בפרקליטות מבקשים לפעול נגד המתמחים במישור הפלילי

לפחות 112 מומחים הגישו מכתבי התפטרות באיכילוב, רמב"ם, שניידר ושיבא; עשרות מתמחים נוספים הצטרפו אתמול למאות שכבר מימשו את התפטרותם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מעל למאה רופאים מומחים התפטרו אתמול מבתי החולים, בהם עשרות מנהלי מחלקות מוכרים. במהלך שהחל בבוקר בבית החולים איכילוב ונמשך לאורך היום הגישו לפחות 112 מומחים מכתבי התפטרות באיכילוב, רמב"ם, שניידר ושיבא. ביומיים הקרובים צפויים להצטרף למהלך רופאים בכירים נוספים, ובהם מנהלי מחלקות, בין השאר במאיר, איכילוב ושיבא. אתמול התכנסו בבית הרופא בתל אביב מעל ל-200 מתמחים שהתפטרו על מנת לדון בהתפתחויות. אולם מאחר שהמתמחים מקפידים לשוות למהלך ההתפטרות אופי אישי, נמנעו מלקבל החלטה קולקטיבית.

בחלק מבתי החולים סירבו אתמול לחשוף את שמות המתפטרים, אולם נודע כי באיכילוב התפטרו בין השאר מנהל מחלקת הנוירוכירורגיה פרופ' צבי רם, מנהל המערך לכירורגיה פלסטית פרופ' ג'רי וייס, מנהל השירות לניתוחי חזה ד"ר יוסי פז, מנהל המרפאה לכאבי ראש וסגן מנהל המחלקה לנוירולוגיה ד"ר אמנון מוסק ומנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה ד"ר צבי לידר. בשיבא נמנה עם המתפטרים מנהל המחלקה לרפואה דחופה שיבא ד"ר ג'קי אור ובשניידר מנהל יחידת ההתאוששות ד"ר אלי שימחי, וכן מנהלי מחלקות כירורגיה וטיפול נמרץ.

לדברי ד"ר אור, "אני מרגיש כבר כמה זמן שיש לתמוך במתמחים. אני לא מוכן להפקיר אותם בשדה הקרב שמדינת ישראל הובילה אותם אליו. המדינה השמיצה את המתמחים והכפישה אותם, הכתה אותם".

אור סיפר כי "אנחנו המומחים לא מאורגנים, ומצטרפים למהלך ההתפטרות מפה לאוזן. לצערי, אני לא יכול לדעת מה יקרה בהמשך ונראה שזה ייגמר רע מאוד, כי זו מדינה איומה... שיש בה פקידים שקוראים לרופאים בריונים, בעוד הם בבריונות תרמו לאורך שנים לכך שאזרחי מדינת ישראל יקבלו את המספר הנמוך ביותר של מיטות אשפוז ושיעור רופאים מהנמוכים במערב".

אור הבהיר כי אם לא יימצא פתרון יעזוב את בית החולים עוד חודש: "יש לי עדיין צל קטן של תקווה שהמדינה הזו, שהשתגעה לחלוטין, תתעשת".

ד"ר מוסק, שהצטרף גם הוא למהלך, הבהיר אתמול כי "המדינה מבינה רק כוחנות ומעשים. דיבורים הם חסרי תועלת מול אנשי האוצר, לכן לא היתה לנו ברירה אלא לעשות מעשה. לא באנו באופן מאורגן, ההתפטרויות שלנו אישיות ויש פה התפרצות רגשות. אנו רוויי השפלות, הגענו למצב שאין לנו מה לעשות אלא להקריב את עבודתנו".

"באופן בסיסי הבריאות בישראל במצב בעייתי", הוסיף ד"ר לידר. "בכל החודשים האחרונים נעשו מאמצים לשפרה ושביתת המתמחים לא הצליחה. בתנאים הנוכחיים אנו מרגישים שאי אפשר לעבוד. אני מתפלל שהעניין ייפתר לפני 30 הימים שבסופם איאלץ לעזוב את עבודתי באיכילוב".

"לא הצבנו דרישות שכר", הבהיר ד"ר שימחי, "החלטנו על ההתפטרות כי איננו יכולים לתפקד במערכת כמו שהיא. אנו רואים את מאבק המתמחים כמאבק שלנו ומזדהים איתם. קריאתנו מופנית בעיקר לקיצור תקופת ההסכם".

287 מתמחים נעדרו

עשרות מתמחים נוספים הצטרפו אתמול למאות שכבר מימשו את התפטרותם, והחליטו שלא להגיע לעבודה. אתמול דיווח משרד הבריאות על 287 מתמחים שנעדרו מבתי החולים רמב"ם, איכילוב, מאיר, שיבא, בני ציון, שניידר, וולפסון ובילינסון. עם זאת, בקרב המתמחים טוענים כי מספר המתפטרים גבוה יותר ועומד על 384. מחר ידון בג"ץ בעתירה שהגישו המתמחים כנגד פסק הדין של בית הדין הארצי לענייני עבודה, שהוציא צווי מניעה כנגד התפטרותם. הדיון ייערך בהרכב בראשות נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ובהשתתפות השופטים חנן מלצר ואסתר חיות.

המתמחים שבו אתמול על הדרישה המרכזית שהועלתה במשא ומתן עם האוצר - שנקלע בשבוע שעבר פעם נוספת למבוי סתום - לקצר את תקופת ההסכם שנחתם עם הרופאים בחודש אוגוסט לתקופה של תשע שנים, עד 2019. המתמחים, וכן המומחים שהתפטרו, קראו להתערבותו המיידית של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפתרון המשבר.

סערה ברמב"ם

אתמול בערב סערו הרוחות בקרב בכירים בבתי החולים בעקבות החלטה שהתקבלה לפטר שניים מבכירי הרופאים ברמב"ם שהגישו מכתבי התפטרות - מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית פרופ' יהודה אולמן ומנהל מערך ההרדמה האמבולטורית ד"ר אבי וייסמן. לטענת בכירים ברמב"ם, ההחלטה התקבלה בהנהלת בית החולים. בתגובה איימו רופאי רמב"ם לסגור מיידית את בית החולים, ובמקביל הודיעו בכירים בבתי חולים נוספים שיסגרו החל מהבוקר את השערים אם יוחלט לקדם את המהלך. בעקבות האיומים בוטלה הכוונה לפטר את אולמן ווייסמן מיידית. עם זאת, איש במערכת הבריאות אינו מודה במישרין כי מסר את ההנחיה לפיטורי שני הבכירים.

לדברי ד"ר מוסק, "הניסיון ברמב"ם לפטר מומחים שהגישו מכתבי התפטרות כדי להלך על כולם אימים הוא ניצול של המדינה את חוקיה כדי לפרוע חוק. אחד הגופים המוסריים בארץ הם הצוותים העוסקים ברפואה, העובדים למען הציבור, וההתנהגות של המדינה כלפינו כדי לאיים עלינו היא משפילה ובאה בניסיון לשבור אותנו. המדינה רואה עתה בציבור הרופאים אויב ולראייה הזו יהיו השלכות מרחיקות לכת עוד שנים קדימה".

מרמב"ם נמסר בתגובה: "לא היה ולא נברא". מנציבות שירות המדינה נמסר: "ההנחיה אינה מוכרת לנו ולא ניתנה על ידנו, ואולם לעניין זה לא נדרש אישור הנציבות".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שוקל לבצע מהלך דומה, ולפטר לאלתר כ-15 מהמומחים שהתפטרו בבתי החולים ברחבי הארץ. מקורביו סיפרו כי טרם הוחלט מי מהם יפוטר באופן מיידי, אולם לאור ההתפתחויות בשטח נדרשת "החלטה מנהיגותית".

הסטאז'רים מצטרפים

במקביל, קרוב ל-200 סטאז'רים לרפואה, מתוך כאלף הפועלים בארץ, הכריזו אתמול בבוקר על שביתת הזדהות עם המתמחים. בחלק מבתי החולים נמשכה השביתה כשעתיים, ובחלקם יותר, ובעקבותיה נוצרו שיבושים בפעילות המחלקות. בהודעה שהוציאו באמצעות נציגות הרופאים הצעירה, הבהירו הסטאז'רים השובתים כי "לא נהיה העבדים הבאים של מערכת הבריאות הציבורית. ההסכם הרע שכפתה ההסתדרות הרפואית על הרופאים מזמן לנו עתיד של פועלים שחורים במשמרות של 26 שעות רצופות, בהן אנו נדרשים לקחת החלטות של חיי אדם. במצב הקיים לא נתחיל בהתמחות בתום תקופת הסטאז'", הבהירו. בהנהלת משרד הבריאות הגיבו בחומרה למהלך, אולם נמנעו מלנקוט צעדים מאחר שהשביתה הוגבלה בזמן.

מאוחר יותר אתמול נטשו כ-30 מתמחים וסטאז'רים בבית החולים הלל יפה בחדרה את מחלקות הילדים, הכירורגיה, הגינקולוגיה, האורתופדיה והמיון, לאות הזדהות עם המתמחים. עד כה לא דווח על שיבושים בהלל יפה ואף אחד מהמתמחים במקום לא הגיש את התפטרותו. מבית החולים נמסר כי המהלך נעשה ללא אישור וללא יידוע מנהלי המחלקות ומנהל בית החולים, וכעבור שעתיים, בעקבות בקשת מנהל בית החולים, הוחלט לקצר את השביתה ולשוב לעבודה.

במשרד הבריאות מבהירים כי נכון לעתה לא דווח על שיבושים בפעילות הרפואית בבתי החולים. מהמשרד נמסר כי בתי החולים פועלים במתכונת מלאה וחלקם בעומס הנובע מעונת החורף. בבתי החולים דווח בין השאר על עומסים בבית החולים מאייר לילדים ברמב"ם ועל סגירת מרפאות החוץ לנשים ואורתופדיה בבית החולים מאיר בשל מחסור ברופאים להפעלת המרפאות. ממשרד הבריאות נמסר כי "עבודת בית החולים מתרחשת כסדרה. שום מערך לא אושר לסגירה. ויסות הפניות של החולים מתבצע במידה קלה במקומות מוגדרים". עוד נמסר כי "הנהלת המשרד רואה בחומרה הטלת הכובד הנוסף של הרופאים הבכירים על המצוקה שקיימת כבר כעת. התפטרות המתמחים היא משבר גדול גם כך, והבכירים נדרשים בעת הזו לייצב את המערכת שכה יקרה לכולנו שנדרשת לטיפול בחולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ