הרופאים שוב עתרו לבג"ץ; יותר מ-200 מומחים התפטרו

עד כה התפטרו 400 מתמחים. מחר ידון בג"ץ בעתירה קודמת, המבקשת לפסול את ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר

דן אבן
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רויטל חובל

עשרות רופאים מתמחים נוספים מימשו את התפטרותם ועוד עשרות רופאים מומחים הגישו מכתבי התפטרות לבתי החולים - כך מתברר היום (רביעי). המתמחים מסרו כי עד כה נמנו כבר 400 מתמחים שהתפטרו מבתי החולים ויותר מ-200 מומחים שמסרו מכתבי התפטרות.

בתוך כך נמשך המאבק המשפטי בסוגייה. לצד שתי העתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין משבר הרפואה הציבורית על ידי מתמחים, ויידונו מחר מול הרכב של שלושה שופטים, הוגשה הבוקר עתירה נוספת כנגד ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית בסוף אוגוסט וכנגד אורך ההסכם "הכובל את הרופאים למצב של אין ברירה".

סטודנטים מפגינים באיכליוב בתמיכה במאבק המתמחים וברופאים שקיבלו מכתבי פיטורים, הבוקרצילום: מילרוד מוטי

העתירה הוגשה לבג"ץ באמצעות עורכי הדין בני כהן, ד"ר מורן סבוראי ומאיר אסרף בשם עמותת מרש"ם, המאגדת את המתמחים, בצירוף רופאים מתמחים, מומחים, סטודנטים לרפואה ואגודות הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב, באר שבע, העברית והטכניון, וקוראת לבטל את משך ההסכם שנחתם לתשע שנים, עד ספטמבר 2019 - בטענה כי מדובר בהסכם הארוך בצורה משמעותית מהסכמי השכר המקובלים במשק.

העותרים טוענים כי משכו של ההסכם הקיבוצי מהווה פגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש העיסוק, שהוא כידוע זכות חוקתית. בנוסף, הם טוענים כי משך ההסכם כובל את ראשי הרופאים בשנים הקרובות מלעסוק בסוגיות תנאי ויחסי עבודה. "בנסיבות העניין, מדובר בהסכם קיבוצי ממושך ולא סביר באורכו, שאינו סביר ביחס להסכמי שכר מקובלים במשק ושאינו מידתי ביחס לתנודות כלכליות, תקציביות ואחרות", לשון העתירה.

מחר ידון בג"ץ בהרכב של שלושה שופטים בראשות הנשיאה דורית בייניש בעתירה שהגישו שישה מתמחים לפני כשלושה שבועות, באמצעות עו"ד טל קרת, בדרישה לבטל את פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה מתחילת אוקטובר, לפיה התפטרויותיהם אינן חוקיות. בית הדין לעבודה שלל כבר פעמיים מהלכי התפטרות של מתמחים, בטענה כי מדובר בצעד קולקטיבי שנעשה שלא באמצעות הארגון היציג של הרופאים, דהיינו ההסתדרות הרפואית. במהלך הדיון המשפטי צפויים נציגי פרקליטות המדינה לדרוש הבהרות מבג"ץ לגבי החלטתם של מאות מתמחים להתפטר מבתי החולים השבוע. הדיון המשפטי נקבע לאחר שבועיים בהם נכשלו המגעים בין המתמחים לאוצר, בתום שלוש פגישות בלבד.

בעתירה הנדונה היום צורפה גם עתירה שהוגשה השבוע כנגד שעות העבודה המרובות של מתמחים, העשויים להוות 26 שעות ברציפות, בניגוד לחוק שעות העבודה והמנוחה. עתירה זו הוגשה על ידי עורכי הדין אפי מיכאלי ורון ורד בשם שישה מתמחים, סטודנט לרפואה וצרכנית של שירותי בריאות.

הרופאים הבוקר בזמן השביתה בבית החולים רמב"םצילום: פריד חגי

בתוך כך, במהלך היום השביתו כשישים סטודנטים בשנה חמישית לרפואה באוניברסיטת תל אביב את הלימודים, והגיעו להפגין ברחבת הכניסה למגדל האשפוז בבית החולים איכילוב, כאות הזדהות עם המתמחים. הסטאז'רים ברמב"ם, בני ציון ובית חולים כרמל הודיעו היום כי בכוונתם לצאת להפגין מחר בשעה שמונה ברחבת רמב"ם.

מתמחה ברמב"ם: "משרד הבריאות עושה סיכול ממוקד"

יו"ר ועד הרופאים ברמב"ם, חיים טולדנו, אמר על צעד הפיטורים של משרד הבריאות: "זו כוח שהיה לנו ולא הכרנו". לגבי מצב בית החולים והפגיעה האפשרית בחולים, אמר טולדנו כי "כאשר מעל 100 רופאים מתמחים התפטרו, יש בעיה, בעיקר בחדר המיון ובמחלקות הכירורגיות. קשה לנהל כך עבודה סדירה".

ד"ר רונן בר יוסף, מתמחה ברפואת ילדים ברמב"ם שהתפטר לפני יומיים, הגדיר את כוונת משרד הבריאות לפטר עשרה מומחים כ"סיכול ממוקד". לדברי בר יוסף, "המדינה עשתה פה טעות גדולה שלא מקובלת. יש פה סיכול ממוקד של רופאים המשתייכים לוועד שהביעו את דעתם. אני מצר על כך שהרופאים המומחים לא הצטרפו אלינו כבר בהתחלה ומברך אותם על כך. זה המאבק של כולם".

אתמול בערב הגיע לבית החולים מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, ושוחח עם ההנהלה. מאז נפוצו שמועות כי בין עשרת המפוטרים נמצא ד"ר אבי ויסמן, מרדים בבית החולים רמב"ם וסגן יו"ר ועד הרופאים. השמועות הגיעו גם לוייסמן, אולם ההנהלה סירבה למסור לו אם שמו אכן נכלל ברשימת עשרת המפוטרים. רופאים רבים ניגשו לויסמן ושאלו אותו אם נכונה השמועה, אולם הוא אמר כי הוא אינו יודע וכי הוא מרגיש נורא עם זה.

בין 25 הרופאים המומחים שהתפטרו אתמול: פרופ' יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית, ד"ר דורון נורמן, מנהל מחלקת אורתופדיה ב' , פרופ' דוד ירניצקי, מנהל מחלקת נוירולוגיה, פרופ' ריבה בריק, מנהלת מחלקת ילדים ב', ד"ר אירית מרטיק, מומחית בפסיכיאטריה ובעלה פרופ' שמעון מרטיק, מנהל מחלקת אורולוגיה, ד"ר אבי ויסמן, רופא מרדים, ד"ר בצלאל פסקין, מנהל יחידת ברך וד"ר בשארה בשארה, מנהל יחידת כירורגיה א'.

מנהל בית החולים רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, שוהה כעת בכנס בארה"ב והוא צפוי להגיע לארץ מחר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ