בג"ץ ישוב לדון במשבר המתמחים לאחר שהמגעים נכשלו

השופט חנן מלצר מעביר את הסוגייה להרכב, שאמור להחליט "בהקדם האפשרי". אם יבוטלו צווי המניעה, יכנסו לתוקף 700 התפטרויות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שופט בג"ץ חנן מלצר אמר הערב (ראשון) כי יעביר את הדיון בעתירת המתמחים לדיון בהרכב שופטים שיחליט בעניין "בהקדם האפשרי". בהחלטתו מתייחס מלצר לכך ש"ההידברות המצומצמת בין הצדדים לא הניבה פרי".

בשבועיים האחרונים קיימו המתמחים עם האוצר סדרת פגישות בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים, בהוראתו של מלצר, ובתיווך פרקליטות המדינה, אולם המגעים עלו על שרטון לאחר שלוש פגישות בלבד.

אמנם במשרד האוצר טענו לאחר הפגישה האחרונה שהתקיימה בשבוע שעבר, בסיכומים שהועברו לבג"ץ, כי הגיעו להתקדמות במגעים עם המתמחים במספר נושאים - לרבות הגבלת מספר תורנויות המתמחים לשש בחודש; בקרה לחלוקת התקנים שניתנו במסגרת ההסכם עם הרופאים לבתי החולים; בקרה על עומס התורנויות של מתמחים בבתי החולים, קידום יום מנוחה שבועי למתמחים והסדרת שעות העבודה ביום שישי; הסדרת הסעות למקום העבודה, הסדרת תורנויות של מתמחי על; הקמת וועדת מעקב לתנאי עבודתם של המתמחים; ומתן מענקים למתמחים.

ואולם, בנציגות הרופאים הצעירה, המייצגת את המתמחים, דחו את הודעת האוצר, וקבעו כי לא הושגה כל התקדמות משמעותית בדרישתם המרכזית של המתמחים לקצר את ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית התקף עד 2019. בתשובתם לבג"ץ הבהירו המתמחים כי "למרבה הצער, שלוש פגישות ההידברות שהתקיימו בין הצדדים, לא הולידו כל פיתרון או התקדמות אמיתית, וזאת בעיקר בשל העובדה כי המדינה, הפרה באופן בוטה את החלטות בית המשפט הנכבד באשר לאופן ולתוכן ההידברות".

בהחלטתו הקודמת בנושא התיר מלצר למתמחים להוסיף ולהתפטר על רקע נסיבות אישיות, ושלא על רקע המאבק לשיפור תנאי עבודתם, אולם עד כה נמנעו המתמחים מלהגיש התפטרויות בנסיבות אישיות פעם נוספת. בנציגות הרופאים הצעירה ממתינים עתה לדיון בבג"ץ כדי להעלות מחדש את דרישתם לבטל את צווי המניעה שהוצאו כנגד התפטרויותיהם, ולאפשר להם להתפטר.

במידה ויבוטלו צווי המניעה כנגד ההתפטרויות, ייכנסו לתוקף התפטרויותיהם של מעל ל-700 מתמחים ועשרות רופאים מומחים מגל ההתפטרות האחרון שהיה אמור להיכנס לתוקף לפני כחודש. המדינה מבקשת מבג"ץ להותיר על כנה את החלטת בית הדין הארצי לעבודה, האוסרת על ההתפטרויות בטענה כי הן מהוות צעד קולקטיבי שאינו במסגרת ארגון העובדים היציג של הרופאים, דהיינו ההסתדרות הרפואית. לחלופין מבקשת המדינה לאפשר את התפטרויות המתמחים אולם באופן מדורג בלבד, באופן שימנע פגיעה בבריאות הציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ