המשבר במערכת הבריאות |

ליצמן הורה לרמב"ם לפטר לאלתר 10 מהבכירים שהתפטרו - ביה"ח סירב

הבוקר התכנסו עובדי המוסד והחליטו להשביתו עד השעה 10:00. עד כה התפטרו ברמב"ם 31 מומחים בהם מנהלי יחידות ומחלקות

דן אבן
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רויטל חובל

ועד הרופאים בבית החולים רמב"ם כינס הבוקר (רביעי) את כלל עובדי המוסד כדי לדון בכוונתו להשבית את בית החולים. הכוונה היתה לסגור את רמב"ם לכל פעילות אלקטיבית (לא דחופה) ולטפל במקרים דחופים בלבד. בסופו של הדיון הוחלט להשבית את בית החולים עד השעה 10 בבוקר, ולאחר מכן לחזור לעבודה סדירה.

ההחרפה במשבר - שהביאה לכינוס הפגישה - אירעה בעקבות מידע שהגיע לוועד, לפיו בהנהלת בית החולים כבר נוסחו עשרה מכתבי פיטורים מידיים, המיועדים לרופאים מומחים שהתפטרו.

בישיבה הבוקר השתתפו מאות עובדים, והיא התקיימה בשעה שבה בדרך כלל מקיימים הרופאים את סיבוב הבוקר בין החולים במחלקות.

הרופאים בביה"ח רמב"ם, הבוקרצילום: פריד חגי

הבוקר קיבלה הנהלת בית החולים הנחיה ממשרד הבריאות, לפיה עליה לפטר לאלתר 10 מהמומחים שהתפטרו. בהנהלה הוחלט לסרב להנחיית משרד הבריאות על אף שמדובר בבית חולים ממשלתי שבבעלות המשרד. "מדובר ברופאים המרכזים תחומים חיוניים לטיפול בחולים וקבלת התפטרותם באופן מיידי תהווה פגיעה קשה בחולים. הנהלת רמב"ם מתוך ראייתה את טובת החולים איננה יכולה לבצע את הנחיית  משרד הבריאות", נמסר. לאור החלטת ההנהלה, החליט ועד הרופאים שלא להשבית את בית החולים.

יו"ר ועד הרופאים ברמב"ם, ד"ר חיים טולדנו: "ההנהלה מסרבת לבצע את האקט (פיטורי עשרת הרופאים - ר"ח) ובהתחשב בזה החלטנו לבטל את ההשבתה המלאה של בית החולים, ובכל זאת כמחאה על הצעד של משרד הבריאות המערכת מושבתת עד השעה עשר בבוקר. במקביל, עשרות רופאים מומחים מצטרפים ומגישים מכתבי התפטרות, מה שהופך את הבעיה לחמורה יותר. אנו זוכים לתמיכה מבתי חולים אחרים ומצפים שמישהו למעלה יתפוס פיקוד ויחליט על פתיחת ההסכם וקיצורו".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אמש הגישו רופאים מומחים מבית החולים רמב"ם בקשה להתפטר. כיוון שבקשה זו לא נמשכה, אף על פי שבית החולים נמצא במצוקת אשפוז גדולה, כשברקע דיונים בבג"ץ על פתרון משבר הרופאים, ביקש סגן שר הבריאות להיענות לבקשתם ולקבל את מכתבי ההתפטרות, כדי להוציא אותם מסטטוס של לחץ למילוי הבקשה בפועל. דבר זה בוצע לגבי עשרה רופאים, לאחר שמנכ"ל המשרד ניסה לתת את ההסברים הנדרשים ולהבהיר את חומרת המצב לאותם הרופאים. מדובר ברופאים ממחלקות שונות בתחומי מומחיות שונים, כדי לא לייצר מוקדי מחסור ברופאים מומחים, באופן העלול לסכן חולים".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו ביקר אמש בבית החולים רמב"ם וביקש מהרופאים המומחים למשוך את מכתבי ההתפטרות, אולם לטענת משרד הבריאות המומחים סירבו בתוקף.

מערכת הבריאות חולה? הפייסבוק שלנו פעיל מתמיד. עשו לנו לייק

אתמול הגישו את התפטרותם 31 מהרופאים המומחים ברמב"ם, בהם מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית הפרופ' יהודה אולמן ומנהל מערך ההרדמה האמבולוטרית ד"ר אבי וייסמן. כמו כן התפטרו 40 מומחים באיכילוב, 31 ברמב"ם, שניידר 21 ושיבא 20. ביומיים הקרובים צפויים להצטרף למהלך רופאים בכירים נוספים ובהם מנהלי מחלקות בבתי החולים מאיר, איכילוב ושיבא.

Read this article in English: Israeli doctors go on strike at Haifa's Rambam Medical Center

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ