גלי מלובץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלי מלובץ

במחקר אחד נמצא, שניתוח לפרוסקופי יכול להפחית את הצורך של נשים חולות אנדומטריוזיס בהפריה חוץ-גופית. דיווח אחר מספר על מרכז לטיפול מיני-זוגי, שיכול לסייע לנשים הסובלות מהמחלה ולבני זוגן לשמר את חיי המשפחה וחיי המין. הדיווחים האלה מזכירים את הביטוי הארכאי "לרתום את העגלה לפני הסוסים", שכן שתי בעיות יסוד הקשורות למחלה, תת-אבחון ותת-טיפול, עדיין מחכות לפתרונן.

כחולת אנדומטריוזיס, שאובחנה לפני למעלה משש שנים, שמחתי לשמוע שאולי החולות יוכלו להימנע מהפריה חוץ-גופית - הליך שכמעט כולן נאלצות לעבור, אם ברצונן להרות. כיו"ר עמותת אנד"י - עמותה לנשים חולות אנדומטריוזיס - שמחתי לגלות שיש סקסולוג או שניים שיכולים לסייע לחולות בתחום התפקוד המיני. אבל עם כל חשיבותן, שתי הבעיות האלה הן רק קצה-קצהו של קרחון הטיפול במחלה זאת.

כ-10% מהנשים בעולם (כ-176 מיליון נשים) סובלות מאנדומטריוזיס, מחלה הגורמת קשיים פיסיים, תפקודיים ונפשיים. למרות שכיחותה, במקומות רבים מכונה המחלה "האניגמה של הגינקולוגיה", בשל מחסור בידע מספק עליה. לכן החולות סובלות גם מתת-אבחון, תת-טיפול ותת-מודעות בקרב הקהל הרחב, ואפילו בקרב רופאים.

קבוצת תמיכה לחולות אנדומטריוזיסצילום: קליין ז'קלין

המחלה נגרמת עקב נדידה של תאי רירית הרחם אל מחוץ לרחם, עד שהם מגיעים לאזורים שונים בגוף. ברוב המקרים הם מגיעים לאגן, לאיברי הרבייה ואף למעיים ולשלפוחית השתן (ובמקרים קשים גם לריאות ולראש). באיברים שאליהם הם מגיעים, תאי רירית הרחם גורמים דלקות מקומיות, הידבקויות של האיבר הנגוע, זיהומים וצלקות. בחלק לא מועט מהמקרים החולות סובלות מבעיות פוריות ועקרות.

הסימפטומים האופייניים הם כאבי גב קשים לפני הווסת ובעת הווסת, כאבים עזים באגן או בבטן התחתונה, עוויתות קשות בבטן בזמן הווסת, בחילות והקאות, כאבים בזמן יחסי מין, אי פריון, עצירות ושלשולים המופיעים לאורך כל החודש ובעיקר בזמן הווסת.

אנדומטריוזיס מנטרלת נשים ימים שלמים בכל חודש. המחלה פוגעת ביכולתן לתפקד בלימודים, בעבודה ובחיי האישות, בזוגיות ובמשפחה. ברוב המקרים המחלה לא מאובחנת, והחולות נותרות ללא מענה.

לפי מחקר שהתפרסם ביולי השנה בכתב העת "Fertility and Sterility", שנערך בקרב 1,418 נשים בעשרה מרכזים רפואיים בחמש יבשות, חולות אנדומטריוזיס מאובחנות רק שבע שנים בממוצע לאחר שהחלו לסבול מהמחלה, אף ששני שלישים מהחולות חיפשו מזור לכאביהן עוד לפני גיל 30. 14% מהחולות סבלו גם מאי-פוריות.

גינקולוגים רבים אינם מודעים למחלה או אינם מכירים בחשיבות אבחונה בזמן. עמותת אנד"י פועלת, בין השאר, להעלאת המודעות של הרופאים, כדי שבבדיקה של אשה המדווחת על כאבים עזים עד כדי חוסר תפקוד יבחנו אם היא סובלת מאנדומטריוזיס ולא יפטרו אותה כחלשה, מפונקת או מתקשה להתמודד עם כאב; להגברת המודעות למחלה בקרב כלל הציבור; לתמיכה בחולות אנדומטריוזיס ובשיפור איכות חייהן; לתמיכה בהכנסה לסל של תרופה חדשה, המותווית באופן ייעודי לטיפול במחלה. צעדים אלה נועדו למנוע מחולות שלא אובחנו לסבול זמן ממושך עד לאבחון, שבעקבותיו יתבשרו שעליהן לעבור ניתוח לפרוסקופי, הפריה חוץ-גופית או שניהם גם יחד.

הכותבת היא יו"ר עמותת אנד"י לחולות אנדומטריוזיס בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ