המשבר במערכת הבריאות |

המדינה הגישה בקשה לבזיון בית הדין נגד המתמחים

עשרות רופאים בכירים הצטרפו למחאה והגישו מכתבי התפטרות. מקורבי ליצמן: סגן השר יעמוד על דרישתו לפטר לאלתר עשרה רופאים בכירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סמנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם שמעון רייסנר, זומן לשימוע אצל מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, בעקבות סירובו הבוקר (רביעי) לקבל את דרישת משרד הבריאות לפטר לאלתר עשרה רופאים בכירים בבית החולים. מקורביו של ליצמן הסבירו כי במידה שלא יתקבלו הסברים מספקים, הוא יתבקש "לקחת אחריות על מעשיו".

מנכ"ל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר, שוהה כעת בחו"ל אך המהלך של הנהלת בית החולים נעשה בתיאום מלא עמו וגם הוא צפוי לעמוד בפני שימוע. ביאר נחשב עד לאחרונה למקורב לסגן שר הבריאות והוא אף מכהן כיו"ר ועדת סל התרופות. ייתכן שהסכסוך הנוכחי ישליך גם על עניין זה.

"אם מנהל לא רוצה לבצע מדיניות של משרד הבריאות, ולא נשמע למנכ"ל, משרד הבריאות יבדוק מה עושים אתו", אמר ליצמן ל-TheMarker. "מנהלי רמב"ם צריכים להבין שיש מדיניות, יש סגן שר, יש מנכ"ל - וצריך לבצע את ההוראות שלהם".

סגן שר הבריאות מתח ביקורת חריפה גם על הרופאים שהשביתו הבוקר את בית החולים הממשלתי, הנמצא בבעלות משרד הבריאות, במחאה על אשרור הפיטורים של 10 מהם: "שיא המוזרות זה שיש מחר דיון בבג"ץ והם מחליטים לשבור את הכלים יום לפני כן. הדבר הטבעי שמצופה מאדם הוא שיחכה לבג"ץ - ואז יחליט לאן מועדות פניו. הם לא עשו זאת".

עוד אמר ליצמן: "איזו סיבה יכולה להיות לבלאגן הזה? או שהרופאים לא רוצים להישמע לחוק או שהם רוצים להפעיל לחץ על בג"ץ. שתי האפשרויות גרועות. אני לא מבין למה אי אפשר לחכות עוד יום".

בתוך כך ממשיכה המדינה לפעול נגד המתמחים המתפטרים. היום הגישה המדינה לבית הדין הארצי לעבודה בקשה לביזוי בית הדין נגד הרופאים המתמחים. עשרות רופאים מתמחים נוספים מימשו את התפטרותם ועוד עשרות רופאים מומחים הגישו מכתבי התפטרות לבתי החולים - כך התברר מוקדם יותר היום. המתמחים מסרו כי עד כה נמנו כבר 400 מתמחים שהתפטרו מבתי החולים ויותר מ-200 מומחים שמסרו מכתבי התפטרות.

כמו כן נמשך המאבק המשפטי בסוגייה. לצד שתי העתירות שהוגשו לבג"ץ בעניין משבר הרפואה הציבורית על ידי מתמחים, ויידונו מחר מול הרכב של שלושה שופטים, הוגשה הבוקר עתירה נוספת כנגד ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית בסוף אוגוסט וכנגד אורך ההסכם "הכובל את הרופאים למצב של אין ברירה".

העתירה הוגשה לבג"ץ באמצעות עורכי הדין בני כהן, ד"ר מורן סבוראי ומאיר אסרף בשם עמותת מרש"ם, המאגדת את המתמחים, בצירוף רופאים מתמחים, מומחים, סטודנטים לרפואה ואגודות הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב, באר שבע, העברית והטכניון, וקוראת לבטל את משך ההסכם שנחתם לתשע שנים, עד ספטמבר 2019 - בטענה כי מדובר בהסכם הארוך בצורה משמעותית מהסכמי השכר המקובלים במשק.

העותרים טוענים כי משכו של ההסכם הקיבוצי מהווה פגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש העיסוק, שהוא כידוע זכות חוקתית. בנוסף, הם טוענים כי משך ההסכם כובל את ראשי הרופאים בשנים הקרובות מלעסוק בסוגיות תנאי ויחסי עבודה. "בנסיבות העניין, מדובר בהסכם קיבוצי ממושך ולא סביר באורכו, שאינו סביר ביחס להסכמי שכר מקובלים במשק ושאינו מידתי ביחס לתנודות כלכליות, תקציביות ואחרות", לשון העתירה.

סטודנטים לרפואה מפגינים, היום בביה"ח איכילובצילום: מילרוד מוטי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ